• AIA Cambodia និង ក្លឹបបាល់ទាត់ Tottenham Hotspur ប្តេជ្ញាបន្តឧបត្ថម្ភអង្គការផ្កាយសមុទ្រ
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 14 ខែសីហា ឆ្នាំ 2022 – តាមរយៈភាពជាដៃគូយូរអង្វែងដ៏សំខាន់​រវាងក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត AIA និងក្លឹបបាល់ទាត់​ដ៏ធំនៅអង់គ្លេស Tottenham Hostpur ទឹកប្រាក់ 4ម៉ឺនដុល្លារ ត្រូវបានបរិច្ចាគដល់​អង្គការផ្កាយសមុទ្រ (ISF Cambodia) នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតផ្តាច់ព្រ័ត្រ លីគយុវជន AIA-ISF Grand Championship Youth League ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់កម្មវិធីសិក្សាកុមារ​កម្ពុជា​ដែលជួបការខ្វះខាត​ឲ្យបានចូលរៀន ឬត្រឡប់ទៅរៀនបន្តវិញ។​
AIA 5 years Anniversary
ក្លឹបបាល់ទាត់ Tottenham Hotspur គឺជាដៃគូយូរអង្វែងដ៏សំខាន់ របស់ AIA ដោយស្ថាប័នទាំងពីរចូលរួម លើកកម្ពស់សុខភាព និងសុខុមាលភាពប្រជាជនទូទាំងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។
AIA Cambodia និង គ្រូបង្វឹកជាន់ខ្ពស់ផ្នែកអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិរបស់ក្លឹបបាល់ទាត់ Tottenham​ Hotspur បានធ្វើការយ៉ាងសកម្មជាច្រើនឆ្នាំជាមួយបុគ្គលិកអង្គការផ្កាយសមុទ្រ (ISF Cambodia) និងគ្រូបង្វឹកស្ម័គ្រចិត្ត ដើម្បីគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមលើបាល់ទាត់ថ្នាក់មូលដ្ឋានរបស់អង្គការនេះ។
Tottenham Hotspur ក៏ផ្តោតលើការចូលរួមលើកកម្ពស់ការសិក្សារបស់កុមារ ដែលសង្កត់ធ្ងន់លើការអប់រំថ្នាក់ពន្លឿន ជាការអប់រំដែលកុមារក្រីក្រ ដែលមិនធ្លាប់បានចូលរៀន ទទួលបានឱកាសសិក្សាកម្មវិធីសិក្សាជាតិដែលត្រូវឲ្យពួកគេរៀន​ពីរថ្នាក់ក្នុងឆ្នាំតែមួយរហូតដល់ពួកគេអាចូលរៀនថ្នាក់ដែលសមស្របទៅនឹងអាយុរបស់ខ្លួន​ ក៏ដូចជាចូលរៀននៅសាលារដ្ឋបាន។ កម្មវិធីសិក្សាថ្នាក់ពន្លឿនពិសេសនេះ ផ្តល់នូវកម្មវិធី សិក្សា និងការថែទាំសុខភាព អាហារូបត្ថម្ភ និងការជ្រោមជ្រែងគ្រួសាររបស់កុមារៗដែលមិនធ្លាប់បានទៅសាលារៀន ឬត្រូវបានបង្ខំឱ្យបោះបង់ការសិក្សាដោយបញ្ហាជីវភាពក្រីក្រ។
ទឹកប្រាក់ឧបត្ថម្ភក្នុងឆ្នាំនេះ ជាផ្នែកមួយនៃការប្តេជ្ញាលើភាពជាដៃគូរវាង AIA Cambodia និងក្លឹប​ Tottenham Hotspur ក្នុងការចូលរួមគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់ដល់អង្គការ ផ្កាយសមុទ្រ (ISF Cambodia)។
កាលពីខែ ឧសភា ឆ្នាំ 2021 ក្លឹបបាល់ទាត់ Tottenham Hotspur បានដាក់ដេញថ្លៃអាវកីឡាករពាក់ក្នុងពេលប្រកួត ដែលមានហត្ថលេខាកីឡាករ ដែលនៅលើអាវនោះមាននិមិត្តសញ្ញា (ឡូហ្គោ) ISF ភ្ជាប់ជាមួយពាក្យ 'ពីកម្ពុជាដោយ AIA' ដែលត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយទៅកាន់ទូទាំងពិភពលោក។
នៅឆ្នាំ 2022 នេះលីគយុវជន AIA-ISF Youth League បានតម្លើងថ្នាក់របស់ខ្លួនទៅជា AIA-ISF Grand Championship Youth League ដែលការប្រកួតវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ ត្រូវធ្វើឡើងរវាងជើងឯកមកពីតំបន់/ខេត្តទាំង 4 ដូចជាកំពត កំពង់ស្ពឺ សៀមរាប និងភ្នំពេញ។ នេះជាសមិទ្ធផលនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ AIA Cambodia និង អង្គការ ក្នុងការបង្កើនឱកាសឲ្យបានទៅដល់ កុមារកាន់តែច្រើនដើម្បីចូលរួមលេងនៅក្នុងលីគមូលដ្ឋានធំជាងគេរបស់​ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានេះ។
យើងអាចនិយាយបានថាវាលីគនេះពិតជាមានអត្ថន័យយ៉ាងធំធេង តាំងពីស្ថាប័នទាំងពីរបានចាប់ដៃគូកាលពី 5 ឆ្នាំមុន ក្នុងគោលបំណងបង្កើតឱកាសឱ្យកុមារ និងយុវជនដែលជួបបញ្ហាខ្វះខាត​អាចលេងបាល់ទាត់ក្នុងបរិយាកាសប្រកបដោយ​សុវត្ថិភាព អំណោយផល និងផ្តល់ឱកាសផ្សារភ្ជាប់ពួកគេទៅក្នុងសង្គមកាន់តែច្រើន។
កុមារ​ និងយុវជន 2533 នាក់មកពីក្រុមចំនួន 205 បានចូលប្រកួតក្នុងលីគ AIA-ISF​ Grand Champion Youth League ឆ្នាំ 2022 នេះ ដែលចាប់ផ្តើមតាំងពីខែ កុម្ភៈ ដោយមានពីរប្រកួតធ្វើនៅភ្នំពេញ និងមួយប្រកួតៗនៅកំពត សៀមរាប និងកំពង់ស្ពឺ។  ក្រុមដែលឈ្នះមកពីខេត្តនីមួយៗបានធ្វើដំណើរមកប្រកួតដើម្បីដណ្តើមជើងឯកនៅទីលាន បាល់ទាត់ ISF Sports Ground នៅថ្ងៃទីនេះ។
ក្នុង​ចំណោម​ភ្ញៀវកិត្តិយស​ដែល​បាន​ចូល​រួមដ៏ច្រើនកុះករ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតជ្រើសរើសជើងឯកនេះ យើងក៏ឃើញមានវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពីសំណាក់​លោកស្រី ពុធ ធីតា សមាជិក​គណៈកម្មាធិការ​ប្រតិបត្តិ និង​ជា​អនុប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​រៀបចំ​ការ​ប្រកួត​កីឡា​បាល់ទាត់ស្ត្រី​​នៃ​សហព័ន្ធ​កីឡា​បាល់ទាត់​កម្ពុជា កញ្ញា Shannon Moloney គ្រូ​បង្វឹក​ជាន់ខ្ពស់ផ្នែកអភិវឌ្ឍបាល់ទាត់អន្តរជាតិរបស់ក្រុម Tottenham Hotspur លោក Andrew Loh នាយក​ប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត AIA Cambodia បុគ្គលិក និងទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត AIA Cambodia។​
គួរកត់សម្គាល់ផងដែរថា កុមារមួយចំនួនដែលធ្លាប់ទទួលបានឱកាសលេង និងឆ្លងកាត់ថ្នាលបណ្តុះបណ្តាល​ពីលីគនេះ  ឥឡូវបានអភិវឌ្ឍខ្លួនក្លាយជាកីឡាករលេងឲ្យក្លឹបអាជីព និងមានឈ្មោះលេងឲ្យក្រុមជម្រើសជាតិផងដែរ។
លោក Andrew Loh អគ្គនាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត AIA Cambodia បានមានប្រសាសន៍ថា “AIA មានមោទនភាពយ៉ាងខ្លាំងក្នុងនាមជាដៃគូសំខាន់ដ៏យូរអង្វែងជាមួយក្លឹបបាល់ទាត់ដ៏ធំ Tottenham Hotspur។ ភាពជាដៃគូនេះ គឺជាយាននាំទៅការពង្រឹងទំនាក់ទំនងកាន់តែស្អិតរមួតជាមួយអតិថិជន និងសហគមន៍នានានៅទូទាំងតំបន់ ដែលយើងកំពុងធ្វើប្រតិបត្តិការ រួមទាំងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។ យើងខ្ញុំពិតជាមានសេចក្តីរំភើបរីករាយក្នុងការបន្តកិច្ចសហការជាមួយនឹងអង្គការ​ផ្កាយសមុទ្រ (ISF Cambodia) ជាអង្គការដែលជួយកុមារ​ និងយុវជននៅកម្ពុជាដែលជួបការខ្វះខាតតាមរយៈផ្តល់ការសិក្សាអប់រំ និងការផ្គត់ផ្គង់ផ្សេងៗដើម្បីជាទុនឈានទៅរកអនាគតដែលពួកគាត់សមនឹងទទួលបាន។​
ការចូលរួមជ្រោមជ្រែងលើការអប់រំ និងសេវាថែទាំសុខភាពដល់កុមារនៅកម្ពុជា ជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃយុទ្ធនាការលើគំនិតផ្តួចផ្តើម AIA One Billion របស់ AIA Group ដែលមានគោលបំណងជួយមនុស្ស ១,000,000,000នាក់ (មួយពាន់លាននាក់) នៅអាស៊ីឱ្យរស់នៅប្រកបដោយសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ នៅឆ្នាំ ២០៣០។

Phnom Penh, 14 August 2022 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) and ISF Cambodia’s AIA-ISF Youth League was highlighted this year by a $40,000 contribution from English Premier League club Tottenham Hotspur to help underprivileged children under ISF’s education initiative start or continue their studies.
AIA 5 years Anniversary
The club is a long-term AIA global principal partner, with both parties promoting health and wellbeing across the Asia-Pacific region. AIA Cambodia and Tottenham’s Global Football
Development coaches have worked for a number of years with ISF participants and volunteer coaches to support the NGO’s grassroots football initiative.
Tottenham Hotspur also focuses on uplifting children via education, specifically, those under ISF’s Catch-Up Education program. The initiative provides an accelerated curriculum and healthcare, nutrition and family support benefits for those who have never been to school or have been forced to drop out due to poverty.
This year’s contribution was part of AIA Cambodia and Tottenham Hotspur’s ongoing support of ISF. In May 2021, the club raised funds for the NGO by auctioning special player-autographed match shirts that used the ISF logo in place of the AIA logo and the words ‘From Cambodia by AIA’ in Khmer during a game telecast worldwide.
The 2022 AIA-ISF Youth League introduced a Grand Championship League final and a five-fixture tournament - a result of AIA Cambodia and ISF’s commitment to increase accessibility and reach out to more children in the Kingdom’s largest grassroots league.
It has been a staple on the local sporting calendar since the two parties partnered five years ago to enable underprivileged youth to play football in a safe, conducive environment and provide them more social inclusion opportunities.
A total of 2,533 children in 205 teams took part in the 2022 AIA-ISF Youth League, which kicked off February and saw Phnom Penh hosting two fixtures and Kampot, Siem Reap and Kampong Speu one each. Winning teams from each province contested the Grand Championship at the ISF Sports Ground today.
Among those who attended the Grand Championship were Mrs. Puth Thyda, member of the Executive Committee & Vice Chairman of the Women’s Football Organizing Committee of the Football Federation of Cambodia, Tottenham Hotspur Global Football Development coach Shannon Moloney, AIA Cambodia Chief Executive Officer Mr. Andrew Loh and AIA Cambodia staff and Life Planners.
A number of children who received their first taste of football from the League play for Cambodian football clubs, with a select few making the national team.
Andrew Loh, Chief Executive Officer, AIA Cambodia, said: “AIA is proud to be the Global Principal Partner of the Tottenham Hotspur Football Club, the partnership is a powerful vehicle to deepen engagement with our customers and communities across the region, including Cambodia. We are thrilled to continue partnering with ISF Cambodia, an organisation that brings tangible benefits to the children of Cambodia. Supporting the education and health of children in Cambodia embodies the AIA One Billion initiative to engage a billion people to live Healthier, Longer, Better Lives by 2030.”