• កម្មវិធី Fit For Hope ឆ្នាំ ២០២១ របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បន្តលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ និងផ្តល់ការគាំទ្រដល់អ្នកជំងឺ
21/10/2021
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២១ តុលា ២០២១៖ ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (អេ អាយ អាយ ខេមបូឌា) ទើបនឹងដំណើរការកម្មវិធី Fit For Hope ឆ្នាំ ២០២១ ដើម្បីបន្តការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ និងផ្តល់ការគាំទ្រដល់អ្នកជំងឺ ខណៈអំពាវនាវឱ្យសាធារណជនចូលរួម ជាមួយក្រុមហ៊ុន និងមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម (SHCH) ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺដ៏សាហាវនេះ។
CH Logo
កម្មវិធីនេះប្រារព្ធឡើងនៅក្នុងខែនៃការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់អន្តរជាតិ។ កម្មវិធីនេះលើកទឹកចិត្តដល់ស្ត្រីក្នុងការស្វែងយល់អំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ផលប៉ះពាល់ និងរបៀបក្នុងការរកឃើញរោគសញ្ញាបានទាន់ពេលវេលា ដែលអាចជួយសង្គ្រោះជីវិតពួកគេបាន ។ កម្មវិធីនេះលើកទឹកចិត្តឱ្យស្ត្រីកម្ពុជាយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមលើរាងកាយរបស់ពួកគាត់ ហើយដឹងពី ដំណោះស្រាយខ្លះៗដោយខ្លួនឯង តាមរយៈការអានព័ត៌មានផ្សេងៗអំពីជំងឺនេះ ធ្វើការពិនិត្យខ្លួនឯង និងពិគ្រោះជាមួយវេជ្ជបណ្ឌិតប្រសិនបើមានសំណួរ ឬបញ្ហាណាមួយ។
ការចាប់ដៃគូសហការជាមួយមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម (SHCH) តាមរយៈកម្មវិធី Fit For Hope របស់ អេ អាយ​ អេ សបង្ហាញពីការប្តេជ្ញារបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការជួយផ្សព្វផ្សាយ និងការគាំទ្រមន្ទីរពេទ្យនេះតាមរយៈផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ។ ដើម្បីជាកិច្ចថ្លែងអំណរគុណចំពោះមន្ទីរពេទ្យ ក៏ដូចជាជួយឲ្យអតិថិជនរបស់ អេ អាយ អេ  ទទួលបានទាំងការ ការពារហិរញ្ញវត្ថុ និងរួមចំណែកជួយសង្គមវិញ ក្រុមហ៊ុននឹងធ្វើការបរិច្ចាគទៅកាន់មន្ទីរពេទ្យនូវទឹកប្រាក់ចំនួន ៥% នៃចំនួនបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងពីរាល់បណ្ណសន្យារ៉ាប់រងដែលបានទិញភ្ជាប់ជាមួយនឹងការធានារ៉ាប់រងជំងឺមហារីក ចាប់ពីថ្ងៃទី ២១ ខែតុលាដល់ថ្ងៃទី ៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១។
អេ អាយ អេ ក៏សូមលើកទឹកចិត្តដល់សាធារណជនឲ្យចូលរួមបរិច្ចាគ ដើម្បីជួយឲ្យមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹមបន្តផ្តល់ការពិគ្រោះយោបល់ ការពិនិត្យ និងការព្យាបាលផ្សេងៗឥតគិតថ្លៃដល់ស្ត្រីដែលមិនមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់។
ក្រៅពីនេះ អេ​ អាយ​ អេ ក៏មានការផ្តល់ជូនពិសេសសម្រាប់ស្ត្រីកម្ពុជារហូតដល់ ៣០០០នាក់ ជាមួយទឹកប្រាក់សំណង ១០០០ដុល្លារ ឥតគិតថ្លៃ ក្នុងករណីរកឃើញថាមានជំងឺមហារីកសុដន់ ។ ដោយឡែកសម្រាប់អតិថិជនវិញ ក្រុមហ៊ុននឹង ផ្តល់ការការពារទ្វេដងរយៈពេលពេញមួយឆ្នាំលើករណីជំងឺមហារីក  ជំងឺធ្ងន់ធ្ងរផ្សេងទៀត រួមទាំងជំងឺមហារីកសុដន់ សម្រាប់ រាល់ការទិញបណ្ណសន្យារ៉ាប់រងដែលមានភ្ជាប់អត្ថប្រយោជន៍ការពារជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ (critical illness)។
លោក Andrew Loh អគ្គនាយកប្រតិបត្តិរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា “សព្វថ្ងៃនេះ ទោះបីជាមានការយកចិត្តទុកដាក់ខ្លាំងទៅលើជំងឺកូវីដ-១៩ តែយើងក៏ចង់រំលឹកដល់ស្ត្រីទាំងអស់ ជាពិសេសស្ត្រីមានអាយុលើសពី ៤០ឆ្នាំ ឬមានហានិភ័យខ្ពស់ គួរយល់ដឹងពីជំងឺមហារីកសុដន់ និងផលវិបាករបស់វា។ ពួកគាត់គួរតែធ្វើតាមដំបូន្មានវេជ្ជសាស្រ្ត ហើយ អេ អាយ អេ  ក៏មានការចែករំលែកព័ត៌មានសំខាន់ៗមួយចំនួននៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុក និងមធ្យោបាយផ្សព្វផ្សាយផ្សេងៗរបស់យើង ព្រោះការរកឃើញជំងឺហារីកសុដន់ទាន់ពេលវេលា ធ្វើឱ្យមានភាពងាយស្រួលក្នុងការព្យាបាល និង មានឱកាសជាសះស្បើយខ្ពស់។
“អេ អាយ អេ នឹងបន្តបង្កើនការយល់ដឹងដល់សាធារណជន ថាជំងឺមហារីកសុដន់គឺជាជំងឺមហារីកកើតច្រើនជាងគេលំដាប់ទី២ នៅកម្ពុជា បន្ទាប់ពីមហារីកមាត់ស្បូន។ អត្រាមរណភាពអាចនឹងកាត់បន្ថយ ប្រសិនបើស្ត្រីកម្ពុជាទទួលបានព័ត៌មានទាន់ពេលវេលា វិធានការណ៍បង្ការ ការពិនិត្យ ការប្រឹក្សា និងការព្យាបាលដោយឥតគិតថ្លៃផ្តល់ជូនដោយមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម ជាមួយកម្មវិធីមហារីកសុដន់របស់មន្ទីរពេទ្យដែលជាកម្មវិធីមានរយៈពេលយូរបំផុតនៅក្នុងប្រទេស។ ”
មកដល់ពេលនេះ កម្មវិធី Fit For Hope របស់ អេ អាយ​ អេ បានរៃអង្គាសប្រាក់បានជិត ៦០,០០០ ដុល្លារអាមេរិក សម្រាប់មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម រួមជាមួយសកម្មភាពផ្សព្វផ្សាយពីជំងឺមហារីកសុដន់ក្រោមរូបភាពជាច្រើនដូចជា៖កម្មវិធីអនឡាញ និងសកម្មផ្សេងៗដូជា វីដេអូអប់រំ កាពិនិត្យ ការពិគ្រោះយោបល់ដោយឥតគិតថ្លៃ  និងការចេញបទចម្រៀងយុទ្ធនាការជាផ្លូវការ។
យោងតាមទីភ្នាក់ងារអន្តរជាតិសម្រាប់ការស្រាវជ្រាវលើជំងឺមហារីក (IARC) របស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក ជំងឺមហារីកសុដន់បានក្លាយជាជំងឺមហារីកដែលត្រូវបានគេធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យច្រើនបំផុតនៅលើពិភពលោកក្នុងឆ្នាំ ២០២០ និងជាមូលហេតុចំបងនៃការស្លាប់ដោយសារជំងឺមហារីកចំពោះស្ត្រី។ IARC និយាយថាករណីមហារីកចំនួន ១៨៧៧ ត្រូវបានរាយការណ៍នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកាលពីឆ្នាំមុនដែលមានចំនួន ១៨.៩% នៃករណីថ្មីទាំងអស់នៅក្នុងស្ត្រីកម្ពុជាគ្រប់វ័យ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពី កម្មវិធី Fit For Hope របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងការផ្តល់ជូនផ្សេងៗ សូមទាក់ទងផ្នែកសេវាកម្មអតិថិជនរបស់ អេ អាយ អេ តាមរយៈលេខទូរស័ព្ទ 086 999 242 ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ aia.com.kh ។

• AIA Cambodia’s 2021 Fit for Hope campaign continues to raise awareness of breast cancer, offers support to patients
21 October 2021
Phnom Penh, 21 October 2021 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc’s (“AIA Cambodia”) recently-launched Fit for Hope 2021 campaign continues its commitment to raise more awareness of breast cancer and offering support to patients while calling for the public to join the insurer and the Sihanouk Hospital Center of Hope (SHCH) in combatting the deadly disease. Held in conjunction with international Breast Cancer Awareness Month, the initiative empowers women to learn about the disease, its impact and how early detection can save lives. It asks that they pay more attention to their bodies and take matters into their own hands by reading up on available information, conducting self-examinations and consulting their doctor with any questions or concerns.
CH Logo
Launched in partnership with SHCH, Fit for Hope will see the insurer commit to raising awareness about the non-profit hospital and supporting it financially. As a goodwill gesture to SHCH on behalf of AIA customers, and to also allow customers to both protect themselves and give back to society, AIA will contribute 5% from premiums collected from any policy purchased with attached cancer coverage to the hospital during the campaign period of 21 October to 31 December 2021. AIA is also encouraging public donations to allow SHCH to continue offering free screenings and other diagnosis and treatment procedures to those unable to pay. The insurer has benefits in store for customers and non-customers as well. These comprise a year’s Double Coverage on Cancer, which covers other critical illnesses including breast cancer, for the purchase of any policy with a year-long critical illness rider, and free breast cancer coverage worth $1,000 to be provided to up to 3,000 women selected from members of the public. Mr. Andrew Loh, Chief Executive Officer of AIA Cambodia said: “While all attention today is understandably on COVID-19, we would like to remind women, especially those above the age of 40 or at higher risk, to be simultaneously aware of breast cancer and its consequences. They should follow medical advice, which AIA Cambodia will also share on our Facebook page in various forms, because early detection makes it easier to treat and offers a higher chance of recovery. “AIA aims to create and maintain continuous public awareness that breast cancer is the second most common cancer in Cambodia after cervical cancer. Mortality rates can be reduced, however, by obtaining timely, pertinent information on the disease, taking preventive measures and making use of the free screenings, education, counselling and treatment selflessly offered by SHCH, which operates the nation’s longest-running breast cancer program.” To date, Fit for Hope has raised close to $60,000 in donations for SHCH, engaged the public via online and on-ground events, launched educational videos, held free screenings and health consultations and released an official campaign anthem. These activities were complemented with a social media app, seminars, talks, a concert and outreach programs at markets and universities, among others. According to the World Health Organization’s International Agency for the Research on Cancer (IARC), breast cancer became the world’s most commonly-diagnosed cancer in 2020 and the most common cause of cancer death in women. The IARC says 1,877 cancer cases were reported in Cambodia last year, comprising 18.9% of all new cases in Cambodian females of all ages. For more information on AIA Cambodia’s Fit for Hope campaign and their offers, please contact AIA Client Care at 086 999 242 or visit aia.com.kh.
AIA Group Limited and its subsidiaries (collectively “AIA” or the “Group”) comprise the largest independent publicly listed pan-Asian life insurance group. It has a presence in 18 markets – wholly-owned branches and subsidiaries in Mainland China, Hong Kong SAR(1), Thailand, Singapore, Malaysia, Australia, Cambodia, Indonesia, Myanmar, the Philippines, South Korea, Sri Lanka, Taiwan (China), Vietnam, Brunei, Macau SAR(2) and New Zealand, and a 49 per cent joint venture in India. The business that is now AIA was first established in Shanghai more than a century ago in 1919. It is a market leader in Asia (ex-Japan) based on life insurance premiums and holds leading positions across the majority of its markets. It had total assets of US$326 billion as of 31 December 2020. AIA meets the long-term savings and protection needs of individuals by offering a range of products and services including life insurance, accident and health insurance and savings plans. The Group also provides employee benefits, credit life and pension services to corporate clients. Through an extensive network of agents, partners and employees across Asia, AIA serves the holders of more than 38 million individual policies and over 16 million participating members of group insurance schemes. AIA Group Limited is listed on the Main Board of The Stock Exchange of Hong Kong Limited under the stock code “1299” with American Depositary Receipts (Level 1) traded on the overthe-counter market (ticker symbol: “AAGIY”).