• កុមារកម្ពុជា២៤នាក់ ធ្វើដំណើរទៅភូកេត ប្រទេសថៃទទួលយកអាហារូបករណ៍ AIA Elite Football Camp លំដាប់ពិភពលោក
27/07/2019
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៩ – កុមារចំនួន២៤នាក់ ដែលត្រូវបានជ្រើសរើសដោយក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) និងក្លិបបាល់ទាត់ Tottenham Hotspur (“Spurs”) ដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍បាល់ទាត់កុមារលំដាប់ពិភពលោក AIA Elite Football Camp បានចាប់ផ្តើមធ្វើដំណើរទៅកាន់ភូកេត ប្រទេសថៃ នាព្រឹកថ្ងៃនេះ។ អាហារូបករណ៍នេះត្រូវបានផ្តល់ជូនក្នុងកម្មវិធីមួយថ្មីៗនេះ របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងគោលបំណងដើម្បីជួយឲ្យយុវជនកម្ពុជាមានទម្លាប់រស់នៅល្អ និងផ្តល់ឱកាសដល់ពួកគេក្នុងការចូលរួមហ្វឹកហាត់បាល់ទាត់លំដាប់ពិភពលោក។
កុមារទាំងអស់ បានធ្វើដំណើរពីអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញរួមជាមួយអ្នកមើលថែចំនួន៤នាក់ ដោយស្ថិតនៅក្រោមការដឹកនាំរបស់លោកស្រី ខៀវ វរៈច័ន្ទ នាយិកាផ្នែកទីផ្សាររបស់ អេ អាយ អាយ ខេមបូឌា។ ពួកគេនឹងវិលត្រលប់មកវិញនៅថ្ងៃសុក្រ ទី២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៩។ ជាផ្នែកមួយនៃអាហារូបករណ៍នេះ ពួកគេនឹងទទួលបានសំលៀកបំពាក់កីឡាបាល់ទាត់ចំនួនពីរឈុត ការធានារ៉ាប់រងលើការធ្វើដំណើរ ធានារ៉ាប់រងសុខភាព និងការតាមដានរបបអាហារប្រចាំថ្ងៃ។ កម្មវិធីរយៈពេលប្រាំមួយថ្ងៃនេះ មានកាលវិភាគសកម្មភាពយ៉ាងច្រើន ដែល​អនុញ្ញាតឲ្យកុមារដែលចូលរួមទទួលបានមេរៀន និងវគ្គហ្វឹកហាត់ជាក់ស្តែងស្តីពីជំនាញបាល់ទាត់មូលដ្ឋានសំខាន់ៗ ដំបូន្មានអំពីការអភិវឌ្ឍទំនុកចិត្ត និងឯករាជ្យភាព ព្រមទាំងការណែនាំអំពីអាហារូបត្ថម្ភល្អបំផុតសម្រាប់សុខភាព។
លោកស្រី ខៀវ វរៈច័ន្ទបានមានប្រសាសន៍ថា «កម្មវិធីហ្វឹកហាត់នេះមានលក្ខណៈពិស្តារ និង​ពេញលេញបំផុត ដោយផ្តោតលើចំនុចគន្លឹះជាច្រើន ដើម្បីធានាឲ្យកុមារទទួលបាននូវចំណេះដឹងជ្រៅជ្រះអំពីជំនាញបាល់ទាត់កម្រិតខ្ពស់ និងព័ត៌មានថ្មីបំផុតស្តីពីការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ។ ខ្ញុំទន្ទឹងរង់ចាំមើលពីភាពរីកចម្រើនរបស់ពួកគេពីកម្មវិធីនេះ ហើយខ្ញុំជឿថាពួកគេក៏ទន្ទឹងរង់ចាំពេលវេលាដ៏អស្ចារ្យនៅភូកេតផងដែរ ដើម្បីក្រេបយកឥទ្ធិពលវិជ្ជមានសម្រាប់ខ្លួន​ឯង និងដើម្បីចែករំលែកដល់ក្រុមគ្រួសាររបស់គេ។»
កម្មវិធីហ្វឹកហាត់នេះ ត្រូវ​បានរៀបចំដោយផ្ទាល់ពីគ្រូបង្វឹកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិពីក្លិបបាល់ទាត់ Spurs ដែលនឹងរួមបញ្ចូលវគ្គហ្វឹកហាត់ជាក់ស្តែង ១ ទល់ ១ ជំនាញស៊ុតបញ្ចូលទី ការប្រកួត 3 ទល់ 3 និងការប្រកួតនៅចុងសប្តាហ៍។ នៅក្នុងថ្នាក់រៀន ពួកគេនឹងរៀនអំពីការការពារការរងរបួស ចិត្តវិទ្យាកីឡា និងអាហារូបត្ថម្ភ។ កុមារម្នាក់ៗនឹងមានភារកិច្ចក្នុងការសរសេរកំណត់ហេតុប្រចាំថ្ងៃផងដែរ ហើយនឹងមានវគ្គផ្តល់យោបល់ផ្ទាល់ខ្លួនជាមួយគ្រូបង្វឹក ដើម្បីវិភាគការរីកចំរើនរបស់ពួកគេរៀងៗខ្លួន។ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះនឹងធ្វើឡើងនៅរមណីដ្ឋានសុខភាព និងពហុកីឡា លំដាប់ពិភពលោកឈ្មោះថា Thanyapura នៅភូកេត ដែលជាកន្លែងគាំពារសុខុមាលភាពឈានមុខគេមួយក្នុងតំបន់ មានទីតាំង និងសម្ភារៈហ្វឹកហាត់លំដាប់ពិភពលោកផងដែរ។
កម្មវិធីនេះអាចប្រព្រឹត្តទៅបានដោយសារតែ អេ អាយ អេ គឺជាដៃគូផ្លូវការរបស់ក្លិបបាល់ទាត់ Spurs ដែលជាក្លិបបាល់ទាត់ឈានមុខគេនៅក្នុងក្របខណ្ឌ English Premier League។ ជាលទ្ធផលនៃការចាប់ដៃគូនេះ ក្លិបបាល់ទាត់ Spurs បានដាក់មូលដ្ឋានគ្រូបង្វឹកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍបាល់ទាត់អន្តរជាតិបីរូបនៅទ្វីបអាស៊ី ដើម្បីជួយដល់កុមារ និងយុវជនបណ្តុះក្តីស្រលាញ់លើវិស័យបាល់ទាត់ និងលើកកំពស់ការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ។
លោកស្រី Pauline Teoh ថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា «យើងរីករាយ ព្រោះថាតាមរយៈការចាប់​ដៃគូរបស់យើងជាមួយក្លិបកីឡាបាល់ទាត់លំដាប់ពិភពលោកដូចជា Spurs នេះ កុមារកម្ពុជាដែលមាន​ទេពកោសល្យទាំង២៤រូប ទទួល​បានកិត្តិយសទទួលបានអាហារូបករណ៍បាល់ទាត់ដ៏ពិសេសនេះ។ កុមារទាំងអស់នឹងអាចបង្កើនសមត្ថភាពបាល់ទាត់ដ៏មានសក្តានុពលរបស់ពួកគេ ព្រមទាំងរៀនពីជំនាញថ្មីៗជាច្រើនដែលពួកគេអាចអភិវឌ្ឍបន្តទៀតបានសម្រាប់ជីវិតរបស់ពួកគេទៅថ្ងៃមុខ។»
អាណាព្យាបាលរបស់កុមារទាំងអស់ បានទទួលព័ត៌មានលំអិតអំពីកាលវិភាគហាត់របស់កម្មវិធីនេះ នៅក្នុងថ្ងៃផ្តល់ព័ត៌មានអាហា-រូបករណ៍ដែលរៀបចំឡើងដោយ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា កាលទីថ្ងៃទី២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩។ អាណាព្យាបាលដែលមានវត្តមានទាំងអស់ បានទទួលយកដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឈានមុខគេរបស់ អេ អាយ អេ ចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ខែមីនា ដល់ថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩។ ដូច្នេះ ពួកគាត់មានឱកាសនាំកូនៗចូលរួមវគ្គវាយតម្លៃដែលគ្រប់គ្រងដោយគ្រូបង្វឹក Spurs នៅ កីឡដ្ឋាន អេ អាយ អេ នៅថ្ងៃទី៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩ ក្នុងគោលបំណងជ្រើសរើសកុមារមានសមត្ថភាពបាល់ទាត់ខ្ពស់ ដែលក្នុងនោះកុមារ២៤នាក់ខាងលើ ត្រូវបានជ្រើសរើសទទួលអាហារូបករណ៍នេះ។
ក្លិប Tottenham Hotspur ក៏​មាន៖
• អ្នកគាំទ្រលើសពី ៤៦០ លាននាក់ទូទាំងពិភពលោក ដោយមានមូលដ្ឋានគាំទ្រធំៗនៅទូទាំងចក្រភពអង់គ្លេស សហរដ្ឋអាមេរិក និងទ្វីបអាស៊ី

• 24 Young Talents from Cambodia Head for World-Class AIA Elite Football Camp in Phuket, Thailand
Phnom Penh, 27 July 2019 – The 24 children selected by AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) and Tottenham Hotspur Football Club (“Spurs”) to receive AIA Elite Football Camp scholarships began their journey to Phuket, Thailand this morning. The scholarships were awarded in a recent promotion by AIA Cambodia with the goal of helping Cambodia’s youth develop healthy lifestyle habits while providing them the opportunity to access world-class football coaching.
The children departed from the Phnom Penh International Airport along with 4 caretakers under the supervision of AIA Cambodia’s Head of Marketing, Mrs. Khieu Vorakchan. They are set to return on Friday 2 August 2019. As part of the scholarship, they will get 2 full sets of football attire, travel insurance, medical insurance and daily nutrition tracking. The children are set to have a packed schedule over the 6-day programme and will receive lessons and practical sessions on core football skills, advice on how to develop confidence and independence as well as guidance on optimum nutrition.
Mrs. Khieu Vorakchan said: “The training camp is incredibly well rounded and will focus on a variety of key areas, ensuring the children are given an in-depth knowledge of advanced football skills as well as the latest information on healthy living. I am looking forward to seeing how they grow and develop over the course of the programme, and I’m sure they can’t wait to have a great time in Phuket, to absorb the positive impacts for themselves and to share them with their families.”
The training programme will be run by International Development Coaches from Spurs and will include practical sessions on 1 vs 1, shooting skills, 3 vs 3 matches, plus a tournament at the end of the week. In the classroom they will be learning about injury prevention, sports psychology, and nutrition. Each child will also be tasked with writing a daily diary and will have a personalised feedback session with the coaches to analyse their progress. The training will take place at the Thanyapura Health and Sports Resort in Phuket, one of the region’s leading wellness destinations that also has world-class training facilities.
This programme is only possible because AIA is the Global Principal Partner of Spurs, a leading football club in the English Premier League. As a result of this partnership Spurs have based three of their International Development Coaches within Asia to assist AIA in helping young people develop their interest in football and healthy living.
AIA Cambodia’s management Pauline Teoh said: “We are pleased that with our connection with a world-class football team like Spurs, 24 talented children has the privilege to enjoy an exclusive football scholarship.  The children will enhance their already promising football ability and learn a variety of new skills which they can further develop as they go forward in their lives.”
The parents of each child were given detailed information on the programme’s schedule at a briefing session held by AIA Cambodia on 21 June 2019. All parents in attendance previously received AIA’s leading life insurance solutions between 15 March and 30 June 2019. As a result, they were offered an opportunity for their child to attend an evaluation session run by Spurs coaches at AIA Stadium on 08 June 2019. The goal of the evaluation session was to find the children with the highest footballing ability, out of which the best 24 were chosen to receive the scholarship.
• An award-winning Foundation that has created 3 million opportunities to help enhance the lives of people in its local community through education, employment, health and social inclusion