រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៩ – នៅក្នុងថ្ងៃនេះ គម្រោងទីលានបាល់ទាត់១០០ របស់ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានចាប់ផ្តើមជំហ៊ានថ្មីបំផុតរបស់ខ្លួន ដោយមានសាលាបឋមសិក្សាចំនួន៥ចូលរួម ដើម្បីទទួលយកសម្ភារៈកីឡាថ្មីៗ និងការបង្ហាត់បាល់ទាត់ ក្នុងភូមិស្វាយជ្រុំ ឃុំស្វាយជ្រុំ ស្រុកខ្សាច់កណ្តាល ខេត្តកណ្តាល ក្រោមអធិបតីភាពយ៉ាងខ្ពង់ខ្ពស់របស់លោក ប៊ូ ច័ន្ទភីរូ អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានឧស្សាហកម្មហិរញ្ញវត្ថុ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។ គម្រោងនេះ នឹងបន្តឈ្ពោះទៅកាន់ខេត្តផ្សេងៗបន្ថែមទៀតនៅថ្ងៃបន្ទាប់ រួមមានខេត្តព្រៃវែង ត្បូងឃ្មុំ កំពង់ចាម និងកំពង់ធំ។ សាលាបឋមសិក្សាសរុបចំនួន២៤សាលាក្នុងទីតាំងទាំងអស់នេះ នឹងទទួលបានសម្ភារៈកីឡាបាល់ទាត់ពីគម្រោង។
ពិធីប្រគល់សម្ភារៈកីឡានៅថ្ងៃនេះ ទទួលបានការចូលរួមពីសិស្សសាលាជាង២00នាក់ ដឹកនាំដោយលោកនាយក នាយិកា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូពីសាលាបឋមសិក្សាទាំង៥ គឺសាលាបឋមសិក្សា និងអនុវិទ្យាល័យស្វាយជ្រុំ សាលាបឋមសិក្សា ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ព្រែកលួង សាលាបឋមសិក្សា និងអនុវិទ្យាល័យ ព្រែកក្របៅ សាលាបឋមសិក្សា សុវណ្ណសាគរ និងសាលាបឋមសិក្សា សារិកាកែវ។ លើសពីនេះ ក៏មានវត្តមានថ្នាក់ដឹកនាំក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានថ្នាក់ភូមិ ឃុំ និងស្រុក និងគណៈប្រតិភូជាច្រើនពីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។
លោកស្រី Pauline Teoh ដែលជាថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា លោកស្រីមានក្តីរំភើបយ៉ាងខ្លាំងដែលបានឃើញកុមារជាច្រើនចូលរួមយ៉ាងរីករាយ ហើយលោកស្រីទន្ទឹងរង់ចាំរៀបចំកម្មវិធី យុទ្ធនាការ និងគម្រោងជាច្រើនទៀតដើម្បីសុខភាពប្រជាជនខ្មែរនាពេលអនាគត។
“ខ្ញុំមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្រៃលែង ដែលបានឃើញថាគម្រោងកិច្ចការសង្គមរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បានផ្តល់ផលវិជ្ជមានយ៉ាងច្រើនដល់សហគមន៍។ នេះគឺជាសក្ខីភាពនៃការប្តេជ្ញារបស់អ្នកទាំងអស់គ្នានៅ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ហើយខ្ញុំសូមអរគុណចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែង និងការប្តេជ្ញានេះ។ កាន់តែពិសេសថែមទៀតនោះ យើងទាំងអស់គ្នាមានកិត្តិយសជាអនេកប្បការ ដែលបានទទួលវត្តមានយ៉ាងឧត្តុងឧត្តមពីតំណាងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលបានឃើញយ៉ាងជាក់ច្បាស់ពីភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់ក្រុមហ៊ុនយើងខ្ញុំ ក្នុងការលើកកំពស់ការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ។ យើងខ្ញុំនឹងបន្តរៀបចំគម្រោងផ្សេងៗបន្ថែមទៀត ដើម្បីចូលរួមជួយឲ្យប្រជាជនកម្ពុជាចាប់យកជម្រើសនៃបែបផែនរស់នៅដោយមានសុខភាពកាន់តែប្រសើរ។”
បន្ទាប់ពីពិធីប្រគល់សម្ភារៈបាល់ទាត់ជាផ្លូវការនេះរួចរាល់ហើយ កុមារា កុមារីទាំងអស់ បានទទួលអំណោយអនុស្សាវរីយ៍បន្ថែមទៀត ព្រមទាំងការហ្វឹកហាត់បាល់ទាត់ជាមូលដ្ឋាន រួមមានការកំដៅសាច់ដុំ និងការហាត់ជំនាញបាល់ទាត់មួយចំនួន។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា គម្រោងទីលានបាល់ទាត់១០០ ត្រូវបានប្រកាសកាលពីដើមឆ្នាំនេះ ក្នុងការប្រារព្ធខួប១០០ឆ្នាំរបស់សម្ព័ន្ធ អេ អាយ អេ ដោយមានគោលដៅបំពាក់សម្ភារៈកីឡាដល់សាលាបឋមសិក្សាចំនួន១00សាលា នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ សម្ភារៈទាំងនោះ រួមមានបង្គោលទី២ ក្តារអមតារាង៤ បាល់១០គ្រាប់ អាវកាក់៣០ និងកោណហាត់បាល់៤០។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបាន
បង្កើតឡើងដើម្បីបញ្ជ្រាបក្តីស្រលាញ់លើកីឡា និងការរស់នៅដោយសុខភាពល្អ ដល់កេ្មងៗជំនាន់ក្រោយនៅកម្ពុជា ដែលស្របតាមការប្តេជ្ញារបស់ អេ អាយ អេ ក្នុងការជួយឲ្យប្រជាជនខ្មែរទទួលបានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។
រហូតមកដល់ពេលនេះ គម្រោងទីលានបាល់ទាត់១00 បានចែកជូនសម្ភារៈកីឡាដល់សាលារៀនចំនួន៦២សាលា ដែលរួមបញ្ចូលជាមួយដំណាក់កាលនេះ គឺមានចំនួនសរុប៨៦សាលា។ សាលាបឋមសិក្សាចំនួន១៤ចុងក្រោយនៃគម្រោង ត្រូវបានជ្រើសរើសតាមរយៈការដាក់ពាក្យស្នើសុំទំព័រលើហ្វេសប៊ុករបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងដៃគូអាជីវកម្មរបស់យើងគឺ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អម្រឹត ហើយសាលាទាំងនោះ នឹងទទួលបានសម្ភារៈកីឡាដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០១៩នេះ៕

Phnom Penh, 27 May 2019 – The latest phase of AIA (Cambodia) Life Insurance Plc’s (“AIA Cambodia”) 100 Football Fields Initiative began today with five primary schools receiving new equipment and training at a ceremony in Kandal Province’s Svay Chrum village, presided over by Mr. Bou Chanphirou, the deputy director of the General Department of Financial Industry under the Ministry of Economy and Finance. The initiative is scheduled to continue onwards to more locations in the coming days, arriving in Prey Veng, Tbong Khmum, Kompong Cham and Kompong Thom. A total of 24 primary schools are set to receive the equipment in this phase.
The handing-over ceremony today was attended by more than 200 students under the supervision of principals and teachers from the five primary schools, namely Svay Chrum, Bun Rany Hun Sen Prek Luong, Prek Kro Bao, Sovann Sarkor and Sarika Keo. Also in attendance were the management and staff from AIA Cambodia, the local authority of district, commune and village levels, and many delegates from the Ministry of Economy and Finance.
AIA Cambodia’s management Pauline Teoh said that she was thrilled by the response from the children and is looking forward to implementing more health-related initiatives in the future.
“I am delighted to see AIA Cambodia’s CSR initiatives having such a significant impact in the local community. It is a testament to the commitment of everyone at AIA Cambodia, who I’d like to thank for their hard work and dedication. On a special note, we’re also particularly honoured to have the Ministry of Economy and Finance here with us today, witnessing our leadership in encouraging healthy living. We now look forward to launching more initiatives to play our part in helping Cambodia adopt healthy lifestyle choices.”
After the official football equipment handing-over ceremony, the children received even more gifts and a training session, consisting of a warmup and drills to practice fundamental football skills.
The 100 Football Fields initiative was announced earlier this year in celebration of the AIA Centennial and aims to equip 100 primary schools across Cambodia with 2 goal posts, 4 A-boards, 10 footballs, 30 bibs and 40 cones each. The initiative was designed to help instil a love of sport and healthy living in Cambodia’s younger generation, which aligns with AIA’s core brand promise of helping people live healthier, longer, better lives.
So far this year, the 100 Football Fields Initiative has awarded equipment to 62 schools throughout Cambodia, which when combined with this phase brings the total to 86 schools. The remaining 14 primary schools, who were all nominated through AIA Cambodia’s Facebook page and by our business partner Amret Microfinance, will receive their equipment throughout the remainder of 2019.