ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 22 ខែតុលា ឆ្នាំ 2023 – ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានបិទយុទ្ធនាការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ AIA Fit for Hope ជាមួយវត្តមានអ្នករត់ជាង 3,600 នាក់បានចូលរួមរត់ក្នុងទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run ឆ្នាំទីមួយ ដើម្បីបង្ហាញពីសាមគ្គីភាពក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺមហារីកសុដន់។
វត្តមានចូលរួមដ៏ច្រើនលើសលប់នៅសួនច្បារវត្តបុទុមវតី បានបង្ហាញពីភាពជោគជ័យរបស់យុទ្ធនាការនេះដែលបានចាប់ផ្តើមលើកដំបូងតាំងពីឆ្នាំ 2017។ ឆ្នាំនេះ ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពឈានមុខគេនៅកម្ពុជា បានដាក់សម្ពោធទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run ចូលមកជំនួសដំណើរពណ៌ផ្កាឈូក AIA Pink Walk ដែលចាប់ផ្ដើមក្នុងឆ្នាំ 2018 និងជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់របស់យុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope ។
ទិវារត់ប្រណាំងដែលចូលរួមសហការជាមួយគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជានេះ បើកទទួលស្វាគមន៍សាធារណជន ចូលរួមរត់ក្នុងប្រភេទចម្ងាយ 10គីឡូម៉ែត្រ 5គីឡូម៉ែត្រ និងរត់កម្សាន្ត 2.5គីឡូម៉ែត្រ។ ទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run ឆ្នាំនេះក៏រំលឹកដល់ជោគជ័យរបស់កម្ពុជាក្នុងនាមជាម្ចាស់ផ្ទះនៃព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្ត្រកីឡាស៊ីហ្គេម និង អាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម ឆ្នាំ 2023 និងសមិទ្ធផលជាបន្តបន្ទាប់របស់អត្តពលិកជាតិ។
ក្នុងរយៈពេលជាងមួយខែនៃយុទ្ធនាការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ដែលទទួលបានការគាំទ្រ និងសហការពីក្រសួងកិច្ចការនារីនេះ បានផ្តល់ការពិនិត្យជំងឺមហារីកសុដន់ឥតគិតថ្លៃដល់ស្ត្រីជាង 3000នាក់ និងរកឃើញភាពមិនប្រក្រតីនៃសុដន់របស់ស្ត្រីជាង 500នាក់ ហើយពួកគាត់ត្រូវបានណែនាំឲ្យទទួលយកការពិនិត្យតាមដានបន្តបន្ទាប់។ យុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope ក៏បានរៀបចំពិព័រណ៍ពិនិត្យសុខភាពសុដន់រយៈពេលបីថ្ងៃផងដែរនៅសួនវត្តបុទុមវតី។
សកម្មភាពផ្សេងទៀតនៅក្នុងយុទ្ធនាការរួមមានការចែករំលែកចំណេះដឹងលើប្រព័ន្ធឌីជីថល ការប្រឹក្សា និងការពិនិត្យមហារីកសុដន់ដោយឥតគិតថ្លៃនៅទីតាំងផ្សេងៗក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និងមន្ទីរពេទ្យដៃគូ របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា នៅតាមខេត្ត-ក្រុងនានា។ ក្រៅពីសកម្មភាពទាំងនេះ ក៏មានកម្មវិធីអប់រំលើការរកឃើញ វិធីកាត់បន្ថយហានិភ័យ និងព្យាបាលជំងឺមហារីកសុដន់។
ក្នុងនាមជាអ្នកជ្រោមជ្រែងដ៏ក្លៀវក្លាក្នុងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ក្នុងប្រទេស អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក៏កំពុងរួមគ្នាបង្កើតសហគមន៍អនឡាញ (Facebook Group) និងគេហទំព័រមួយដើម្បីផ្តល់ព័ត៌មានយ៉ាងទូលំទូលាយទាក់ទងនឹងជំងឺមហារីកសុដន់ជាសាធារណៈ ដែលរួមមានជម្រើសនៃការព្យាបាល និងការចំណាយនានា។
ទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run ដែលជាកចិ្ចបញ្ចប់យុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope មានការចូលរួមពីសំណាក់វត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ថោង ខុន ទេសរដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា លោកជំទាវ ពេជ ពិទូរ្យរដ្ឋា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកិច្ចការនារី តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់លោកជំទាវ កិតិ្តបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី លោក Andrew Loh អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្រុមការងារក្រសួងកិច្ចការនារី និងបុគ្គលិក អេ អាយ អេ ទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត ដៃគូអាជីវកម្ម ភ្ញៀវកិត្តិយស និងអ្នកចូលរួមរត់យ៉ាងច្រើនកុះករ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ថោង ខុន មានប្រសាសន៍ថា៖ “គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា បានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាព អេ អាយ អេ ខេមបូឌា រៀបចំកម្មវិធីរត់កម្សាន្ត ដើម្បីអបអរសាទរជោគជ័យដ៏ត្រចះត្រចង់នៃព្រឹត្តិការណ៍ កីឡាស៊ីហ្គេម និង អាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម ឆ្នាំ 2023 ដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំថ្មីៗនេះ ក្រោមប្រធានបទ កីឡារស់ក្នុងសន្តិភាព។ យើងទាំងអស់គ្នារត់កម្សាន្ត ដើម្បីសប្បុរសធម៌ និងកាត់បន្ថយជំងឺមហារីកសុដន់ រត់ដើម្បីភាពស្អាត និងបៃតង ពិសេស រត់ដើម្បីសុខភាព សាមគ្គីភាព និងមិត្តភាព។”
លោក Andrew Loh មានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងខ្ញុំពិតជារីករាយក្រៃលែងចំពោះការគាំទ្រ ទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run ដែលស្របតាមគោលបំណងរបស់យើងខ្ញុំក្នុងការផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ឲ្យរស់នៅមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ ហើយនេះសបញ្ជាក់ថាយើងកំពុងដើរត្រូវទិសដៅ ដើម្បីធានាថាយុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope បង្កើនការយល់ដឹងធ្វើឲ្យមានការចាប់អារម្មណ៍កាន់តែខ្លាំង និងផ្ដល់ឲ្យស្ត្រីកាន់តែច្រើនទទួលបាននូវចំណេះដឹង និងការលើកទឹកចិត្តក្នុងការស្វែងរក និងព្យាបាលឲ្យទាន់ពេលវេលាដើម្បីអាចសង្គ្រោះជីវិតបាន។
“យើងសូមថ្លែងអំណរគុណដល់ លោកជំទាវ កិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកិច្ចការនារី និងឯកឧត្តមបណ្ឌិត ថោង ខុន សម្រាប់ការគាំទ្រ និងទទួលស្គាល់យុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope និង ទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run។ ជាពិសេស យើងខ្ញុំសូមអរគុណដល់សាធារណជន ដែលបានបង្ហាញការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងចំពោះយុទ្ធនាការរបស់យើងខ្ញុំ ដែលនេះជាការផ្តល់ឲ្យយើងខ្ញុំនូវកម្លាំងចិត្តបន្ថែមទៀតក្នុងការរួមគ្នាកាត់បន្ថយចំនួនករណីមហារីកសុដន់នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
យុទនាការ AIA Fit for Hope និងទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run ធ្វើឡើងស្របនឹងខែប្រារព្ធជាសកលនៃយុទ្ធនាការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ដែលជាផ្នែកមួយនៃគំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង ដើម្បីជួយប្រជាជនកម្ពុជាឲ្យរស់នៅប្រកបដោយសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ ហើយវាក៏ស្របតាមគំនិតផ្តួចផ្តើម AIA One Billion របស់ AIA Group ដើម្បីជួយមនុស្សមួយពាន់លាននាក់នៅអាស៊ីឲ្យមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរនៅឆ្នាំ 2030។
ចាប់តាំងពីការចាប់ផ្តើមយុទ្ធនាការនេះ យើងបានឃើញសាធារណជនរាប់ពាន់នាក់បានរួបរួមគ្នាប្រឆាំងនឹងជំងឺមហារីកសុដន់ដែលជាជំងឺមហារីកត្រូវបានគេធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យឃើញញឹកញាប់បំផុតលើពិភពលោក និងជាជំងឺមហារីកដែលកើតឡើងច្រើនបំផុតទីពីរនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះសង្កត់ធ្ងន់លើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងការចែករំលែកចំណេះដឹងស្តីពីជំងឺនេះ បង្កើនសារៈសំខាន់នៃការបង្ការ និងជួយស្រ្តីឲ្យរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ។
ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីយុទ្ធនាការ AIA Fit For Hope និង ទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run លោកអ្នកអាចរកបាននៅ www.facebook.com/AIACambodia។ សម្រាប់ព័ត៌មានលម្អិតលើដំណោះស្រាយការពារអាយុជីវិត ជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់ចៃដន្យ និងការការពាសុខភាព សូមទាក់ទង AIA Client Care តាមរយៈលេខ 086 999 242 ចូលទៅកាន់ aia.com.kh។

22 October 2023 dot  4 Minute Read
Phnom Penh, 22 October 2023 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc’s (“AIA Cambodia”) landmark Fit for Hope breast cancer awareness campaign came to a close today with more than 3,600 individuals participating in its inaugural Pink Run to show solidarity in the fight against the disease.
The overwhelming response to the event at Wat Botum Park highlighted the impact the defining campaign has had since its debut in 2017. The Kingdom’s leading life insurer launched AIA Pink Run this year to replace its well-received AIA Pink Walk, which was introduced in 2018 as the centerpiece of AIA Fit for Hope.
A collaboration with the National Olympic Committee of Cambodia (NOCC), it featured 10k and 5k events and a 2.5k fun run. This year’s AIA Pink Run also commemorates the Kingdom’s historic hosting of the SEA Games and ASEAN Para Games and the subsequent achievements of national athletes.
The month-long campaign endorsed by the Ministry of Women’s Affairs (MoWA) saw more than 3,000 women take up complimentary breast cancer screenings, with more than 500 of them referred for medical follow-ups after the detection of breast masses. AIA Fit for Hope also hosted a three-day breast health screening expo.
Other activities included free health education sessions in Phnom Penh and selected AIA Cambodia partner hospitals in provinces and cities. These initiatives were supplemented with educational programs on detecting, reducing and treating breast cancer.
As the nation’s leading breast cancer awareness advocate, AIA Cambodia is also working on building an online community center and a website to provide the public comprehensive cancer-related information that includes treatment options and costs.
The conclusion of AIA Fit for Hope was attended by Senior Minister and NOCC President H.E Dr.Thong Khon, Undersecretary of State of MoWA H.E. Pich Pitou Ratha, representative of MoWA Minister H.E. Kithi Bandith Dr. Ing Kantha Phavi, AIA Cambodia Chief Executive Officer Mr. Andrew Loh, MoWA and AIA staff, AIA Life Planners, business partners, invited guests and AIA Pink Run participants.
H.E. Dr. Thong Khon said: “The National Olympic Committee of Cambodia, in collaboration with the life and health insurance company AIA Cambodia, is organizing a fun run event called "Pink Run" in order to celebrate the glorious success of the SEA Games and ASEAN Para Games 2023, which recently hosted by Cambodia under the theme Sports Live in Peace. We all run for charity and reduce breast cancer, we also run for clean and green environment, especially for good health, unity and friendship.”
Mr. Andrew Loh said: “We are overwhelmed and delighted with the response to our AIA Pink Run, which aligns with our purpose to provide all Cambodians Healthier, Longer and Better Lives. It shows that we are on track to ensure every edition of AIA Fit for Hope increases in raising awareness, makes a greater impression and informs more women that knowledge and early treatment is core to saving lives.
“We thank the Ministry of Women’s Affairs and the Cambodia Marathon Committee for endorsing and recognizing AIA Fit for Hope and AIA Pink Run. I especially thank the public for coming out in full support of our campaign, which gives us even more optimism that together, we can make a difference in reducing the number of breast cancer cases in the Kingdom.”
Held in conjunction with International Breast Cancer Awareness Month, AIA Fit for Hope is part of the insurer’s ongoing activities to help Cambodians live Healthier, Longer and Better Lives. It is also in line with the AIA Group’s AIA One Billion initiative to help one billion people in Asia do the same by 2030.
Since its launch, the campaign has seen thousands of individuals uniting against the world’s most commonly-diagnosed cancer and the second most common cancer in Cambodia. The initiative emphasizes AIA Cambodia’s commitment to share material on the disease, escalate the importance of prevention and equip women with a healthier lifestyle.
More on AIA Fit For Hope and AIA Pink Run can be found at www.facebook.com/AIACambodia. For details on AIA Cambodia’s comprehensive life, critical illness and accident solutions and medical coverage, do contact AIA Client Care at 086 999 242 or visit aia.com.kh.