ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២២ – ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត AIA Cambodia បានចាប់បើក យុទ្ធនាការ Fit for Hope ២០២២ ដែលជាយុទ្ធនាការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ប្រចាំឆ្នាំរបស់ខ្លួន ដែលឆ្នាំនេះ AIA Cambodia ទទួលបានការគាំទ្រ និងសហការពីក្រសួងកិច្ចការនារី ដោយឈរលើគោលបំណងធំមួយ គឺបង្កើនការយល់ដឹង ផ្សព្វផ្សាយសារៈសំខាន់លើវិធានការបង្ការ និងជួយស្ត្រីកម្ពុជាឲ្យទទួលបានសុខភាពល្អ។
គួរកត់សម្គាល់ថា ពិធីបើកយុទ្ធនការនេះ ទទួលបានការចូលរួមពីគណអធិបតីដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកិច្ចការនារី លោក Andrew Loh អគ្គនាយកប្រតិបត្តិ AIA Cambodia តំណាងមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម ដៃគូអាជីវកម្ម បុគ្គលិកនិងទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត AIA Cambodia។
យុទ្ធនាការនេះមានរយៈពេលមួយខែ ដែលនឹងផ្តោតលើការរៃអង្គាសថវិកាដើម្បីគាំទ្រដល់មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម សម្រាប់ផ្តល់ការពិនិត្យជំងឺប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ ការពិគ្រោះ និងការព្យាបាលជំងឺមហារីកសុដន់ ក៏ដូចជាណែនាំដំណោះស្រាយសេវាធានារ៉ាប់រងលើផ្នែកសុខភាពដែលមានតម្លៃសមរម្យទៅកាន់ទូទាំងប្រទេស។
AIA Cambodia នឹងបន្តផ្តល់ការគាំទ្រដល់ដៃគូយូរអង្វែងគឺ មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម តាមរយៈការឧបត្ថម្ភដល់នាយកដ្ឋានមហារីកសុដន់។ មន្ទីរពេទ្យមិនស្វែងរកប្រាក់ចំណេញមួយនេះ បានចាប់ដៃគូជាមួយ AIA Cambodia ចាប់តាំងពីក្រុមហ៊ុនចាប់ផ្តើមដំណើរការនៅកម្ពុជាមកម្ល៉េះ។
កម្មវិធីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងពីជំងឺមហារីកសុដន់ ដែលកកើតចេញពីភាពជាដៃគូនេះ បានក្លាយជាកម្មវិធី មានអាយុកាលវែងជាងគេបំផុតនៅកម្ពុជា ជាមួយការផ្តល់ជូនការពិនិត្យស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ដោយឥតគិតថ្លៃ ការពិនិត្យរោគវិនិច្ឆ័យ និងមធ្យោបាយផ្សេងៗសម្រាប់អ្នកជំងឺដែលមិនមានលទ្ធភាព ។
តាមរយៈយុទ្ធនាការ Fit for Hope ២០២២ នេះ AIA Cambodia នឹងគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះតាមរយៈ ផ្តល់ការពិនិត្យស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ដោយឥតគិតថ្លៃ និងវេទិកាអប់រំសុខភាពនៅតាមបណ្តាខេត្តចំនួន ៤ រួមានកំពត កំពង់ចាម សៀមរាប បាត់ដំបង និង ៣ទីតាំងនៅភ្នំពេញ គឺនៅមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម អគារ City Tower និង Factory Phnom Penh។
សកម្មភាពដ៏ទាក់ទាញ និងគួរឲ្យចាប់អារម្មណ៍មួយនៃយុទ្ធនាការ Fit for Hope នេះ គឺ “ដំណើរពណ៌ផ្កាឈូក” និងការប្រគំតន្ត្រីនៅទីក្រុងកោះពេជ្រ នៅថ្ងៃទី ២២ ខែតុលា ត្រូវនឹងខែដែលពិភពលោកប្រារព្ធទិវាយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់។ លើសពីនេះ បុគ្គលិក និងទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត AIA Cambodia នឹងទទួលបានចំណេះដឹងបំប៉ន ដើម្បីទទួលយកតួនាទីថ្មី ជាបុគ្គលដ៏សំខាន់របស់យុទ្ធនាការនេះ ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ និងចែកចាយព័ត៌មានអំពីការយល់ដឹងនៃជំងឺមហារីកសុដន់ទៅកាន់អតិថិជន និងមហាជន។
ក្នុងកម្មវិធីនោះ លោកជំទាវ កិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី មានប្រសាសន៍ថា៖ «ជំងឺមហារីកសុដន់សព្វថ្ងៃនេះ គឺជាជំងឺមហារីកដែលត្រូវបានគេធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យឃើញច្រើនជាងគេបំផុតក្នុងពិភពលោក ហើយដែលតួលេខអ្នកស្លាប់ភាគច្រើនជាស្ត្រី។ គោលបំណងរបស់យើង គឺចង់ផ្តល់ការអប់រំដល់ស្ត្រីទូទាំងប្រទេស នូវវិធានការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺនេះ ដែលផ្តល់ផលប៉ះពាល់ដល់ពួកគេមិនត្រឹមតែសុខភាពប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងផ្លូវចិត្ត និងហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ។
“ខ្ញុំសូមកោតសរសើរដល់ក្រុមហ៊ុន AIA Cambodia មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម ក្រុមការងារ និងដៃគូពាក់ព័ន្ធទាំងអស់សម្រាប់គំនិតផ្តួចផ្តើមលើយុទ្ធនាការប្រចាំឆ្នាំនេះឡើងក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ ការយល់ដឹងពីជំងឺមហារីកសុដន់ដល់សាធារណជន។ តាមរយៈផ្តល់ការយល់ដឹងពីគ្រោះថ្នាក់នៃជំងឺមហារីកសុដន់ និងការគាំទ្រនេះ អាចឲ្យស្ត្រីកម្ពុជាកាន់តែច្រើនទទួលបានចំណេះដឹងកាន់តែច្បាស់អំពីជំងឺនេះ ក៏ដូចជារបៀបពិនិត្យរោគវិនិច្ឆ័យឱ្យបានទាន់ពេលវេលា ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការព្យាបាល និងទទួលបានឱកាសខ្ពស់ក្នុងការជាសះស្បើយ និងសង្គ្រោះជីវិតផងដែរ។”
លោក Andrew Loh អគ្គនាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត AIA Cambodia បានលើកឡើងថា “ នេះ ជាកិត្តិយសដ៏ធំធេងរបស់យើងដែល Fit for Hope ក្នុងឆ្នាំនេះត្រូវបានគាំទ្រដោយក្រសួងកិច្ចការនារី។ AIA Cambodia បានចុះអនុស្សរណៈយោគយល់លើកិច្ចសហការជាមួយក្រសួងកិច្ចការនារីកាលពីខែ មេសា ឆ្នាំនេះ លើគម្រោង “លើកកម្ពស់សុខភាព និងហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រីកម្ពុជា” ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងដល់ស្ត្រី សមភាពយេនឌ័រនិងសិទ្ធិស្ត្រី។ យើងខ្ញុំសូមអរគុណអស់ពីចិត្ត ដល់ក្រសួងកិច្ចការនារីចំពោះការចូលរួមសហការ និងគាំទ្រយុទ្ធនាការនេះ ហើយយើងខ្ញុំជឿជាក់ថាតាមរយៈការជួយជ្រោមជ្រែងរបស់ក្រសួងកិច្ចការនារីនេះ នឹងជួយជម្រុញ ដល់ការបង្កើនការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ដល់សហគមន៍ឲ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ»។
“យើងខ្ញុំពិតជាមានក្តីរីករាយយ៉ាងខ្លាំងដែលរាល់កម្មវិធីចុះដល់មូលដ្ឋាន និងសកម្មភាពទាំងអស់របស់យុទ្ធនាការនេះត្រឡប់មកវិញ បន្ទាប់ពីអាក់ខានដោយសារជំងឺរាតត្បាតកូវីដ។
កត្តាទាំងនេះពិតជាជួយបង្កើតប្រសិទ្ធិភាពរយៈពេលយូរអង្វែង ដើម្បីឲ្យព័ត៌មានទាំងអស់បានទៅដល់ដៃប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែច្រើន និងអនុញ្ញាតឱ្យយើងខ្ញុំបានភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងផ្ទាល់ជាមួយប្រជាជនថ្នាក់មូលដ្ឋាន ដើម្បីឲ្យប្រាកដថារាល់តម្រូវការ ឬបញ្ហាត្រូវបានពិភាក្សារវាងប្រជាជនកម្ពុជា និងបុគ្គលិកមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមន្ទីរមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម បុគ្គលិកនិងទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត AIA Cambodia របស់យើង»។
លោកបានបន្ថែមថា AIA Cambodia មានកិត្តិយសក្នុងការបន្តភាពជាដៃគូជាមួយមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុ មណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម ដែលជាមន្ទីរពេទ្យធ្វើការដោយឥតស្រាកស្រាន្តអស់រយៈពេលជិតបួនទសវត្សរ៍ដើម្បីជួយស្ត្រីកម្ពុជាប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺមហារីកសុដន់។ កិច្ចសហការនេះក៏ជួយឱ្យ AIA Cambodia សម្រេចបាននូវគោលបំណងក្នុងការជួយប្រជាជនកម្ពុជារស់ឲ្យនៅប្រកបដោយសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ ហើយស្របតាមគំនិតផ្តួចផ្តើម AIA One Billion របស់ AIA Group ដើម្បីជួយដល់ប្រជាជនមួយពាន់លាននាក់នៅអាស៊ីឱ្យទទួលបានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរនៅឆ្នាំ ២០៣០។
“យើងខ្ញុំសូមគោរពអញ្ជើញប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន រួមគ្នាធ្លុងមួយ ដើម្បីគាំទ្រដល់យុទ្ធនាការនេះ និងចូលរួមបរិច្ចាគដល់មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម។ នៅពេលយើងពួតដៃធ្វើការរួមគ្នា យើងប្រាកដជាអាចសម្រេចកិច្ចការធំៗជាច្រើន ហើយ Fit for Hope នឹងរង់ចាំអ្នកទាំងអស់គ្នាដើម្បីបង្កើតភាពជឿជាក់ ធានាថាស្ត្រីកម្ពុជាទាំងអស់នឹងទទួលបានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរឡើង»។
ចំពោះសាធារណជន និងអ្នកដែលបានអញ្ជើញទៅវេទិកាអប់រំស្តីពីជំងឺមហារីកសុដន់នៅតាមទីតាំងខេត្ត/ក្រុងទាំងប្រាំពីរខាងលើ អាចចូលរួមបរិច្ចាគចាប់ពី 1ដុល្លារជាសាច់ប្រាក់ ឬតាមរយៈគណនីធនាគារ ABA ខាងក្រោម៖
• លេខគណនី ABA ៖ ០០៤៤០០៥៣៩
• ឈ្មោះគណនី ៖ AIA (CAMBODIA) LIFE INSURANCE PLC
សម្រាប់រាល់ការបរិច្ចាគ ៥ ដុល្លារ នឹងទទួលបានអាវយឺត ឬ ឆត្រយុទ្ធនាការ Fit for Hope ដើម្បីជាការថ្លែងអំណរគុណ។
ថវិកាទាំងអស់ដែលទទួលបានទាំងអស់នឹងត្រូវប្រគល់ជូនមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម ដើម្បីជួយដល់ស្ត្រីកម្ពុជាដែលត្រូវការជំនួយឲ្យទទួលបានការពិនិត្យ និងការព្យាបាលជំងឺមហារីកសុដន់នេះទាន់ពេលវេលា។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីយុទ្ធនាការ Fit for Hope និងដំណោះស្រាយពី AIA Cambodia លើផែនការអនាគត និងការពារជំងឺធ្ងន់ធ្ងរលើគ្រួសាររបស់លោកអ្នក សូមតាមដានទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ AIA Cambodia ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ aia.com.kh។

Phnom Penh, 15 September 2022 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) today launched their annual Fit for Hope campaign, endorsed this year by the Ministry of Women’s Affairs, with an overarching aim to increase awareness, amplify the importance of preventive care measures and help Cambodian women embrace a healthier lifestyle.
The launch was attended by guest of honor, Minister of Women’s Affairs H.E. Dr. Ing Kantha Phavi, AIA Cambodia Chief Executive Officer Mr. Andrew Loh, Sihanouk Hospital Center of Hope (SHCH) representatives, AIA staff, Life Planners and business partners.
The month-long campaign will also focus on raising funds to enhance SHCH’s high-quality screenings, counselling and breast cancer treatments as well as make available affordable health insurance solutions nationwide.
AIA Cambodia will further benefit long-term partner SHCH by continuing to support their breast cancer department. The non-profit hospital, which partnered AIA Cambodia for the inaugural campaign five years ago, operates the nation’s longest-running breast cancer program and offers free screenings and other diagnosis and procedures for those unable to pay.
The insurer will complement these initiatives by providing free breast cancer checkups and health education in four provinces - Kampot, Kampong Cham, Siem Reap and Battambang, and three locations in Phnom Penh – SHCH, City Tower and Factory Phnom Penh. The highlight of Fit for Hope’s on-ground activities is a ‘Pink Walk’ and concert at Koh Pich on 22 October, which coincides with International Breast Cancer Awareness month.
Additionally, AIA Cambodia staff and Life Planners will be empowered to take on new roles as breast cancer advocates, which will see them equipped with information on the disease.
H.E. Dr. Ing Kantha Phavi said: “Breast cancer is today the world’s most commonly-diagnosed cancer and the most prevalent cause of cancer death in women. We wish to educate women nationwide that they have the means to combat the disease, which affects them not only physically but also mentally and financially.
“We applaud AIA Cambodia and SHCH’s annual efforts to highlight the dangers of breast cancer, and will support them to ensure more Cambodian women are better informed about the disease and how screening and early detection makes it easier to treat, offers a higher chance of recovery and saves lives.”
Mr. Andrew Loh said: “It’s our great honor that Fit for Hope 2022 has been endorsed by the Ministry of Women’s Affairs. AIA Cambodia first collaborated with the Ministry in April this year on the Promote Health and Financial Wellbeing for Cambodian Women project to further empower gender equality and women’s rights. We thank them for joining us in this campaign and look forward to increasing awareness of breast cancer on a larger scale.
“We are also delighted to once again hold our on-ground activities, which were postponed due to the pandemic. These create a long-term impact, reach out to more Cambodians and allow us to connect with them on a one-to-one basis and ensure a fluent exchange of information between Cambodians and SHCH personnel, AIA Life Planners and our staff.”
He added that AIA Cambodia was honored to continue their partnership with SHCH, an organization that has worked tirelessly for close to four decades to battle breast cancer. The collaboration also enables AIA Cambodia to achieve their purpose to help Cambodians live Healthier, Longer and Better Lives and aligns with the AIA Group’s AIA One Billion initiative to help one billion people in Asia do the same by 2030.
“We would like to invite Cambodians from all walks of life to come out in full force to support our cause and help by donating to SHCH. There’s so much more we can do together, and Fit for Hope will look to build on this collective momentum to ensure all Cambodian women lead Healthier, Longer and Better Lives.”
Members of the public and those undergoing breast cancer checkups and health education at the seven above-mentioned provincial locations can donate cash, starting from $1, or contribute through their ABA bank account:
Account number: 004400539
Account name: AIA (CAMBODIA) LIFE INSURANCE PLC
AIA Cambodia will present an exclusive Fit for Hope t-shirt or umbrella for every $5 donated as a token of appreciation.
All proceeds will go to SHCH towards supporting breast cancer screening and helping thousands of Cambodian women in need.
For more information on Fit for Hope and how AIA’s life and critical illness solutions protect your family and you, please contact AIA Client Care at 086 999 242 or visit aia.com.kh.