រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩ – កុមារកម្ពុជា២៤នាក់ត្រូវបានជ្រើសរើសដោយក្លិបបាល់ទាត់ Tottenham Hotspur Football Club (“Spurs”) នៃក្របខណ្ឌ English Premier League ដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍ហ្វឹកហាត់បាល់ទាត់លំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក AIA Elite Football Camp នៅភូកេត ប្រទេសថៃ ដែលរៀបចំដោយក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”)។ ការហ្វឹកហាត់រយៈពេល៦ថ្ងៃដែលនឹងចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី២៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៩ នៅរមណីដ្ឋានសុខភាព និងពហុកីឡា Thanyapura មានគោលដៅជួយឲ្យក្មេងៗអាចអភិវឌ្ឍទម្លាប់នៃការរស់នៅដែលមានសុខភាពល្អ ព្រមទាំងផ្តល់ឱកាសដល់ពួកគេទទួលបាននូវការលេងបាល់ទាត់ និងការហ្វឹកហាត់ ជាមួយគ្រូបង្វឹក និងទីតាំងលំដាប់អន្តរជាតិ។
អតិថិជនដែលបានការពារដោយ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ចាប់ពីចន្លោះពីថ្ងៃទី១៥ ខែមីនា ដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៩ ទទួលបានឱកាសឲ្យកូនរបស់គាត់ចូលរួមវគ្គវាយតម្លៃដោយគ្រូបង្វឹក Spurs នៅកីឡដ្ឋាន អេ អាយ អេ កាលពីថ្ងៃទី០៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០១៩កន្លងមក។ គោលបំណងនៃការវាយតម្លៃនេះ គឺដើម្បីស្វែងរកកុមារដែលសមត្ថភាពកីឡាបាល់ទាត់ និងវិន័យល្អ។ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក៏បានរៀបចំវគ្គហ្វឹកហាត់បាល់ទាត់ចំនួន៤ដងមុននេះផងដែរ ដោយឥតគិតថ្លៃ សម្រាប់កុមារដែលចូលរួម ដើម្បីជួយពួកគេអភិវឌ្ឍជំនាញ និងបង្កើនឱកាសទទួលបានការជ្រើសរើស។
គ្រូបង្វឹក Spurs លោក Anton Blackwood បានលើកឡើងថា «ខ្ញុំពិតជារីករាយណាស់ ដែលបានឃើញកុមារមានទេពកោសល្យជាច្រើននៅវគ្គវាយតម្លៃនេះ ហើយវាធ្វើឲ្យយើងមានការពិបាកក្នុងការសម្រេចចិត្ត ព្រោះអាហារូបករណ៍នេះមានចំនួនកំណត់។ យ៉ាងណាក៏ដោយ យើងមានទំនុកចិត្តថាយើងពិតជាបានជ្រើសរើសកុមារ ដែលមានសក្តានុពលពិតប្រាកដ អាចឲ្យយើងខ្ញុំជួយអភិវឌ្ឍពួកគាត់នៅក្នុងការហ្វឹកហាត់ពេញលេញនៅភូកេត ខែក្រោយ។»
ការហ្វឹកហាត់នេះ នឹងធ្វើឡើងដោយគ្រូបង្វឹកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិ Spurs ក្នុងបំណងអភិវឌ្ឍជំនាញបាល់ទាត់ និងសុខភាពរាងកាយរបស់កុមារតាមរយៈការហ្វឹកហាត់ និងការប្រកួត។ បន្ថែមពីនេះ អាហារូបករណ៍នេះក៏នឹងមានការអភិវឌ្ឍបុគ្គលិកលក្ខណៈរួមជាមួយនឹងមេរៀន និងការរៀបចំរបបអាហាររូបត្ថម្ភល្អបំផុតសម្រាប់ការលូតលាស់របស់កុមារ។ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា នឹងទទួលរ៉ាប់រងលើការចំណាយទាំងស្រុងសម្រាប់កម្មវិធីអាហារូបករណ៍នេះ។
AIA គឺជាដៃគូផ្លូវការរបស់ក្លិប Spurs ដែលជាក្លិបបាល់ទាត់ឈានមុខគេនៅក្នុងក្របខណ្ឌ English Premier League ហើយថ្មីៗនេះបានឈានដល់វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនៃការប្រកួតកីឡាបាល់ទាត់ក្របខណ្ឌ Champions League ផងដែរ។ ក្រោមការចាប់ដៃគូនេះ ក្លិបបាល់ទាត់ Spurs បានដាក់មូលដ្ឋានគ្រូបង្វឹកលំដាប់កំពូលពីរនាក់នៅទ្វីបអាស៊ី ដើម្បីសហការជាមួយ AIA ក្នុងការជួយកុមារា កុមារីទាំងឡាយបណ្តុះក្តីស្រឡាញ់លើវិស័យបាល់ទាត់។ ភាគីទាំងពីរ បានរួមគ្នារៀបចំនូវគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្នែកបាល់ទាត់ជាច្រើនដែលបានជួយកុមារ និងប្រជាជនកម្ពុជារាប់ពាន់នាក់ឲ្យទទួលបានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។
លោកស្រី Pauline Teoh ថ្នាក់គ្រប់គ្រង អេ អាយ អេ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា «យើងមានសេចក្តីរំភើបរីករាយណាស់ ដែលតាមរយៈការចាប់ដៃគូជាមួយនឹងក្រុមកីឡាបាល់ទាត់ឈានមុខគេដូចជាក្លិប Tottenham Hotspur យើងអាចផ្តល់ឲ្យកុមារនៅកម្ពុជានូវឱកាសហ្វឹកហាត់បាល់ទាត់លំដាប់ពិភពលោក។ យើងសង្ឃឹមថាគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ នឹងមានឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងទៅលើអនាគតនៃវិស័យបាល់ទាត់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ស្របពេលនឹងការផ្សព្វផ្សាយសារដ៏សំខាន់របស់យើង ដែលថាការធ្វើលំហាត់ប្រាណ ជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ»។
- អ្នកគាំទ្រលើសពី ៤០០ លាននាក់ទូទាំងពិភពលោក ដោយមានមូលដ្ឋានគាំទ្រធំៗនៅទូទាំងចក្រភពអង់គ្លេស សហរដ្ឋអាមេរិក និងទ្វីបអាស៊ី

FINAL 24 CHILDREN SELECTED BY SPURS FOR AIA’S WORLD-CLASS FOOTBALL TRAINING IN PHUKET, THAILAND
Phnom Penh, 24 June 2019 – A total of 24 children have been selected by English Premier League’s Tottenham Hotspur Football Club (“Spurs”) to receive scholarships to a world-class training programme at the AIA Elite Football Camp in Phuket, Thailand, organised by AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”). The 6-day training programme, set to begin on 27 July 2019 at the Thanyapura Health & Sports Resort, aims at helping children develop healthy lifestyle habits while providing them with the opportunity to access world-class football facilities and coaching.
Cambodian parents protected by AIA from between 15 March to 31 May 2019 were offered the opportunity for their child to attend an evaluation session run by Spurs coaches at AIA Stadium on 08 June 2019. The goal of the evaluation session was to find the children with the highest level of footballing ability and of discipline. AIA Cambodia also organised 4 pre-evaluation sessions open to all eligible children free of charge to help them develop their skills and boost their chances of being selected.
Spurs Coach Anton Blackwood said: “It was encouraging to see the level of talent from the kids at the evaluation session, which made our decision extremely hard as there was only a limited number of scholarships available. We are confident that we have now chosen a group of kids with real potential that we can help develop when we begin the full training programme in Phuket next month.”
The training programme will be run by Spurs’ International Development Coaches with the aim of developing the children’s footballing skills and fitness through drills and matches. There will also be specialist training in developing personality along with lessons and practical dietary arrangement for optimum nutrition. The entire scholarship programme is fully financed by AIA Cambodia.
AIA is the Global Principal Partner of Tottenham Hotspur, a leading football club in the English Premier League that recently reached the final of the prestigious Champions League football tournament. As part of this partnership, Spurs have permanently based two of their elite-level coaching staff within Asia to assist AIA in helping young people develop their interest in football. Together, the two sides have organised a variety of football initiatives that have helped thousands of kids and adults in Cambodia live healthier, longer, better lives.
AIA management Pauline Teoh said: “We are excited that, through our partnership with a global footballing powerhouse like Tottenham Hotspur, we can provide local children access to world-class training opportunities. We hope this initiative will have a significant impact upon the future of football in Cambodia while helping to spread our core message about how exercise is fundamental to a healthy lifestyle.”