នៅពេលដែលត្រូវធ្វើឲ្យសុខភាពល្អប្រសើរឡើង យើងតែងផ្ដោតលើរាង្គកាយ ទាក់ទងនិងអាហារូបត្ថម្ភ និង ការហាត់ប្រាណ ប៉ុន្តែយើងបែរជាមិនសូវចំណាយពេលគិតគូរដល់បរិស្ថានដែលអាចផ្ដល់ផលប៉ះពាល់ដល់រាង្គកាយរបស់យើងឡើយ។
បច្ចុប្បន្ននេះ មានការព្រួយបារម្ភកាន់តែខ្លាំងឡើងអំពីការថែរក្សាបរិសា្ថន - រាប់ចាប់ពីការចាត់វិធានការណ៍ប្រឆាំងនិងការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ ការបំពុលបរិស្ថាន ការជួយរក្សាព្រៃឈើ និង សត្វព្រៃដែលកំពុងប្រឈមនិងគ្រោះថ្នាក់ ដើម្បីកាត់បន្ថយដានជើងកាបូនរបស់មនុស្សជាតិ ។ បញ្ហាទាំងនេះ អាចផ្ដល់ផលប៉ះពាល់ជារួមដល់សុខភាពរួមរបស់យើង ។ ទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី បញ្ហាបរិស្ថានតែមួយ ដែលយើងលើកយកពិភាក្សាដើម្បីរកដំណោះស្រាយនេះ គឺបញ្ហាបរិស្ថានផ្ទាល់ខ្លួនរបស់យើង - គឺផ្ទះរបស់យើង។
យើងបានចំណាយពេលច្រើនម៉ោងនៅក្នុងផ្ទះ ដូចនេះ វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ដែលថា ផ្ទះរបស់យើង ត្រូវក្លាយជាទីកជម្រកមួយ ដែលផ្ដល់ផលល្អដល់សុខភាព។
ខ្យល់ចេញចូល
បើកចំហរបង្អួចទាំងអស់នៅក្នុងផ្ទះ ដើម្បីឲ្យមានខ្យល់ចេញចូល ជាមួយនិងពន្លឺថ្ងៃ និង ខ្យល់អាកាសបរិសុទ្ធ! ការបើកបង្អួចឲ្យបានពី ១០ - ២០ នាទី ម្ដង ឬ ពីរដងក្នុងមួយថ្ងៃ មិនត្រឹមតែបណ្ដេញចេញនូវខ្យល់អាប់អ៊ួរនៅក្នុងផ្ទះ និង ការបំពុលប៉ុណ្ណោះទេ វាថែមទាំងនាំមកនូវខ្យល់ស្អាតដែលធ្វើឲ្យអ្នកមានអារម្មណ៍ស្រស់ស្រាយ ។ ខ្យល់ចេញចូលល្អ និង ពន្លឺថ្ងៃធម្មជាតិ មានសារៈសំខាន់ជាចាំបាច់ក្នុងការបំបាត់សំណើមច្រើនខ្លាំងលើសពីតម្រូវការនៅក្នុងផ្ទះ កម្ចាត់គ្រោះថ្នាក់ចម្បងៗដល់សុខភាព មេរោគផ្សិត និង ថែរក្សាបាននូវគុណភាពខ្យល់ដែលផ្ដល់ធ្វើឲ្យសុខភាពកាន់តែល្អប្រសើរឡើង។
លើកកម្ពស់គុណភាពខ្យល់ជាមួយឧបករណ៍បន្សុតខ្យល់
ជំហានដំបូងដើម្បីធ្វើឲ្យសុខភាពល្អ គឺត្រូវតែធានាថា ខ្យល់ដែលអ្នកកំពុងស្រូបចូល ពិតជាខ្យល់ស្អាត ។ ជាអកុសល ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ញាំញីទៅដោយអ័ព្ទមួយរយៈពេល ដោយសារកម្រិតនៃខ្យល់ពុលកើនខ្លាំង បណ្ដាលមកពីភ្លើងឆេះព្រៃទ្រង់ទ្រាយធំ នៅលើកោះស៊ូម៉ាត្រារបស់ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ដែលជាប្រទេសជាប់របងគ្នា ។ ក្នុងរយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ អត្រាមរណភាពដោយសារជំងឺប្រព័ន្ធដកដង្ហើមបានកើនឡើងដល់ 19% បណ្ដាលមកពីអ័ព្ទពុលទាំងនេះ រួមជាមួយការឆ្លងមេរោគតាមផ្លូវដង្ហើម និង ជំងឺហឺត។
ការវិនិយោគលើឧបករណ៍បន្សុតខ្យល់ទំនើបៗ អាចជួយកាត់បន្ថយហានិភ័យតាមរយៈការរំងាប់មេរោគនៅក្នុងខ្យល់ និង ការកម្ចាត់បាក់តេរី វីរុស មេរោគផ្សិត សារជាតិធ្វើឲ្យមានប្រតិកម្ម ក្លិនអាក្រក់ និង សារធាតុដែលបង្កគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងទៀត ដែលកើតចេញពីកន្លែងដែលយើងរស់នៅ ។
បង្កើតភាពបៃតងស្រស់នៅក្នុងផ្ទះ
ដើមផ្កាសម្រាប់លម្អក្នុងផ្ទះ ផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ធំធេងដល់ស្មារតី រាង្គកាយ និង ខួរក្បាលរបស់អ្នក! ដោយត្រូវបានទទួលស្គាល់ថាជា “សួតធម្មជាតិ” រុក្ខជាតិទាំងនេះ ក៏អាចកម្ចាត់ជាតិពុលចេញពីខ្យល់ (រហូតដល់ ៨៧% នៃសមាសភាគសរីរាង្គបង្កហេតុ (VOCs) រៀងរាល់ ២៤ ម៉ោងម្ដង យោងតាមការស្រាវជ្រាវរបស់ NASA) កាត់បន្ថយបរិមាណធូលី បញ្ចេញអុកស៊ីសែន និង សំណើមទៅក្នុងខ្យល់ និង បន្ថយភាពតានតឹងក្នុងអារម្មណ៍។
ពណ៌បៃតង ត្រូវបានទទួលស្គាល់ថាតំណាងឲ្យភាពស្ងប់ស្ងាត់ និង សុខស្រួល ។ ហេតុដូចនេះ ការមានរុក្ខជាតិនៅផ្ទះ អាចកាត់បន្ថយភាពធុញថប់អារម្មណ៍ ផ្ដល់កម្លាំងចិត្ត និង ធ្វើឲ្យអ្នកមានអារម្មណ៍ថាកាន់តែស្រស់ស្រាយ និង មានផលិតភាពក្នុងការងារ ។ លើសពីនេះទៀត រុក្ខជាតិទាំងនេះបានធ្វើឲ្យយើងនឹកឃើញពីធម្មជាតិ ដែលបង្កើតការយល់ដឹងអំពីសេចក្ដីស្ងប់ស្ងាត់ក្នុងចិត្ត ធ្វើឲ្យចិត្តហ្នឹង ធ្វើឲ្យគេហដ្ឋានរបស់យើងមើលទៅគួរជាទីស្វាគមន៍ ស្អាត និង ស្រស់បំព្រង ។ អ្នកក៏អាចពិចារណាអំពីការបង្កើតជាសួនច្បារបៃតងសម្រាប់សុខភាពផ្ទាល់ខ្លួនផងដែរ។
ការមានរុក្ខជាតិនៅផ្ទះ អាចកាត់បន្ថយភាពធុញថប់អារម្មណ៍ ផ្ដល់កម្លាំងចិត្ត និង ធ្វើឲ្យអ្នកមានអារម្មណ៍ថាកាន់តែស្រស់ស្រាយ និង មានផលិតភាពក្នុងការងារ។
ជៀសវាងផលិតផលដែលមានសារធាតុគីមី
សារធាតុគីមីពុល ដែលលាក់មុខនៅក្នុងឧបរណ៍ជូតសម្អាតផ្ទះរាល់ថ្ងៃ មានទំនាក់ទំនងនិងបញ្ហាសុខភាពជាច្រើន អាចបង្កើនសារធាតុប្រតិកម្ម ជំងឺហឺត ហើយក៏អាចបង្កើនមេរោគដែលបង្កើតជំងឺមហារីកផងដែរ ។ មានការណែនាំឲ្យជ្រើសរើស ទឹកលាងសម្អាតតាមធម្មជាតិដូចជាទឹកខ្មេះ សូដ្យូមកាបូណាត និង ទឹកក្រូចឆ្មា។
ប្តូរមកប្រើទៀនធ្វើពីប្រេងសណ្ដែក
យើងទាំងអស់គ្នាធ្លាប់បានឮការប្ដូរទៅប្រើប្រាស់ទៀនធ្វើពីទឹកសណ្ដែក ចុះចំពោះទៀនដែលធ្វើពីសណ្ដែកវិញ? មិនដូចទៅនិងទៀនធម្មតាដែលផលិតចេញពីប្រេងប៉ារ៉ាហ្វីនមានចម្រាញ់ចេញពីប្រេងម៉ាស៊ូត ដែលអាចបំពុលដល់សុខភាពនោះទេ ទៀនធ្វើពីសណ្ដែក ត្រូវបានផលិតពីក្រមួនសណ្ដែកធម្មជាតិ ចម្រាញ់ចេញពីប្រេងសណ្ដែក ។ ទៀននេះ ត្រូវបានទទួលស្គាល់ថា ឆេះមិនងាយអស់ និង កាន់តែផ្ដល់ភាពស្រស់ស្អាត បញ្ចេញលម្អងផ្សែងតិចទៅក្នុងខ្យល់។
ត្រូវរៀបចំសម្អាតកន្លែងដាក់ចានឆ្នាំងឲ្យស្អាតជាប្រចាំ
ប្រសិនបើអ្នកកំពុងព្យាយាមអនុវត្តរបបអាហារដែលផ្ដល់ផលល្អដល់សុខភាព ដូចនេះវាជាពេលវេលាដ៏ល្អបំផុតក្នុងបោះចោលអាហារសំណល់ដែលសម្បូរដោយជាតិស្ករ ដែលគ្មានជាតិកាឡូរីហើយ! ការសិក្សាពី សាកលវិទ្យាល័យ Cornell បានរកឃើញថា អ្នកដែលរក្សាទុកអាហារ និង ភេសជ្ជៈនៅចង្ក្រានបាយ មិនមានសុខភាពល្អដូច អ្នកដែលទុកអាហារ ផ្លែឈើទាំងនោះឲ្យនៅស្រស់នោះទេ។
ការសម្អាតកន្លែងដាក់ចានឆ្នាំង ក៏ជួយកម្ចាត់ចោលនូវសម្ភារៈម្ហូបអាហារដែលមិនត្រូវការ ដែលភ្លេច និង ដែលផុតកាលកំណត់ ។ កន្លែងដាក់ចានឆ្នាំងដែលរៀបចំបានស្អាត ត្រឹមត្រូវ អាចជំរុញទឹកចិត្តអ្នកឲ្យចង់ញាំ និង រក្សាបាននូវសុខភាពល្អ តាមរយៈការបង្កើនការទិញម្ហូបអាហារ និង ការចម្អិនអាហារប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
អ្នកដែលរក្សាទុកអាហារ និង ភេសជ្ជៈនៅចង្ក្រានបាយ មិនមានសុខភាពល្អដូច អ្នកដែលទុកអាហារ ផ្លែឈើទាំងនោះឲ្យនៅស្រស់នោះទេ។
ចម្រោះទឹកម៉ាស៊ីន
មានការណែនាំឲ្យចម្រោះទឹក ដើម្បីធានាថា ទឹកដែលអ្នកប្រើមិនមានមេរោគ ។ វត្ថុចម្លងមេរោគ ដូចជាសំណ មេរោគ E. coli ថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិត និង វត្ថុផ្សេងៗ ដែលតភ្ជាប់ជាមួយប្រព័ន្ធចែកចាយទឹក អាចបណ្ដាលឲ្យមានបញ្ហាសុខភាពធ្ងន់ធ្ងរ ដូចជាជំងឺអាសន្នរោគ ជំងឺគ្រុនពោះវៀន ហើយក្នុងករណីធ្ងន់ធ្ងរ អាចធ្វើឲ្យខូចថ្លើម ។ ទឹកចម្រោះ អាចជួយកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃការឆ្លងមេរោគ កម្រិត pH មានតុល្យភាព ដូចនេះវាការពារបានសុខភាពទាំងស្រុង។
ទុកដាក់ម្ហូបអាហារក្នុងកែវ មិនមែនប្លាស្ទិកទេ
សល់អាហារច្រើនញាំមិនអស់ឬ? ត្រូវទុកក្នុងកែវ មិនមែនប្រអប់ប្លាស្ទិកទេ ។ យើងទាំងអស់គ្នាពិតជាបានដឹងអំពីផលប៉ះពាល់របស់ប្លាស្ទិក ទៅលើបរិស្ថាន ។ កែវ មានសុវត្ថិភាពក្នុងការរក្សាម្ហូបអាហារ ជាងប្លាស្ទិក ដោយសារតែសារធាតុគីមីដែលចេញពីប្លាស្ទិក អាចចូលទៅក្នុងអាហារ ។ កែវក៏អាចប្រើបានយូរជាងផងដែរ មិនស្រូបក្លិនអាហារ និង អាចប្រើប្រាស់ឡើងវិញបាន។
បង្កើតទីកន្លែងធម្មជាតិផ្ទាល់ខ្លួន
បង្កើតទីកន្លែងពិសេសតូចមួយ ដើម្បីជួយឲ្យ អ្នកមានអារម្មណ៍ថានៅក្នុងធម្មជាតិ និង អារម្មណ៍ស្រួលខ្លួន។ .
យើងគ្រប់គ្នា តែងមានទីកន្លែងដ៏តូចមួយសម្រាប់សេចក្ដីសុខផ្ទាល់ខ្លួននៅផ្ទះ ដែលយើងអាចសំរាកអានសៀវភៅ និង ញាំតែ ។ គំនិតនេះគឺត្រូវបង្កើតកន្លែងនេះឡើង ប្រែក្លាយជ្រុងពិសេសណាមួយនៅក្នុងផ្ទះ ឲ្យទៅជាទីកន្លែងមួយសម្រាប់សុខភាព ធ្វើឲ្យអ្នកមានអារម្មណ៍ថាល្អសម្រាប់សុខភាព និង មានភាពស្ងប់ស្ងាត់ ។ ដាក់បន្ថែមសម្ភារៈដែលអ្នកចូលចិត្តដូចជាប្រអប់ potpourri ប្រេង essential oil កម្រាលសម្រាប់ហាត់ yoga ទៀនធ្វើពី (សណ្ដែកសៀង) ផ្កា ខ្នើយ cosy cushion ។ បង្កើតទីកន្លែងពិសេសមួយនេះ ដើម្បីជួយឲ្យអ្នកមានអារម្មណ៍ថានៅក្នុងធម្មជាតិ និង អារម្មណ៍ស្រួលខ្លួន នៅពេលដែលត្រូវការ។
នៅពេលត្រូវថែរក្សាសុខភាពឲ្យបានល្អ ផ្ទះក៏មិនមែនជាកន្លែងត្រូវលើកលែងនោះដែរ! ទោះបីជាត្រូវបោសសម្អាត ឬ បណ្ដេញជាតិពុលញឹកញាប់ក្ដី ការយកចិត្តទុកដាក់ និង ថែទាំបរិសា្ថនផ្ទាល់ខ្លួន មិនគ្រាន់តែកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាពរយៈពេលយូរនោះទេ វាថែមទាំងធ្វើឲ្យយើងមានអារម្មណ៍ល្អគ្រប់ពេលទៀតផង។
អត្ថបទខាងលើនេះ បង្កើតឡើងក្នុងគោលដៅផ្ដល់ជាព័ត៌មានប៉ុណ្ណោះ ។ ក្រុមហ៊ុន AIA មិនមានទំនួលខុសត្រូវណាមួយទៅលើការខាតបង់ ដែលអាចកើតចេញពីការពឹងផ្អែកទាំងស្រុងទៅលើព័ត៌មាននៅក្នុងអត្ថបទនេះទេ។

When it comes to improving our health, we tend to focus on the physical aspects related to nutrition and exercise, but spend less time focusing on how our environment can affect our bodies.
Today, there is greater concern about caring for the environment – from taking steps against deforestation, pollution, saving rain forests and endangered wildlife to reducing human carbon footprint. All of these are likely to positively affect our overall well-being. The one environment, though, that we take for granted in looking after, is our own personal environment – our homes.
We spend a lot of our time at home, so it is important that our homes become a healthier place to live in.
VENTILATE
Throw open those windows to ventilate your home with natural light and fresh air! Opening several windows for 10 – 20 minutes once or twice a day will not only remove stale air and pollutants, but will also bring in clean air to freshen you and your home. Good ventilation and natural sunlight are essential for removing excess moisture from your home, getting rid of a major health hazard, mould, and for maintaining healthy air quality.
ENHANCE AIR QUALITY WITH AIR PURIFIERS
The first step to good health is making sure that the air you are breathing is clean. Unfortunately, Malaysia gets plagued by periodic haze due to high levels of air pollutants caused mainly by large scale forest fires on the neighbouring Indonesian island of Sumatra. Over the years, respiratory mortality has increased by 19% due to these haze episodes, along with chronic respiratory infections and asthma.
Investing in a state-of-the art air purifier can help mitigate the risk by sterilising the air and eliminating bacteria, viruses, moulds, allergens, bad odours and other harmful substances from your living space. AIA Vitality members can invest in MedKlinn air purifiers and enjoy a discount of up to 25%.
GREEN YOUR INDOORS
Indoor plants undoubtedly offer immense benefits to our mind, body and soul! Known as “nature’s lungs”, plants are able to remove toxins from air (up to 87% of volatile organic compounds (VOCs) every 24 hours, according to NASA research), lower the amount of dust, release oxygen and humidify the air, and even lower stress.
Green is known to be a restful and quiet colour. Hence, having plants at home can reduce anxiety, elevate your moods and make you feel more refreshed and productive. Beyond that, they remind us of nature, which creates a sense of equanimity and balance, and they make your homes look welcoming, fresh, and clean. You can also consider growing some of your own healthy garden greens.
Having plants at home can reduce anxiety, elevate your moods and make you feel more refreshed and productive.
AVOID CHEMICAL-BASED PRODUCTS
Toxic chemicals hidden in everyday cleaning products have been linked to a myriad of health problems, can aggravate allergies, asthma, and may also be carcinogenic. It is recommended to opt for natural cleaning solutions like vinegar, baking soda and lemon; or use essential-oils and plant-based products.
SWITCH TO SOY CANDLES
We’ve all heard of switching to soy milk, but soy candles? Unlike normal candles that are made of petroleum-based paraffin that can be toxic to our health, soy candles are made of natural soy wax derived from soybean oil. These candles are also known to burn slower and cleaner, releasing less soot in the air.
SPRING CLEAN YOUR PANTRY REGULARLY
If you are trying to follow a healthy diet, now is the best time to get rid of all the tempting, empty-calorie, sugary junk food from your pantry! A study from Cornell University found that people who kept snacks and soda on their countertops were unhealthier than people who left out fresh fruits instead.
Cleaning out your pantry also helps you get rid of unwanted, expired and forgotten food items. A clean, well-organised pantry can encourage you to eat and stay healthy by improving shopping and cooking efficiency.
People who kept snacks and soda on their countertops were unhealthier than people who left out fresh fruits instead.
FILTER YOUR TAP WATER
It is recommended to get a water filter to ensure the water you consume is not contaminated. Contaminants such as lead, E. coli, pesticides and others that trickle into our water system can cause serious health problems like cholera, typhoid and in most extreme cases, damage our liver. Filtered water can help reduce the risk of contaminants, balance pH levels, thus protecting your overall health.
STORE FOOD IN GLASS, NOT PLASTIC
Got leftovers? Store them in glass and not in plastic containers. We are already familiar with the damaging effects of plastic on our environment. Glass overall is safer for food storage than plastic as chemicals from plastic can get transferred into your food. Glass is also more durable, doesn’t absorb food smells and can be recycled.
CREATE YOUR OWN ZEN ZONE
Create a small special space to help keep you grounded and balanced when needed.
We all have our own comfort nooks at home where we can unwind with a good book and a cup of tea. The idea is to build on it, and turn that special corner into an area of wellness, that allows you to feel healthy, calm and good. Add in all your favourite things like potpourri, essential oils, yoga mat, (soy) candles, flowers, cosy cushions etc. Create this one small special space to help keep you grounded and balanced when needed.
When it comes to maintaining good health, your home should be no exception! Whether it means sweeping away the dust more often or removing toxins, paying attention to and caring for our personal environment does not only affect our long-term health and well-being but also how good we feel at the moment.