ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 4 ខែមិថុនា ឆ្នាំ 2023 – ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានបន្តបង្ហាញការគាំទ្រយ៉ាងមុតមាំដល់កម្មវិធីបាល់ទាត់វិលជុំ AIA-ISF Youth League ដើម្បីលើកស្ទួយកុមារជួបការខ្វះខាត តាមរយៈការបន្តជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំ់រយៈពេល 3ឆ្នាំបន្ថែមទៀត ដល់បាល់ទាត់ថ្នាក់មូលដ្ឋានដែលធំជាងគេរបស់កម្ពុជានេះ។
ការបន្តនាមជាអ្នកឧបត្ថម្ភរយៈពេលបីឆ្នាំទៀតនេះនឹងបន្តរហូតដល់ឆ្នាំ2026 ដែលត្រូវបានប្រកាសជាផ្លូវការក្នុងការប្រកួតផ្តាច់ព្រ័ត្របាល់ទាត់វិលជុំកុមារ និងយុវជន AIA-ISF Grand Championship។ កិច្ចសហការនេះនឹងអនុញ្ញាតឲ្យកុមារ និងយុវជនចូលរួមលេងបាល់ទាត់កាន់តែច្រើនក្នុងបរិយាកាសដ៏រីករាយ មានសុវត្ថិភាព អំណោយផល ក៏ដូចជាផ្ដល់ឲ្យពួកគេនូវជំនាញដែលអាចប្រើប្រាស់សម្រាប់ចាប់យកឱកាសណាមួយដែលពួកគេស្រមៃចង់បាន។
ការប្រកួតវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនៅកីឡដ្ឋាន AIA Stadium, KMH Park បានស្វាគមន៍កុមារ និងយុវជនពោរពេញដោយទេពកោសល្យចំនួន 144នាក់ មកពី 12 ក្រុម ផ្សេងៗគ្នាដែលបានឈ្នះការប្រកួតនៅតាមតំបន់ 2 គឺ ខេត្តកំពង់ធំ និងភ្នំពេញ។ នេះជារដូវកាលទី 7 របស់កម្មវិធីបាល់ទាត់វិលជុំកុមារ និងយុវជន AIA-ISF Youth League និង ជាឆ្នាំទី 2 របស់ AIA-ISF Grand Championship ។
អ្វីដែលគួរកត់សម្គាល់នាកម្មវិធីនោះ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បានប្រកាសផ្ដល់នូវដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងសុខភាព AIA ComCare និង AIA MedCare ដល់បុគ្គលិករបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា ដើម្បីជាការថ្លែងអំណរគុណ។ អត្ថប្រយោជន៍សំខាន់ៗដែលផ្តល់ជូនរួមមាន៖ការធានារ៉ាប់រងលើអាយុជីវិត បូករួមទាំងការការពារលើជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់ ប្រាក់ឧបត្ថម្ភលើការចំណាយនៅមន្ទីរពេទ្យ និងជំនួយសង្គ្រោះបន្ទាន់នៅក្រៅប្រទេស។
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បានចាប់ដៃគូជាមួយ អង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ 2017 ដើម្បីរួមគ្នាជួយកុមារជួបការខ្វះខាតនៅកម្ពុជារាប់ពាន់នាក់ឲ្យមានជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ យោងតាមកម្មវិធីយូនីសេហ្វ ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា 2019-2023 (UNICEF in Cambodia Country Program 2019-23) កុមារជិត 49% រស់នៅក្នុងភាពក្រីក្រ លើបញ្ហាជីវភាព ការសិក្សាអប់រំ និងសុខភាព។ កិច្ចសហការនេះ ផ្តោតលើការអប់រំ និងកីឡា ក្នុងគោលបំណងជួយជម្រុញការចូលរួមលេងកីឡាបាល់ទាត់ដើម្បីបណ្តុះនូវគុណតម្លៃដ៏សំខាន់ ដូចជាការធ្វើការងារជាក្រុម ស្មារតីជាអ្នកកីឡា និងភាពស្មោះត្រង់ ដើម្បីជួយលើកម្ពស់ការរស់នៅរបស់កុមារដែលបានចូលរួមទាំងអស់។ ទាំងនេះនឹងជួយពួកគេឲ្យទម្លាប់នឹងជីវិតសកម្ម និងផ្ដល់ឲ្យពួកគេនូវអត្ថប្រយោជន៍ដែលបានមកពីការរស់នៅមានសុខភាពល្អ។
ចាប់តាំងពីការចាប់ផ្តើមមក កម្មវិធីបាល់ទាត់នេះ បានទទួលការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងពី AIA Group និងក្លឹបបាល់ទាត់ Tottenham Hotspur (“Spurs”) ដែលជាដៃគូសកលរបស់ អេ អាយ អេ។ ជាសរុបមកដល់បច្ចុប្បន្ន ថ្នាលបាល់ទាត់មូលដ្ឋាននេះបានទទួល និងបណ្តុះកុមារ-យុវជនជួបការខ្វះខាតជាង 7,000 នាក់ ដែលក្នុងនោះពួកគេមួយចំនួនបានក្លាយជាកីឡាករអាជីពលេងឲ្យក្លឹបធំៗក្នុងស្រុក និងជាប់ឈ្មោះលេងឲ្យក្រុមជម្រើសជាតិកម្ពុជា។
ទន្ទឹមនឹងនេះផងដែរ កម្មវិធីបាល់ទាត់នេះ បានផ្តល់បទពិសោធន៍ដ៏គួរឲ្យស្ញប់ស្ញែងដល់កុមារ និងយុវជនដទៃទៀតដែរ។ កាលពីខែ ឧសភា អេ អាយ អេ បានបញ្ជូនកុមារកម្ពុជា4នាក់ មកពីអង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជាទៅទីក្រុងឡុងដ៍ ដើម្បីដឹកដៃកីឡាកររបស់ក្លឹបបាល់ទាត់ Spurs ចូលទីលានប្រកួត។ នេះក៏ជាលើកទីមួយរបស់ពួកគាត់ដែលបានជិះយន្តហោះ និងបានធ្វើដំណើរទៅក្រៅប្រទេស។
ក្រៅពីនេះទៀតសោត អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក៏បានណែនាំគំនិតផ្តួចផ្តើម និងសកម្មភាពជាច្រើនទៀត ដូចជាការនាំគ្រូបង្វឹកផ្នែកអភិវឌ្ឍបាល់ទាត់អន្តរជាតិរបស់ Spurs មកកាន់ភ្នំពេញ ដើម្បីធ្វើការជាមួយអ្នកចូលរួម និងបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្វឹកស្ម័គ្រចិត្តរបស់ អង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា។
នៅក្នុងខែនេះផងដែរ AIA Group នឹងបញ្ជូនកុមារីមកពី អង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា ចំនួន 24 នាក់ ទៅកាន់កោះ សាមុយ ប្រទេសថៃ ដើម្បីចូលរួមកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលបាល់ទាត់ AIA-Spurs Elite Football Camp រយៈពេល 6ថ្ងៃ ដែលពួកគេនឹងទទួលបានការហ្វឹកហាត់ពីគ្រូបង្វឹកជំនាញរបស់ Spurs។
គំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះ បង្ហាញពីយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងនាមជាអ្នកគាំទ្រកីឡាយ៉ាងពេញទំហឹង ដែលស្របតាមគោលដៅរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា “ឆ្ពោះទៅមុខកាន់តែប្រសើរ” ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលបំណងរបស់ពួកគេក្នុងការជួយប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ឲ្យរស់នៅប្រកបដោយសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ ហើយវាក៏ស្របតាមគំនិតផ្តួចផ្តើម AIA One Billion របស់ AIA Group ដើម្បីជួយមនុស្ស 1,000,000,000 នាក់នៅអាស៊ីឲ្យមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរនៅឆ្នាំ 2030។
លោក Andrew Loh បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានមោទកភាពក្នុងការបន្តការឧបត្ថម្ភដល់លីគ និងបន្តភាពជាដៃគូរបស់យើងជាមួយអង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា ដែលជាអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលមួយ គួរឲ្យកោតសរសើរបំផុតក្នុងប្រទេស។ ហើយយើងមានកិត្តិយសក្នុងការផ្តល់ជូនពួកគេនូវដំណោះស្រាយសុខភាព AIA ComCare និង AIA MedCare របស់យើង ដើម្បីការពារផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេកាន់តែប្រសើរ ក្នុងករណីពួកគេជួបប្រទះបញ្ហានានា។” លោក Andrew Loh ក៏បានបន្តទៀតថា “ការចាប់ដៃគ្នាជាមួយ អង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា អេ អាយ អេ ខេមបូឌា នឹងអាចពង្រឹងយុទ្ធសាស្ត្ររបស់យើងក្នុងការបណ្ដុះថ្នាលជើងឯកកីឡា តាមរយៈគម្រោងពង្រីកលីគទៅកាន់បណ្ដាខេត្តផ្សេងទៀតក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខ។ យើងចង់ឲ្យកុមារជួបការខ្វះខាតទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ តាមរយៈការទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ដែលពួកគេទទួលបានតាមរយៈការលេងបាល់ទាត់ ដើម្បីបង្កើតអនាគតដែលពួកគេចង់បាន។”

Phnom Penh, 04 June 2023 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc’s (“AIA Cambodia”) championing of the AIA-ISF Youth League to uplift underprivileged children saw the leading life insurer extend their principal sponsorship of the nation’s largest grassroots football competition for another three years.
The extension, from 2024-26 and made public at the League’s Grand Championship, will allow more youngsters to participate, play the beautiful game in a secure, conducive environment and equip them with the skills to discover opportunities that come their way.
The final play-off at the AIA Stadium, KMH Park featured 144 talented youngsters from 12 teams that won the Kampong Thom and Phnom Penh leagues. This year’s championship, the seventh in the series and one that featured a six-province format, commenced in January with Kampong Thom making their debut. The AIA-ISF Youth League Grand Championship was introduced last year.
Indochina Starfish Foundation (“ISF”) staff had more reasons to celebrate when AIA Cambodia provided them AIA ComCare and AIA MedCare group insurance solutions at the Grand Championship as a gesture of appreciation. The market-leading products come with essential benefits that comprise life insurance plus coverage that includes critical illnesses, accidents, hospital allowance and overseas emergency assistance.
AIA Cambodia kicked off their partnership with ISF in 2017 to transform the lives of thousands of underprivileged Cambodian children. According to the UNICEF in Cambodia Country Programme 2019-23, nearly 49% of children live in multidimensional poverty.
Utilizing a two-pronged approach focusing on education and sports, the collaboration leverages football to inculcate universally-recognized values such as teamwork, sportsmanship and integrity to enrich the lives of these children. It enables them to remain active and reap the advantages that come from leading a healthy lifestyle.
Since its inception, the League has enjoyed the undivided support of the AIA Group and English Premier League club Tottenham Hotspur (“Spurs”), AIA’s global principal partner. It has welcomed more than 7,000 underprivileged youth, a number of them who now play for local professional clubs while others have been named to the Cambodian national team.
It has also proved an inspiring experiences for others. In May, AIA Cambodia flew four ISF students to London to act as match-day mascots in a Spurs match. The four, who walked out on the pitch alongside club players, had never been on an airplane or travelled abroad.
While the League is the focal point, AIA Cambodia adds to its appeal with related initiatives. These include flying in Spurs’ Global Football Development coaches on a regular basis to Phnom Penh to work with league participants and train ISF’s volunteer coaches.
Later this month, the AIA Group will send 24 ISF students on a once-in-a-lifetime trip to the AIA-Spurs Elite Football Camp in Koh Samui, Thailand, to train under Spurs’ coaches during a six-day program.
These initiatives, which showcase AIA Cambodia’s strategy as a champion of sports, are in line with the insurer’s journey towards “Better & Beyond” to achieve their purpose of helping all Cambodians live Healthier, Longer and Better Lives. They also keep to the AIA Group’s AIA One Billion initiative, which looks to help one billion people in Asia do the same by 2030.
Mr. Andrew Loh said: “We are proud to extend our sponsorship of the League and continue our win-win partnership with ISF, one of country’s most respected NGOs. And we are honored to offer them our AIA ComCare and AIA MedCare solutions to better protect themselves financially and give them ease of mind in facing whatever challenges life may bring.
“Together with ISF, AIA Cambodia will strengthen our strategy to create sporting champions by looking to extend the League to other provinces in the coming years. We want more underprivileged children across Cambodia to live Healthier, Longer and Better Lives, make use of the many positives football can bring and learn values that allow them to create the future they desire and deserve.”
For details on AIA Cambodia’s health-based marketing initiatives, please email kh.marketing@aia.com. For information on AIA Cambodia’s comprehensive life, critical illness, accident solutions, and medical coverage, contact AIA Client Care at 086 999 242, visit aia.com.kh or browse www.facebook.com/AIACambodia.