ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 10 ខែមិថុនា ឆ្នាំ 2023 – ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) ប្រារព្ធទិវាកុមារអន្តរជាតិ និងបានគូសបញ្ជាក់ពីតួនាទីដ៏សំខាន់របស់កីឡាក្នុងការការពារសុខភាព និងសុខុមាលភាព តាមរយៈរៀបចំការប្រកួត AIA បាល់ទាត់ជើងឯកកុមារ ។
ការប្រកួតបាល់ទាត់នេះ គឺជាកិច្ចសហការរវាងក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពឈានមុខគេ ជាមួយក្លិប បាល់ទាត់បឹងកេត និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ (UYFCPP)។ កម្មវិធីនេះបង្កើតឡើងស្របតាមគោលដៅរួម គឺការណែនាំកីឡាបាល់ទាត់ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែច្រើន ការបណ្ដុះថ្នាលជើងឯកបាល់ទាត់នាពេលអនាគត បង្កើតសាមគ្គីភាព និងផ្ដល់ឱកាសឲ្យយុវជនបង្ហាញទេពកោសល្យកីឡារបស់ពួកគេ។
កម្មវិធីប្រកួតបាល់ទាត់នេះមានរយៈពេលមួយថ្ងៃ ដែលធ្វើឡើងនៅទីលានបាល់ទាត់ T-Soccer ដែលកុមារចូលរួម ស្ថិតក្នុងក្រុមអាយុក្រោម 15ឆ្នាំ 13ឆ្នាំ 11ឆ្នាំ ប្រមាណ 450 នាក់ដែលមកពីសាលាអន្តរជាតិ និងសាលារដ្ឋក្នុង រាជធានីភ្នំពេញ។
ការប្រកួត AIA បាល់ទាត់ជើងឯកកុមាររបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា គឺជាការប្រកួតបាល់ទាត់លើកដំបូងក្នុងចំណោមការប្រកួតបាល់ទាត់ទាំងបីដែលរៀបចំដោយ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្លិបបាល់ទាត់បឹងកេត និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ (UYFCPP) បន្ទាប់ពីបានចុះហត្ថលេខាលើភាពជាដៃគូកាលពីខែ កុម្ភៈ ដែលក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងនេះ ជាអ្នកឧបត្ថម្ភលើការប្រកួតបាល់ទាត់ទាំងបី។ ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតពីរផ្សេងទៀតដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅក្នុងពេលឆាប់ៗនេះរួមមាន ការប្រកួតពានរង្វាន់ AIA ជើងឯកវិទ្យាល័យ មានរយៈប្រកួត 14 សប្តាហ៍ និង កម្មវិធីប្រកួតបាល់ទាត់ពានរង្វាន់ AIA បាល់ទាត់ជើងឯកសាធារណជន ដែលបើកស្វាគមន៍សម្រាប់ការចូលរួមពីបុគ្គលិកតាមបណ្តាក្រុមហ៊ុននៅកម្ពុជា។
ការប្រកួតទាំងនេះធ្វើឡើង បន្ទាប់ពីការបន្តការឧបត្ថម្ភរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា លើកម្មវិធីបាល់ទាត់វិលជុំកុមារ និងយុវជនAIA-ISF Youth League រយៈពេល 3ឆ្នាំបន្ថែមទៀត។ ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងនេះបានធ្វើការសហការជាមួយអង្គការផ្កាយសមុទ្រកម្ពុជា (ISF) តាំងពីឆ្នាំ 2017 មក ដើម្បីផ្តល់លទ្ធភាពឲ្យកុមារជួបការខ្វះខាតជាង 7,000 នាក់ នៅតែបន្តមានសុខភាពល្អ និងឱកាសកសាងអនាគតដ៏ភ្លឺស្វាង។ ក្នុងកិច្ចសហការនេះ ពួកគេបានរៀបចំនូវកម្មវិធី AIA-SPURS បាល់ទាត់ដើម្បីសុខភាពកុមារ ជាមួយដៃគូសកលរបស់ AIA គឺ ក្លិបបាល់ទាត់អង់គ្លេស TOTTENHAM HOTSPUR។
សកម្មភាពថ្មីៗផ្សេងទៀតរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងការពង្រឹងកេរ្តិ៍ឈ្មោះរបស់ខ្លួនក្នុងនាមជាអ្នកគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងលើការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ និងលើវិស័យកីឡា រួមមានការសហការជាមួយនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា ក្នុងការបរិច្ចាគសម្ភារកីឡាបាល់ទាត់ដល់សាកលវិទ្យាល័យ ហេង សំរិន ត្បូងឃ្មុំ។ នាពេលកន្លងមក ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងនេះក៏បានឧបត្ថម្ភ នូវសម្ភារកីឡាដូចជា តារាងបាល់ និងបាល់ទាត់ ទៅដល់សាលារៀនចំនួន 100 កន្លែងទូទាំងប្រទេស។
ការប្រកួត AIA បាល់ទាត់ជើងឯកកុមារ របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា មានការចូលរួមពី លោកស្រី ពុធ ធីតា ប្រធានក្លិបបាល់ទាត់បឹងកេត ឯកឧត្ដម ឃុត ចាន់ដារ៉ា អនុប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ លោក សំរិទ្ធ មុនី នាយកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនៃ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត បុគ្គលិក និងអ្នកចូលរួមជាច្រើនទៀត។
លោក Andrew Loh អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានកិត្តិយសណាស់ដែលបានណែនាំកម្មវិធី AIA បាល់ទាត់ជើងឯកកុមារ និងជួយប្រជាជនកម្ពុជាឲ្យមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរតាំងពីវ័យកុមារ ។ យើងសូមថ្លែងអំណរគុណដល់ក្លិបបាល់ទាត់បឹងកេត និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ (UYFCPP) ដែលបានសហការជាមួយយើង ក្នុងការបង្កើតឱកាសឲ្យកុមារ ដើម្បីប្រកួតប្រជែង បង្ហាញពីសមត្ថភាពរបស់ពួកគេ និងភាពរីកចម្រើនក្នុងសង្គមជាមួយមិត្តរបស់ពួកគេ។”
“ការប្រកួតនេះផ្ដោតសំខាន់លើគោលបំណងរបស់ទិវាកុមារអន្តរជាតិ ក្នុងការលើកកម្ពស់សុខុមាលភាព និងសុវត្ថិភាពកុមារ។ យើងចង់សម្រេចបាននូវគោលដៅទាំងនេះក្នុងពេលតែមួយជាមួយការអប់រំយុវជនរបស់យើងឲ្យទទួលយក ការរស់នៅប្រកបដោយភាពសកម្ម ការធ្វើការងារជាក្រុម ស្មារតីរួបរួមគ្នា និងអត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងទៀតដែលអនុញ្ញាតឲ្យ ពួកគេមានការចាប់ផ្តើមដ៏ល្អក្នុងជីវិត។”
"ការចូលរួមចំណែកក្នុងវិស័យកីឡាក៏ជាវិធីមួយដែលអនុញ្ញាតឲ្យកុមារអាចចាប់ផ្តើមដំណើរជីវិតរបស់ពួកគេក្នុងការឆ្ពោះទៅមុខកាន់តែប្រសើរ ដែលពួកគេបន្តបង្កើតសមិទ្ធិផលថ្មីៗ និងក្លាយជាគំរូក្នុងនាមជាអ្នកដែលទាញអត្ថប្រយោជន៍ក្នុងការទទួលបាន សុខភាពផ្លូវចិត្ត និងផ្លូវកាយ ដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងឲ្យកាន់តែប្រសើរ។"

AIA Cambodia’s Children’s Day Tournament looks to promote an active lifestyle from young and provide Cambodians with Healthier, Longer, Better Lives
10 June 2023 dot 6 Minute Read
Phnom Penh, 10 June 2023 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) today commemorated Children’s Day and highlighted the key role sports play in safeguarding overall health and wellness with the launch of the AIA Children’s Day Tournament.
The football competition is a collaboration by the leading life insurer with Boeung Ket FC and the Union of Youth Federations of Cambodia Phnom Penh (UYFCPP). It aims to achieve collective goals that include introducing football to more Cambodians, nurturing future champions, creating solidarity and enabling youth to showcase their sporting talents.
Contested as a one-day event at the T-Soccer field here, the tournament features approximately 500 international and public-school students from Phnom Penh competing in Under-15, U-13 and U-11 categories.
The AIA Children’s Day Tournament is the first of a trio of football competitions organized by AIA Cambodia, Boeung Ket and UYFCPP after signing a partnership in February that saw the insurer named the title sponsor of all three. The other two, to be contested soon, comprise the 14-week AIA High School League and the AIA Corporate Cup for corporations.
These tournaments follow AIA Cambodia’s sponsorship renewal this month of the AIA-ISF Youth League for another three years. The insurer has worked with the Indochina Starfish Foundation (ISF) since 2017 to enable more than 7,000 underprivileged children remain healthy and open doors to a brighter future. Their partnership has also resulted in the ongoing AIA-Spurs Healthier Kids Football Training program with AIA’s global principal partner, English Premier League club Tottenham Hotspur.
Other recent activities by AIA Cambodia to solidify their reputation as a principal advocate of wellness and a champion of sports include working with the Insurance Regulator of Cambodia to provide football equipment to Heng Samrin Tbong Khmom University. The insurer has in the past presented 100 schools nationwide with necessities such as goalposts and footballs.
The AIA Children’s Day Tournament was attended by Boeung Ket FC president Mrs. Puth Thyda,  UYFCPP vice president H.E. Khut Chandara, AIA Cambodia Chief Financial Officer Mr. Samreth Muny and AIA management, Life Planners and staff, among others.
Mr. Andrew Loh, AIA Cambodia CEO, said: “We are honored to introduce the inaugural AIA Children’s Day Tournament and help Cambodians live healthier, longer and better lives from an early age. We thank Boeung Ket FC and UYFCPP for working with us to ensure children have another avenue to compete, show off their abilities and develop socially alongside their peers.”
“This tournament prioritizes Children’s Day objectives of upholding child welfare and safety. We aspire to meet these goals while educating our young on how an active lifestyle, teamwork, inclusion and other beneficial attributes can give them a head-start in life.”
“Participating in sports is also one way youngsters can begin their journey towards ‘Better & Beyond’, where they continuously set new milestones and become shining examples of adults who make use of optimal mental and physical health to better themselves.”
For details on AIA Cambodia’s health-based marketing initiatives, please email kh.marketing@aia.com. For information on AIA Cambodia’s comprehensive life, critical illness, accident solutions, and medical coverage, contact AIA Client Care at 086 999 242, visit aia.com.kh or browse www.facebook.com/AIACambodia.