រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ០៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០១៩ – ក្នុងអំឡុងរយៈពេលប្រាំមួយខែកន្លងមក មានក្រុមបាល់ទាត់ចំនួន១០០ក្រុម ដែលមានកុមារា និងកុមារីសរុបជិត១៥០០នាក់ បានចូលរួមប្រកួតប្រជែងក្នុងការប្រកួតបាល់ទាត់វិលជុំ AIA-ISF Youth League នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។ ការប្រកួតបាល់ទាត់យុវជននេះ មិនមែនជាការប្រកួតធម្មតានោះទេ ដោយហេតុថាកីឡាករនិងកីឡាការនីវ័យក្មេងដែលចូលរួមប្រកួត រួមមានកុមារដែលមានជីវភាពលំបាក និងងាយរងគ្រោះ ហើយការប្រកួតប្រជែងនេះ មានឥទ្ធិពលផ្លាស់ប្ដូរជីវិតជាវិជ្ជមានសម្រាប់មនុស្សជាច្រើនអ្នក។
កុមារកម្ពុជាភាគច្រើនមិនមានឱកាសគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការចូលរួមប្រកួតកីឡា និងលេងក្នុងទីលានមួយដែលមានសុវត្ថិភាពនោះទេ ជាពិសេសកុមារដែលមកពីគ្រួសារដែលមានជីវភាពលំបាក។ ជាធម្មតា កុមារីមានឱកាសតិចជាងកុមារាចំណែកឯឱកាសសម្រាប់កុមារពិការ គឺសឹងតែមិនមាន។ យ៉ាងណាមិញ អង្គការផ្កាយសមុទ្រ (“ISF”) ដែលជាអង្គការមួយដំណើរការក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និងកំពុងផ្ដល់ឱកាសដ៏កម្រក្នុងការលេងបាល់ទាត់ ការអភិវឌ្ឍកាយសម្បទារឹងមាំ ដើម្បីកសាងជំនាញក្នុងជីវិតដ៏មានតម្លៃ និងមានភាពសប្បាយរីករាយដល់កុមារគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន រួមទាំងកុមារដែលពិការកាយសម្បទា និងបញ្ញា។
អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF បាននៅពីក្រោយបាល់ទាត់មូលដ្ឋានចាប់តាំងពីអង្គការនេះត្រូវបានបើកដំណើរការក្នុងឆ្នាំ២០០៦ ហើយបច្ចុប្បន្ននេះធ្វើការជាមួយកុមារជួបការលំបាកចំនួន៣០០០នាក់ ដោយមានការហ្វឹកហាត់ ការប្រកួត និងកម្មវិធីផ្សេងៗ។ ការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF ក្នុងការបង្កើតឱកាសរួមគ្នាសម្រាប់កីឡាករវ័យក្មេង ត្រូវបានដឹកនាំដោយគោលការណ៍ដែលកុមារទាំងអស់មានសិទ្ធិក្នុងការលេងកីឡា។ គោលគំនិតសំខាន់នៃការប្រកួតប្រជែងបាល់ទាត់យុវជនរបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF គឺការជឿថាកីឡាមានសក្ដានុពលក្នុងការលុបបំបាត់បញ្ហាសង្គមជាច្រើន ដែលយុវវ័យក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកំពុងជួបប្រទះដូចជាការរើសអើង កង្វះនៃការអប់រំ ភាពអត់ការងារធ្វើ និងជំងឺដែលអាចការពារបាន។
នេះគឺជាឆ្នាំទីពីរហើយដែលក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានគាំទ្រ និងឧបត្ថម្ភការប្រកួតបាល់ទាត់យុវជនរបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF ដោយអង្គភាពទាំងពីរមានការប្ដេជ្ញាចិត្តតែមួយ គឺការទំនាក់ទំនងកុមារ និងសហគមន៍ដែលជួបការលំបាក និងផ្តល់ឱកាសការងារ និងជម្រើសជីវិតដ៏ល្អប្រសើរ។ ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ជាមួយអង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF គឺកំពុងប្រើប្រាស់បាល់ទាត់ដើម្បីផ្ដល់ជាផលវិជ្ជមាននៃការធ្វើការជាក្រុម ការមានវិន័យ និងការហ្វឹកហាត់កីឡាលើជីវិតរបស់កុមារស្របទៅតាមជំនឿថា ការចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងវិស័យកីឡា ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយឲ្យប្រជាជនកម្ពុជារស់នៅមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។
ចូលរួមក្នុងពិធីបិទការប្រកួតនៅថ្ងៃនេះ ថ្នាក់គ្រប់គ្រងរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា លោកស្រី Pauline Teoh បានមានប្រសាសន៏ថា «ការដែលបានឃើញ និងជាពិសេស ការដែលបានជួយគាំទ្រការងារដ៏មានឥទ្ធិពលរបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF ក្នុងការ រៀបចំកម្មវិធីបាល់ទាត់សម្រាប់សហគមន៍ធំជាងគេនៅកម្ពុជា គឺជារឿងដែលយើងគ្រប់គ្នានៅ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងនៅសម្ព័ន្ធ AIA ផងដែរ មានមោទនភាពយ៉ាងខ្លាំង។ ទាំងនេះផ្តល់តម្លៃដ៏សំខាន់ទៅលើការប្ដេជ្ញារបស់យើង ក្នុងការជួយប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានឲ្យបានរស់នៅមានសុខភាពល្អ ចាប់តាំងពីវ័យក្មេង»។
យោងទៅតាម អង្គការសុខភាពពិភពលោក (“WHO”) ជំងឺធ្ងន់ធ្ងរត្រូវបានប៉ាន់ប្រមាណថាជាមូលហេតុនៃការស្លាប់ ៦៤% ក្នុងចំណោមការស្លាប់ទាំងអស់នៅកម្ពុជា។ ដោយឡែក ការជ្រើសរើសយករបៀបរស់នៅដែលមានសុខភាពល្អ ដូចជាការធ្វើលំហាត់ប្រាណជាដើម អាចកាត់បន្ថយនូវជំងឺបែបនេះបានយ៉ាងច្រើន។ ការស្រាវជ្រាវបានបង្ហាញឲ្យឃើញថា ការហាត់បាល់ទាត់ក្នុងរយៈពេល១២សប្ដាហ៍ ជួយបង្កើនការស្រូបយកអុកស៊ីសែនអតិបរមាពី ១០ ទៅ ១៥% និងបន្ថយហានិភ័យ៥០%នៃជំងឺសរសៃឈាមបេះដូង ដូចជាការគាំងបេះដូង ជំងឺបេះដូង ឬជំងឺដាច់សរសៃឈាមក្នុងខួរក្បាល។ ក្រៅពីការពង្រឹងកាយសម្បទាតាមរយៈការកសាងភាពរឹងមាំ អំណត់ និងល្បឿន អ្នកលេងបាល់ទាត់មានសុខភាពល្អប្រសើរជាងមុនដោយសារតែពួកគេមានសមត្ថភាពក្នុងការស្រូបយកអុកស៊ីសែនបានប្រសើរជាងមុន។
ការប្រកួតបាល់ទាត់យុវជនដ៏ពិសេសនេះ មិនត្រឹមតែផ្សព្វផ្សាយសុខភាព និងសុខុមាលភាពប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែការប្រកួតនេះក៏ជួយលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់ស្រ្តីទៅក្នុងវិស័យកីឡានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ចាប់តាំងពីកម្មវិធីរបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF បានចាប់ផ្ដើមដំណើរការ ចំនួនក្រុមបាល់ទាត់ក្មេងស្រីនៅក្នុងលីកបានកើនឡើងទ្វេដង នេះបង្ហាញពីការផ្លាស់ប្ដូរយ៉ាងធំនៃតួនាទីរបស់កីឡាបាល់ទាត់សម្រាប់ស្រ្តី និងសង្គមនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ នៅក្នុងឆ្នាំនេះ ការប្រកួតបាល់ទាត់វិលជុំ AIA-ISF Youth League បានផ្ដល់ការហ្វឹកហាត់ និងការប្រកួតវិលជុំដល់ក្រុមបែកចែកជា៦ផ្នែក រួមមានក្រុមកុមារា និងកុមារីអាយុក្រោម១០ឆ្នាំ ក្រោម១៤ឆ្នាំ និងក្រោម១៨ឆ្នាំ ក្នុងនោះក៏មានរួមបញ្ជូលកីឡាករគថ្លង់ និងបញ្ហាការស្ដាប់ផ្សេងៗផងដែរ។
នៅក្នុងការហ្វឹកហាត់ប្រចាំសប្ដាហ៍សម្រាប់ការប្រកួតនេះ មានការផ្ដោតទៅគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាពរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ដែលលើកឡើងពីបញ្ហាដូចជា សមភាពយែនឌ័រ ការទប់សា្កត់ជម្លោះ សុខភាពនិងសុខុមាលភាព ព្រមទាំងបំណិនជីវិតផ្សេងៗទៀត។ គ្រូបង្វឹកដើរតួជាគំរូសម្រាប់កីឡាករ ហើយនេះពិតជាសំខាន់ណាស់ក្នុងការបង្កើតការចូលរួមពីកុមារី។ ក្នុងពិធីបើកការប្រកួតនៅក្នុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨ គ្រូបង្វឹករបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF អ្នកគ្រូរ៉ាន់យ៉ា បានលើកឡើងថា «នៅក្នុងសង្គមដែលកីឡាត្រូវបានគេចាត់ទុកជាល្បែងកំសាន្ត ឬជម្រើសអាជីពសម្រាប់តែបុរសប៉ុណ្ណោះ ការបង្វឹកដោយគ្រូបង្ចឹកភេទស្រី អាចជាប្រភពនៃការបំផុសគំនិតសម្រាប់ក្មេងស្រីដែលចង់ចូលទៅក្នុងវិស័យកីឡា»។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៨ កម្មវិធីបាល់ទាត់របស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF បានឈ្នះពានរង្វាន់ Dream Asia Award ពីសហព័ន្ធកីឡាបាល់ទាត់អាស៊ី ហើយត្រូវបានគេជ្រើសរើសសម្រាប់ពានរង្វាន់ Beyond Sport Global Award ឆ្នាំ ២០១៨ សម្រាប់សុខភាពនិងសុខុមាលភាពចំពោះការប្រើប្រាស់បាល់ទាត់ ដើម្បីបង្កើតឲ្យមានការផ្លាស់ប្តូរវិជ្ជមាននៅក្នុងសង្គមនៃប្រទេសកម្ពុជា។ អ្នកគ្រប់គ្រងអង្គការផ្កាយសមុទ្រ ISF លោក Leo Brogan បាននិយាយនៅមុខការបិទការប្រកួតបាល់ទាត់យុវជន AIA-ISF បានលើកឡើងថា «ការចាប់ដៃគូជាមួយ អេ អាយ អេ បានជួយយើងឲ្យមកដល់ចំណុចមួយនៅថ្ងៃនេះ ដែលពួកយើងអាចជួយផ្លាស់ប្ដូរជីវិតរបស់កុមាររាប់ពាន់នាក់ និងគ្រួសាររបស់ពួកគេឲ្យកាន់តែមានភាពប្រសើរឡើង។ យើងសូមថ្លែងអំណរគុណ និងសូមអបអរសាទរចំពោះអ្នកគាំទ្ររបស់យើង ក៏ដូចជាកីឡាករ និងបុគ្គលិកទាំងអស់ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែង ដើម្បីជំរុញឲ្យកម្មវិធី និងការប្ដេជ្ញារបស់យើងក្នុងការធ្វើឲ្យរដូវកាលផ្សេងដែលពោរពេញដោយភាពវិជ្ជមាន»។
ការប្រកួតបាល់ទាត់វិលជុំ AIA-ISF Youth League ត្រូវបានបញ្ចប់ថ្ងៃនេះ ជាមួយនឹងការប្រកួតផ្ដាច់ព្រ័ត្ររវាងក្រុមគ្រប់ប្រភេទ ចាប់ពីម៉ោង៩ព្រឹក ដល់៤ល្ងាច នៅកីឡដ្ឋានអង្គការផ្កាយសមុទ្រ ដែលមានទីតាំងនៅភូមិព្រះធាតុ រាជធានីភ្នំពេញ។ កម្មវិធីបិទការប្រកួត មានចូលរួមពីសំណាកកុមារទាំងអស់ដែលបានចូលរួមប្រកួត និងគ្រូបង្វឹករបស់ពួកគេ រួមទាំងថ្នាក់ដឺកនាំរបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រISF និងក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត អេ អាយ អេ ខេមបូឌា។
សម្ព័ន្ធ AIA មានវត្តមាននៅក្នុងទីផ្សារចំនួន១៨នៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលក្នុងនោះមានសាខា និងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិទាំងស្រុង នៅហុងកុង ថៃ សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ចិន កូរ៉េ ហ្វីលីពីន អូស្ត្រាលី ឥណ្ឌូនេស៊ី តៃវ៉ាន់ វៀតណាម ណូវែលហ្សេឡង់ ម៉ាកាវ ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ព្រមទាំងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិ៩៧ភាគរយនៅសិរីលង្កា ក្រុមហ៊ុនសម្ព័ន្ធអាជីវកម្ម៤៩ភាគរយនៅឥណ្ឌូនេស៊ី និងការិយាល័យតំណាងនៅមីយ៉ាន់ម៉ា។ AIA គឺជាក្រុមហ៊ុននាំមុខទីផ្សារក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (លើកលែងជប៉ុន) ដោយយោងលើបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងជីវិត និងជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេនៅក្នុងទីផ្សារភាគច្រើនរបស់ខ្លួន។ AIA មានទ្រព្យសរុប២៣០ពាន់លានដុល្លាអាមេរិក គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨។ តាមរយៈបណ្តាញដ៏ទូលំទូលាយនៃភ្នាក់ងារ ដៃគូ និងធនធានមនុស្សនានាទូទាំងអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក AIA បម្រើម្ចាស់បណ្ណសន្យាធានារ៉ាប់រង ៣៣លានបណ្ណ និងសមាជិកទទួលអត្ថប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រងតាមក្រុមហ៊ុននានាច្រើនជាង១៦លាននាក់។
អង្គការផ្កាយសមុទ្រ គឺជាអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលមួយដែលជឿជាក់ថាក្មេងៗគ្រប់រូបមានសិទ្ធិក្នុងការទទួលនូវការអប់រំ ការថែទាំសុខភាព និងការលេងកំសាន្តដូចក្មេងដទៃទៀតដែរ។ អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ផ្តល់ឱកាសសម្រាប់ការអប់រំ ការថែទាំសុខភាព និងឱកាសក្នុងការលេងកីឡាទៅកាន់ ក្មេងៗ ដែលពួកគាត់មកពីគ្រួសារក្រីក្រក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ លើសពីនេះ អង្គការបានផ្គត់ផ្គង់ដល់ក្រុមគ្រួសារ និងសហគមន៍របស់ពួកគាត់ផងដែរ ដែលជំនួយនេះស្ថិតក្នុងកម្មវិធីអប់រំរបស់អង្គការផ្កាយសមុទ្រ ហើយជាការផ្គត់ផ្គង់ដ៏សំខាន់ក្នុងការជួយពួកគាត់ឲ្យគេចផុតពីរង្វង់នៃភាពក្រីក្រដែលពួកគាត់កំពុងជួបប្រទះ។
- អ្នកគាំទ្រលើសពី ៤០០ លាននាក់ទូទាំងពិភពលោក ដោយមានមូលដ្ឋានគាំទ្រធំៗនៅទូទាំងចក្រភពអង់គ្លេស សហរដ្ឋអាមេរិក និងទ្វីបអាស៊ី

AIA-ISF YOUTH LEAGUE 2018-2019 CULMINATES IN IMPROVED HEALTH AND WELL-BEING FOR CAMBODIA’S DISADVANTAGED CHILDREN
12 June 2019 dot 4-min read
Phnom Penh, 9 June 2019 – Over the past six months, 100 teams made up of almost 1,500 boys and girls participated in the AIA-ISF Youth League in Phnom Penh. This youth league, however, is no ordinary youth league. Its young, enthusiastic players comprise some of the most marginalised and disadvantaged children in Cambodia, and the league’s impact is changing lives.
Opportunities to engage in competitive sport and access safe and secure grounds to play in are limited for most Cambodian children, especially those from economically deprived backgrounds. Typically, girls have less access than boys and access for disabled children is almost non-existent. However, Indochina Starfish Foundation ("ISF"), an NGO working in Phnom Penh, is offering boys and girls from all backgrounds along with players with physical and intellectual disabilities the rare opportunity to play football, to be physically active, to build valuable life skills and to have fun.
ISF has been behind grassroots football since its founding in 2006 and currently works with 3,000 underprivileged Cambodian children through training sessions, tournaments, leagues and festivals. ISF’s commitment to creating inclusive opportunities for young players is guided by the principle that every child has the right to play. At the heart of ISF’s youth league is the belief that sport has the potential to combat many of the social challenges facing young people in Cambodia, such as discrimination, lack of education, unemployment and preventable diseases.
AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”), sponsored ISF’s youth league for the second consecutive year this year in alignment with its commitment to reach disadvantaged children and communities and support employment opportunities and healthier life choices. Together, AIA Cambodia and ISF are using football to impart the positive values of teamwork, discipline and sportsmanship on children’s lives. This is in line with the belief that active participation in sport plays a vital role in helping Cambodians live healthier, longer, better lives.
Attending the league closing ceremony today, AIA Cambodia’s management Pauline Teoh said: “Having witnessed and, better yet, having enabled ISF’s impactful work of organising one of Cambodia’s largest community football programmes is something everyone at AIA in Cambodia and at Group’s level is particularly proud of. This adds significant value to our unwavering dedication to helping Cambodians from all backgrounds lead a healthier life, starting from a young age.”
According to the World Health Organisation (WHO) non-communicable diseases are estimated to account for 64% of all deaths in Cambodia. But, the simple adoption of healthier lifestyle choices, such as being physically active, can greatly reduce such diseases. Research demonstrates that just 12 weeks of football training increases maximal oxygen uptake by 10-15% and reduces the risk of cardiovascular disease such as heart attack, heart disease or stroke by 50%. Aside from improving fitness through building strength, stamina and speed, football players experience a better quality of health due to their improved aerobic and anaerobic capabilities.
Not only is this extraordinary youth league promoting health and well-being where it’s needed most, but it is also promoting female inclusion in sport across Cambodia. Since ISF’s programme started, the number of girls’ teams in the league has more than doubled, which indicates a big shift in football’s role for women and society in Cambodia. This year, the AIA-ISF Youth League provided coaching and tournaments to six divisions of girls and boys in under-10, under-14 and under-18 age brackets, including deaf and hearing-impaired players.
In the league’s weekly training sessions, there is a social impact element that focuses on United Nations Sustainable Development Goals to address issues such as: gender equality, conflict prevention, health and wellness and other life skills. The coaches act as role models for the players and this is particularly significant when it comes to increasing girls’ participation. “Coming from a society where sport is traditionally considered a pastime or career choice for men only, being coached by women instructors can be a source of inspiration for girls wanting to break into sport,” said coach ISF coach Ranya, speaking at the League’s opening in December 2018.
In 2018, ISF’s inclusive Football Programme won the Asian Football Confederation’s Dream Asia Award and was also shortlisted for the Beyond Sport Global Award 2018 Sport for Health and Wellbeing for using the power of football to forge positive social change in Cambodian society. Speaking ahead of the AIA-ISF Youth League season close, ISF Trustee Leo Brogan said: “The partnership with AIA has helped us get to where we are today: impacting the lives of thousands of children and their families for the better. We thank and applaud all of our supporters, players and staff for their committed effort in advancing our cause as we celebrate another impactful season”.
This season of the AIA-ISF Youth League closed today with final matches of all divisions from 9am to 4pm at the ISF Sports Ground, located in Preah Theat Village, Phnom Penh. The closing ceremony was attended by all participating children and their coaches, along with ISF and AIA Cambodia’s management.
Indochina Starfish Foundation (ISF) is an NGO in Cambodia that believes every child has the right to education, healthcare and play. ISF provides education, healthcare and sporting opportunities to disadvantaged children in Cambodia. In addition, ISF provides support services to the families and wider communities of the children in our education programme to enable them to break the cycle of poverty they are currently trapped in.
ISF has grown from providing basic education opportunities to 18 children in 2006 to almost 700 in 2019. Our plan is to take an additional 100 students into our education programme each year. Through the services provided to the families of the children ISF works with, almost 3,000 additional people are supported.
ISF, with the support of the Football Federation of Cambodia, plays a key role in providing grassroots footballing opportunities to some of Cambodia’s most disadvantaged children. This programme has grown from 50 players in 2006 to 3,000 girls and boys of all abilities, including those with disabilities, hearing impaired, blind and vision-impaired, HIV positive and wheelchair-bound youth in 2019.