AIA ទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណដើម្បីធ្វើការប្រតិបត្តិការធានារ៉ាប់រងជីវិត នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
AIA ទទួល​បាន​អាជ្ញាបណ្ណ​ដើម្បី​ធ្វើការ​ប្រតិបត្តិ​ការ​ធានារ៉ាប់រង​ជីវិត នៅ​ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ០៣ ខែ​មិនា ឆ្នាំ២០១៧ – អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បាន​ទទួល​អាជ្ញាបណ្ណអាជីវកម្ម​ធានារ៉ាប់រង ពី​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ នៃ​ព្រះ​រាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។ បច្ចុប្បន្ននេះ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា រំពឹង​ថា​នឹង​ចាប់​ផ្តើម​ប្រតិបត្តិការ​របស់​ខ្លួនក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ ​នៅលើ​ទី​ផ្សារធានា​រ៉ាប់រង​ជីវិតកម្ពុជា​ដែលកំពុងតែ​មាន​សន្ទុះ​អភិវឌ្ឍន៍​យ៉ាង​លឿន។
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា គឺ​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃក្រុមហ៊ុន AIA Group Limited ដែលជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងជីវិត ចុះបញ្ជីជាសាធារណៈឯករាជ្យធំបំផុតប្រចាំតំបន់អាស៊ី និងជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងជីវិតធំជាងគេទីពីរនៅលើពិភពលោកដោយយោងតាមទីផ្សារមូលធននីយកម្ម។ គិតត្រឹមខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៦ ទ្រព្យសរុបរបស់​ក្រុមហ៊ុន AIA មានទំហំប្រមាណ ១៨៥ពាន់លានដុល្លាអាមេរិក។ ដោយ​មាន​សាវតាក្នុង​តំបន់​អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកជិត​មួយ​សតវត្សន៍​មកហើយ​នោះ ក្រុមហ៊ុន AIA Group Limited និង​បុត្រ​សម្ព័ន្ធ​របស់​ខ្លួន (ជា​រួម​ហៅថា “AIA” ឬ “Group”) កំពុង​បម្រើម្ចាស់​បណ្ណ​សន្យា​ធានារ៉ាប់រង​ជីវិតច្រើន​ជាង ៣០លាន​បណ្ណ និង​សមាជិក​ទទួល​យក​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ធានា​រ៉ាប់​រង​តាម​ក្រុមហ៊ុន​នានា​លើស​ពី ១៦លាន​នាក់​ទូទាំង​តំបន់​។
​អាជ្ញា​បណ្ណ​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​បាន​ទទួល​ថ្មី​ៗនេះ អនុញ្ញាតិ​ឲ្យ​ AIA នាំ​យក​មក​នូវដំណោះ​ស្រាយ និង​សេវា​កម្ម​ថ្មី​ប្លែក ដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវ​ការលើ​ការ​​ការពារ និង​ការ​សន្សំ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា ដែល​កំពុង​តែ​កើន​ឡើង។ AIA ប្តេជ្ញា​​ចូល​រួម​​លើក​កំពស់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជាឲ្យ​បាន​យូរ​អង្វែង​តទៅ។
លោក Richard Bates អគ្គ​នាយកក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍ថា “​យើង​ខ្ញុំ​មាន​សេចក្តី​រំភើបរីករាយក្នុង​ការ​ទទួល​បានឳកាស​ឈាន​ជើង​ចូល​ក្នុង​ទី​ផ្សារដ៏​មាន​សន្ទុះ​យ៉ាង​ខ្លាំង​មួយនេះ ដែល​ក្នុង​នោះ​ការ​ធានា​រ៉ាប់រង​ជីវិតមាន​អត្រាជ្រាបចូល​ទី​ផ្សារ​​នៅ​ទាប​ជាង​ ១ភាគរយ​នៅ​ឡើយ​ក្នុង​ពេល​បច្ចុប្បន្ន។ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា មានគោលបំណងផ្តល់ជូននូវភាពស្ងប់ចិត្តដល់ប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់ៗ និងក្រុមគ្រួសាររបស់គាត់។ យើងខ្ញុំ​នឹងនាំយកអ្វីៗ​ដែល​ល្អបំផុតរបស់ AIA មកជូនកម្ពុជា ដើម្បីបំពេញតម្រូវការប្រជាជនកម្ពុជា និងបង្កើតឲ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាននៅក្នុងជីវិតរបស់ពួកគាត់៕
អំពី AIA
AIA Group Limited និង​បុត្រ​សម្ព័ន្ធ​របស់​ខ្លួន (ជារួម​ហៅ​ថា “AIA” ឬ “Group”) គឺ​ជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងជីវិត ចុះបញ្ជីជាសាធារណៈឯករាជ្យធំបំផុតប្រចាំតំបន់អាស៊ី។ ក្រុមហ៊ុន​នេះ មាន​វត្ត​មាន​នៅ​ក្នុង​ទីផ្សារចំនួន ១៨ ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ដែល​ក្នុង​នោះ​មានសាខា និង​បុត្រសម្ព័ន្ធដែល​ជា​កម្មសិទ្ធិទាំង​ស្រុង​ នៅ​​ហុងកុង ​ថៃ សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ចិន កូរ៉េ ហ្វីលីពីន អូស្ត្រាលី ឥណ្ឌូនេស៊ី តៃវ៉ាន់ វៀតណាម ណូវែលហ្សេឡង់ ​ម៉ាកាវ ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ព្រម​ទាំង​បុត្រ​សម្ព័ន្ធ​ដែល​ជា​កម្មសិទ្ធិ​ ៩៧ភាគរយនៅសិរីលង្កា ក្រុមហ៊ុន​សម្ព័ន្ធអាជីវកម្ម ៤៩ភាគរយ​នៅឥណ្ឌូនេស៊ី និង​ការិយាល័យ​តំណាង​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា។
អាជីវកម្ម​ដែល​បាន​ក្លាយទៅ​ជា AIA នាពេល​បច្ចុប្បន្ន ត្រូវ​បាន​បង្កើតឡើង​ដំបូង​បំផុត​នៅ​ទីក្រុង​ស៊ាងហៃ តាំង​​ពីជិត​មួយ​សតវត្សន៍​មុន។ AIA គឺ​ជា​អ្នក​ដឹក​នាំ​ទី​ផ្សារ​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (លើក​លែង​ជប៉ុន) ដោយ​យោង​លើ​បុព្វលាភ​ធានារ៉ាប់​រង​ជីវិត និង​ជា​អ្នក​ឈាន​មុខ​គេ​នៅ​ក្នុង​ទីផ្សារ​ភាគ​ច្រើន​របស់​ខ្លួន។ AIA មាន​ទ្រព្យ​សរុប​ ១៨៥ ពាន់​លាន​ដុល្លា​អាមេរិក គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី ៣០ ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៦។
AIA បំពេញ​តម្រូវ​ការ​លើ​ការ​ការ​ពារ និង​ការ​សន្សំ​រយៈ​ពេល​វែង ដោយ​ផ្តល់​ជូន​នូវ​ដំណោះ​ស្រាយ និង​សេវា​កម្ម​ជា​ច្រើន ដែល​រួម​មាន​ការ​ធានារ៉ាប់​រង​ជីវិត គ្រោះ​ថ្នាក់ ការ​ធានារ៉ាប់​រង​សុខភាព និង​ផែន​ការ​សន្សំ​នានា។ AIA ក៏​ផ្តល់​ជូន​ផង​ដែរ​នូវ​អត្ថ​ប្រយោជន៍​សម្រាប់​និយោជិក ឥណ្ណទាន​ជីវិត និង​សេវា​និវត្តន៍​ជូន​ដល់​អតិថិជន​តាម​សាជីវកម្ម​នានា​។ តាម​រយៈ​បណ្តាញ​ដ៏​ធំ​នៃ​ភ្នាក់​ងារ ដៃ​គូ និង​បុគ្គលិក​ជា​ច្រើន​ទូទាំង​អាស៊ី​ប៉ាស៊ី​ហ្វិក AIA បម្រើ​ម្ចាស់​បណ្ណ​ធានា​រ៉ាប់​រងច្រើន​ជាង ៣០លាន​បណ្ណ និង​សមាជិក​ទទួល​យក​អត្ថ​ប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រង​តាម​ក្រុមហ៊ុន​នានា​ច្រើន​ជាង ១៦លាន​នាក់។

AIA RECEIVES LICENCE FOR OPERATING LIFE INSURANCE IN CAMBODIA
Phnom Penh, 3 March 2017 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc. (“AIA Cambodia”) has received an insurance licence from the Ministry of Economy and Finance of Cambodia. AIA Cambodia now expects to launch its operations in the kingdom’s rapidly developing life insurance market this year.
AIA Cambodia is a wholly owned subsidiary of AIA Group Limited, the largest independent publicly listed pan-Asian life insurance group and the second largest life insurer in the world by market capitalisation . As of 30 November 2016, total assets of the Group amounted to US$185 billion. With a track record in Asia-Pacific spanning close to a century, AIA Group Limited and its subsidiaries (collectively “AIA” or the “Group”) serves more than 30 million individual policyholders and over 16 million participating members of group insurance schemes throughout the region.
The newly granted licence will allow AIA to introduce differentiated products and services to meet the growing protection and long-term savings needs of people in Cambodia. AIA is committed to contributing to the kingdom’s economic and social development over the long term.
Richard Bates, Chief Executive Officer of AIA Cambodia, said: “We are excited that we have been given the opportunity to enter this nascent market where life insurance penetration rate is currently less than 1 per cent . AIA Cambodia aims to provide peace of mind to individuals and their families. We look forward to bringing ‘the Best of AIA’ to Cambodia to meet the needs of Cambodians and make a positive difference in their lives.”
AIA Group Limited and its subsidiaries (collectively “AIA” or the “Group”) comprise the largest independent publicly listed pan-Asian life insurance group. It has a presence in 18 markets in Asia-Pacific – wholly-owned branches and subsidiaries in Hong Kong, Thailand, Singapore, Malaysia, China, Korea, the Philippines, Australia, Indonesia, Taiwan, Vietnam, New Zealand, Macau, Brunei, a 97 per cent subsidiary in Sri Lanka, a 49 per cent joint venture in India, Cambodia and representative offices in Myanmar.
The business that is now AIA was first established in Shanghai almost a century ago. It is a market leader in the Asia-Pacific region (ex-Japan) based on life insurance premiums and holds leading positions across the majority of its markets. It had total assets of US$185 billion as of 30 November 2016.
AIA meets the long-term savings and protection needs of individuals by offering a range of products and services including life insurance, accident and health insurance and savings plans. The Group also provides employee benefits, credit life and pension services to corporate clients. Through an extensive network of agents, partners and employees across Asia-Pacific, AIA serves the holders of more than 30 million individual policies and over 16 million participating members of group insurance schemes.