ទម្លាប់គេង 5យ៉ាង ដែលអ្នកគួរអនុវត្តដើម្បីឲ្យគេងយប់លក់ស្កប់ស្កល់
ការគេងឆ្អែតគ្រប់គ្រាន់ពេលយប់ ជាគន្លឹះសំខាន់ក្នុងការជំរុញឲ្យរាងកាយអ្នកមានថាមពលគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់សកម្មភាពប្រចាំថ្ងៃដូចជាការសិក្សា​ និងបំពេញការងារ នៅព្រឹកស្អែក។ ប៉ុន្តែយ៉ាងណា​ការចំណាយពេលច្រើនលើបណ្ដាញសង្គម និងអនឡាញ បណ្ដាលឲ្យមនុស្សជាច្រើនគេងមិនបានគ្រប់គ្រាន់។
កត្តានេះធ្វើឲ្យសុខភាពឆាប់ទ្រុឌទ្រោម និងប្រព័ន្ធភាពស៊ាំកាន់តែចុះអន់ខ្សោយទៅៗ ដែលអាចបណ្ដាលទៅជាកើតជំងឺបេះដូង ដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល ក៏ដូចជាបង្កើនហានិភ័យខ្ពស់ប្រឈមនឹងជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត ឡើងទម្ងន់ និងប្រតិកម្ម។ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ របាយការណ៍ជាច្រើនបានបង្ហាញលម្អិតអំពីហានិភ័យចំពោះសុខភាពដែលទាក់ទងនឹងការគេងមិនទៀងទាត់ ឬមិនគ្រប់គ្រាន់1 ហើយអាចឈានទៅជាជំងឺគេងមិនលក់ផងដែរ។
ហេតុនេះហើយទើប ទម្លាប់ល្អក្នុងការគេងគួរបណ្ដុះចាប់ពីក្មេងទៅ។ ក្រៅពីការបណ្ដុះឥរិយាបថទាំងនេះឲ្យក្លាយជាទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃ អ្នកក៏អាចបង្ហាញទម្លាប់ល្អនេះជាគំរូដល់កូនៗរបស់អ្នកផងដែរ។ ខាងក្រោមនេះគឺជាគន្លឹះទាំងប្រាំក្នុងការជួយឲ្យឆាប់គេងលក់ដែលអ្នក និងក្រុមគ្រួសារអាចអនុវត្តដើម្បីឲ្យគេងយប់លក់ស្រួល និងធ្វើឲ្យជីវិតរស់នៅប្រសើរឡើង។
#1 ប្រកាន់ខ្ជាប់នូវទម្លាប់គេងឲ្យទៀងទាត់
មនុស្សជាច្រើនបានជួបជុំគ្នាដាច់យប់នៅចុងសប្តាហ៍។ យ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកគួរតែព្យាយាមកំណត់រយៈពេលគេងបន្ថែមឲ្យបានមួយ ឬ ពីរម៉ោង ដូច្នេះអ្នកអាចរក្សាប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសរីរាង្គរបស់អ្នកឲ្យមានសុខភាពល្អបាន។ ការប្រកាន់ខ្ជាប់នូវទម្លាប់នេះឲ្យបានទៀងទាត់ អាចជួយយើងរក្សាទម្លាប់គេងបានល្អ។
គន្លឹះសំខាន់នោះ គឺការចូលគេង និងភ្ញាក់ពីដំណេកទៀងពេលរាល់ថ្ងៃ ដែលអាចជួយបង្កើតពេលវេលាគេងមួយ ទៀងទាត់ប្រចាំថ្ងៃ 2។ ទោះបីជាទម្លាប់នេះអាចចំណាយពេលជាច្រើនសប្តាហ៍ដើម្បីធ្វើឲ្យអ្នកសម្របខ្លួនក៏ដោយប៉ុន្តែខួរក្បាល និងរាងកាយរបស់អ្នកនឹងទម្លាប់គេង និង​ភ្ញាក់ពីដំណេកដោយខ្លួនឯង។
#2 កាត់បន្ថយពន្លឺ
ខួរក្បាល បញ្ចេញអ័រម៉ូនម៉្យាងឈ្មោះមេឡាតូនីនមុនពេលអ្នកគេង។ មេឡាតូនីន គឺជាអ័រម៉ូនដែលជួយកាត់បន្ថយភាពមិនងងុយ និងជួយឲ្យអ្នកងុយគេង។ ហើយពន្លឺ អាចបង្អាក់ខួរក្បាលរបស់អ្នកក្នុងការបញ្ចេញអ័រម៉ូនមេឡាតូនីន។
បច្ចុប្បន្នយើងភាគច្រើន មិនអាចអត់ឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកបានទេ។ នេះរួមបញ្ចូលទាំងការប្រើវាសម្រាប់មើលអ៊ីម៉ែល ឬជជែកជាមួយមិត្តភក្តិមុនចូលគេង សូម្បីតែនៅពេលដែលបិទភ្លើងហើយក៏ដោយ។ យ៉ាងណា ការប្រើឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកមុនចូលគេង អាចរំខានដល់ដំណេករបស់អ្នក។
គ្រឿងអេឡិចត្រូនិករបស់យើង បញ្ចេញពន្លឺខៀវ។ យោងតាមអ្នកស្រាវជ្រាវនៅវិទ្យាស្ថានជាតិស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ដ្រ3 បានបង្ហាញថា ប្រសិនបើពន្លឺខៀវ ចូលក្នុងភ្នែករបស់យើង នោះក្រពេញ pineal gland នឹងបញ្ឈប់ការ
ផលិតអ័រម៉ូនមេឡាតូនីន។ វាមានភាពប៉ះពាល់នេះខ្លាំង នៅពេលដែលយើងប្រើឧបករណ៍នៅជិតភ្នែក។ ទោះយ៉ាងណាក៏ដោយប្រសិនបើយើងពិតជាមិនអាចឈប់ប្រើប្រាស់ គ្រឿងអេឡិតត្រូនិកនៅមុនពេលគេងទេ យើងនៅមានវិធីសាស្ត្រមួយចំនួនដែលកាត់បន្ថយផល់ប៉ះពាល់របស់វា៖
1. ប្ដូរដាក់មុខងារ night mode​ – បែបនេះវាធ្វើឲ្យអេក្រង់គ្រឿងអេឡិចត្រូនិករបស់អ្នក ប្ដូរទៅជាពណ៌លឿង និងមិនសូវចាំងភ្នែក។
2. បន្ថយពន្លឺអេក្រង់ឲ្យកាន់តែតិច ឬដាក់អេក្រង់ឲ្យឆ្ងាយបន្តិចពីមុខរបស់អ្នក​ – ដើម្បីកាត់បន្ថយពន្លឺខៀវដែលចាំងចូលចូលភ្នែករបស់អ្នក។
3. ប្រើកម្មវិធី ឬកញ្ចក់ការពារអេក្រង់ដែលមានមុខងារកំណត់ពន្លឺពេលយប់ដែលជួយកាត់បន្ថយពន្លឺខៀវពីអេក្រង់ទូរស័ព្ទ។
#3 រៀបចំកន្លែងគេងឲ្យមានផាសុខភាព
បរិយាកាសកន្លែងគេងរបស់អ្នក គឺសំខាន់ណាស់ដើម្បីគេងយប់ឲ្យលក់ស្រួល។ យោងតាមបណ្ឌិត Gary Zammit នាយកប្រតិបត្តិនៃវិទ្យាស្ថាន Sleep Disorders នៅទីក្រុងញ៉ូវយ៉ក4  បានលើកឡើងថា បញ្ហាធំបំផុតគឺកន្លែងគេងគ្មានសណ្ដាប់ធ្នាប់។​ នេះរាប់បញ្ចូលទាំងការរៀបចំបន្ទប់គេងអ្នកឲ្យក្លាយទៅជាបន្ទប់លេងផង បន្ទប់ការងារផង ឬកន្លែងមើលទូរទស្សន៍ផង ក៏ដូចជាពេលខ្លះអ្នកកំពុងនៅលើគ្រែតែគិតអំពីការងារផង ឬលេងផង។
ដើម្បីឲ្យខួរក្បាលរបស់អ្នកស៊ាំទៅនឹងគ្រែគេង និងការគេង​ អ្នកត្រូវរៀបចំគ្រែគេងរបស់អ្នកសម្រាប់តែគេងប៉ុណ្ណោះ។ ក្នុងន័យនេះ គឺអ្នកត្រូវប្រាកដថាគ្រែ និងបន្ទប់របស់អ្នក ត្រូវតែស្អាត និងមិនផ្លាស់ប្ដូរ។ ម្យ៉ាងវិញទៀតសូមចៀសវាងដាក់របស់របរច្រើនពេកលើគ្រែ ព្រោះវាអាចរំខានដំណេករបស់អ្នក។ អ្នកក៏គួរចៀសវាងការប្រើឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកដូចជាកុំព្យូទ័រយួរដៃ iPad ឬទូរស័ព្ទដៃ នៅលើគ្រែគេងផងដែរ។
ដើម្បីឲ្យបរិយាកាសកន្លែងគេងកាន់តែមានផាសុខភាព5 អ្នកក៏គួរតែប្រើខ្នើយ ភួយ​ និងកម្រាលពូកដែលសមស្របផងដែរ។ ការជ្រើសរើសប្រើខ្នើយឲ្យត្រូវអាច ជួយអ្នកឲ្យមានអារម្មណ៍កាន់តែស្រួលខ្លួននៅពេលដាក់ខ្លួនគេងកើយទៅស្រួលករ ក្បាល ស្មា និងឆ្អឹងកងខ្នងរបស់អ្នក។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ ការរក្សាសីតុណ្ហភាពបន្ទប់គេងរបស់អ្នកក្នុងកម្រិតមួយមិនឲ្យត្រជាក់ពេក ឬក្ដៅពេក ក៏អាចជួយឲ្យអ្នកគេងយប់លក់ស្រួលផងដែរ។
#4 ទទួលទានទឹក និងអាហារពេលល្ងាចត្រឹមត្រូវ
អ្នកប្រហែលធ្លាប់ទទួលការណែនាំឲ្យចៀសវាងការទទួលទានក្រោយម៉ោង8យប់ ឬទទួលទានឲ្យបានច្រើនម៉ោងមុនចូលគេង។ ទាំងនេះគ្រាន់តែជារឿងឮតៗគ្នាប៉ុណ្ណោះ។
អ្វីដែលអ្នកត្រូវធ្វើឲ្យប្រាកដ គឺទទួលទានប្រភេទអាហារក្នុងបរិមាណត្រឹមត្រូវ ពិសេសនៅពេលទទួលទានអាហារពេលល្ងាច។ សូមចៀសវាងការទទួលទានអាហារច្រើនពេក ហិលពេក ឬអាហារដែលមានជាតិជូរខ្លាំងពេក ព្រោះវាអាចបណ្ដាលឲ្យរលាកបេះដូង និងពិបាកកិនរំលាយនៅពេលអ្នកជិតចូលដំណេក។ អ្នកក៏គួរតែកាត់បន្ថយរបបអាហារផ្ទុកជាតិស្ករ និងស្ករសុទ្ធដូចជានំប៉័ង បាយ និង មី គុយទាវ ជាដើម ព្រោះវាអាចបណ្ដាលឲ្យស្មារតីយើងស្វាង មិនងងុយគេង។ ការទទួលទានគ្រឿងស្រវឹង និងកាហ្វេអ៊ីន ក៏អាចប៉ះពាល់ដល់វដ្ដនៃដំណេករបស់អ្នកផងដែរ។
ដើម្បីគេងយប់ឲ្យបានលក់ស្រួល អ្នកគប្បីទទួលទានអាហារផ្ទុកជាតិខ្លាញ់ល្អ និងកាបូអ៊ីដ្រាតដូចជាទឹកដោះគោ យ៉ាអ៊ួរ ចេក ប័រ ដំឡូងជ្វា ឬគ្រាប់ធញ្ញជាតិផ្សេងៗ។ កត្តានេះនឹងជួយឲ្យអ្នកឆាប់ឆ្អែត មិនកូរពោះពេលគេង។
#5 ហាត់ប្រាណនៅពេលថ្ងៃ
ក្រោយពេលបញ្ចេញចលនារាងកាយសកម្មនៅពេលថ្ងៃរួចមក ជាធម្មតាវានឹងធ្វើឲ្យយើងមានអារម្មណ៍ថាអស់កម្លាំងពេលយប់។ សកម្មភាពទាំងនេះ ធ្វើឲ្យអ្នកហត់នឿយ និងជួយឲ្យអ្នកឆាប់គេងលក់។
ការសិក្សាស្រាវជ្រាវមួយដោយ Journal of Clinical Sleep Medicine6 បានបង្ហាញថា ការហាត់ចលនារាងកាយទៀងទាត់ ជួយឲ្យគេងលក់ស្រួល។ ប្រការនេះក៏មានប្រសិទ្ធភាពចំពោះវដ្ដសុខភាពព្រោះការហាត់ប្រាណធ្វើឲ្យអ្នកគេងបានលក់ស្រួល និងជាកត្តាជួយឲ្យអ្នកអាចសម្រេចបានលទ្ធផលកាន់តែប្រសើរទាំងក្នុងការងារ ឬការសិក្សាផងដែរ។
ក្រៅពីធ្វើលំហាត់ប្រាណដើម្បីឲ្យគេងលក់ស្រួល យើងក៏គប្បីហាត់ប្រាណដើម្បីថែរាងឲ្យមានសុខភាពល្អផងដែរ។ ការសម្រាកគ្រប់គ្រាន់នៅពេលយប់ និងហាត់ប្រាណពេលថ្ងៃបានត្រឹមត្រូវ អាចជួយឲ្យយើងរស់នៅមានសុខភាពល្អ។

5 BEDTIME HABITS YOU SHOULD ADOPT FOR A BETTER NIGHT'S SLEEP
Getting a good night’s sleep is key to refuelling your body for school and work the next morning. However, with more time spent before sleep on the tempting social media and the plethora of online contents, more and more people start to have less sleep.
This may result in poor health and weaker immunity over time, which may cause heart diseases, stroke and diabetes, as well as increase your chances of suffering from depression, weight gain and impaired reactions. Over the years, there have been many reports detailing the health risks linked to irregular or deprived sleep1 and can precede insomnia.
This is why good sleep habits should be cultivated from young. Besides instilling these habits in your routine, you can also impart good sleeping habits to your children. Here are five tips for falling asleep that you and your family can adopt for a better night’s sleep and improved quality of life.
#1 STICK TO A REGULAR SLEEP ROUTINE
Many people try to catch up on this lost sleep during weekends. However, you should try to limit this extra sleeping time to one or two hours so that you can continue to maintain a healthy biological clock. Closely sticking to a regular routine can help us nurture a healthy sleep pattern.
Consistency is key. Going to bed and waking up at the same time every day helps establish a regular sleeping schedule.2 Although this habit might take weeks to adjust to, your brain and body will gradually become accustomed to the fixed bed time and waking up time.
#2 REDUCE LIGHT EXPOSURE
Your brain releases melatonin before you sleep. Melatonin is a hormone that reduces alertness and helps to make you sleepy. Light can hamper your brain releasing melatonin.
Many of us now cannot do without their electronic devices. This includes using them to check emails or chat with friends right before we go to bed, even when your bedroom lights have been switched off. However, using electronics before bed can have an adverse impact on your sleep.
Our electronics emit blue light. According to researchers at the National Academy of Science3, if enough blue light enters our eyes, the pineal gland can stop producing melatonin. This effect is larger when the devices are used closer to our eyes. However, if we really cannot do without using our phones before we sleep, there are a few things we can do to reduce its impact:
1. Switch on night mode – this makes your screen turn yellow and less glaring.
2. Dim the screen as much as possible or use the device further away from your face – reducing the amount of blue light that enters your eyes.
Use apps or screen protectors that have inbuilt night settings that reduce blue light on phone screens.
#3 CREATE A COMFORTABLE SLEEP ENVIRONMENT
You may have been advised to avoid eating after 8pm every night or to avoid eating a certain number of hours before bedtime. These are usually myths.
What you actually need to do is eat the right amounts of the right kinds of food, especially during dinner. Avoid eating large meals and spicy or acidic foods as they can cause heartburn and indigestion when you’re about to get into bed. You should also reduce your intake of sugary foods and refined sugars such as white bread, white rice and noodle because they can trigger wakefulness. Drinking alcohol and caffeine may also interfere with your sleep cycle as well.
To enjoy a good night’s sleep, consume healthy fats and carbohydrates such as milk, yogurt, bananas, avocado, sweet potato or whole grain. This will ensure you are full enough such that a growling tummy does not keep you up in bed.
#4 EAT AND DRINK RIGHT DURING DINNER
The basic premise of achieving a healthier lifestyle is to ensure you spend time to develop a plan that you can stick to. The trick is not to be over-ambitious at the start, and gradually update or add to your plan when you think you can afford the time and money or see your stamina or strength improving.
Of course, you need to stick to the plan for it to work out.
#5 EXERCISE DURING THE DAY
After doing rigorous physical activities during the day, it is common for many of us to feel exhausted at night. These physical activities tire you out and eventually help you fall asleep faster.
In a study by the Journal of Clinical Sleep Medicine6, it was shown that regular physical exercise contributes to better sleep. This also works in a healthy loop where better sleep equates to better results when exercising, and even working or studying.
Besides exercising with the purpose of having a better night’s sleep, we should also exercise with the aim of staying fit and healthy. Having a lifestyle that includes proper rest at night and physical exercise during the day enables us to live a healthier life.