យុទ្ធនាការ Fit for Hope របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ឈានចូលដល់ឆ្នាំទីប្រាំពីរ ក្នុងការចូលរួមការលើកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ដែលជាសមិទ្ធផលធំមួយសម្រាប់ប្រជាជនទូទាំងប្រទេស
30 សីហា 2023 dot  អាន 5 នាទី
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 30 ខែសីហា ឆ្នាំ 2023 – ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានសម្ពោធយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយប្រចាំឆ្នាំ AIA Fit for Hope លើកទី 7 ដែលជាយុទ្ធនាការស្តីអំពីការយល់ដឹង ជំងឺមហារីកសុដន់  ដែលបានក្លាយជាយុទ្ធនាការដ៏ធំគួរឲ្យកត់សម្គាល់ ប្រកបដោយភាពជោគជ័យលើការខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងកិច្ចប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺមហារីកសុដន់ដែលជាជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះ។
ហើយនេះជាឆ្នាំទី 2 ដែលយុទ្ធនាការមួយនេះទទួលបានការគាំទ្រ និងសហការពីក្រសួងកិច្ចការនារី។ យុទ្ធនាការនេះត្រូវបានស្គាល់ថាជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ជាតិក្នុងការកាត់បន្ថយជំងឺមហារីកសុដន់ ហេតុនេះហើយការទទួលស្គាល់ និងការគាំទ្ររបស់ក្រសួងកិច្ចការនារីពិតជាជួយពង្រឹងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងផ្ដល់ព័ត៌មាន លើកកម្ពស់សារៈសំខាន់នៃវិធានការការពារ ក៏ដូចជាចំណេះដឹងដល់ស្ត្រីកម្ពុជា ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពកាន់តែប្រសើរ។
យុទ្ធនាការនេះធ្វើឡើងមានរយៈពេលមួយខែ ដោយផ្តោតលើគោលដៅសំខាន់ៗចំនួនបី៖ លើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ផ្តល់ការពិនិត្យស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ដំណាក់កាលដំបូងដោយឥតគិតថ្លៃ និងទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ថ្មីនៅថ្ងៃទី 22 ខែតុលា ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយគណៈកម្មការរៀបចំទិវារត់ប្រណាំងម៉ារ៉ាតុងកម្ពុជា ដែលចូលមកជំនួសដំណើរពណ៌ផ្កាឈូក - Pink Walk។
នាទិវារត់ប្រណាំង AIA Pink Run ក៏នឹងមានផ្តល់ជូនការពិនិត្យស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ រយៈពេលបីថ្ងៃនៅសួនច្បារវត្តបទុម។ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក៏មានគម្រោងបង្កើតសហគមន៍ជំងឺមហារីកសុដន់អនឡាញដែលសាធារណជន អ្នកជំងឺមហារីក និងក្រុមគ្រួសាររបស់អ្នកជំងឺអាចទៅស្វែងរកព័ត៌មាន និងចូលរួមជាមួយសមាជិកដទៃទៀតផងដែរ។
ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង ក៏នឹងបង្កើតគេហទំព័រដែលផ្តល់ជម្រើសការព្យាបាល ចំណាយ និងតួលេខទាក់ទងផ្សេងៗដែលផ្តល់ នូវទិដ្ឋភាពទូទៅ និងការយល់ដឹងដ៏ទូលំទូលាយអំពីជំងឺនេះ។
យុទ្ធនាការ Fit for Hope ឆ្នាំនេះនឹងមានការផ្តល់ជូនការពិនិត្យស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ដំណាក់កាលដំបូងដោយឥតគិតថ្លៃ និងវគ្គអប់រំសុខភាពដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅតាមទីតាំងជាច្រើនក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និងមន្ទីរពេទ្យដៃគូ របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា នៅតាមខេត្ត-ក្រុង ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការមកទទួលយកសេវានេះ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗទាំងនេះនឹងត្រូវដាក់ចេញជារូបរាងតាមរយៈសកម្មភាពផ្សព្វផ្សាយជាច្រើនលើប្រព័ន្ធអនឡាញ និងនៅតាមទីតាំងទិសដៅនានា ដើម្បីផ្តល់ចំណេះដឹង និងការណែនាំគ្រប់ជំហានក្នុងការពិនិត្យស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ កាត់បន្ថយ និងព្យាបាលជំងឺមហារីកសុដន់ ដែលជាជំងឺមហារីករីករាលដាលខ្លាំងបំផុតទីពីរនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
គួររំលឹកថាយុទ្ធនាការ Fit for Hope កាលពីឆ្នាំ 2022 ទៅនេះ គឺជាឆ្នាំដែលឃើញមានចំនួនអ្នកចូលរួមពិនិត្យ ស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ ច្រើនជាងគេបំផុតក្នុងប្រវត្តិរបស់យុទ្ធនាការនេះ ដែលមានស្រ្តីជាង 3,000 នាក់បានចូលរួមក្នុងការពិនិត្យស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ ដែលក្នុងចំណោមនោះគេបានរកឃើញករណីសង្ស័យចំនួន 492ករណី ឬ ស្មើនឹង16% នៃចំនួនសរុបដែលត្រូវបានណែនាំឲ្យមានការពិនិត្យតាមដាន និងព្យាបាលបន្ត។
យុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope ប្រព្រឹត្តទៅស្រប នឹងទិវាយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់អន្តរជាតិ ដែលនេះសបញ្ជាក់ឲ្យឃើញកាន់តែច្បាស់អំពីគោលបំណងរបស់ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពឈានមុខគេរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាក្នុងការផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជានូវសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ ដែលវាក៏ស្របតាមគំនិតផ្តួចផ្តើម AIA One Billion របស់ AIA Group ដើម្បីជួយដល់ប្រជាជន 1,000,000,000 នាក់នៅអាស៊ីឲ្យមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរក្នុងឆ្នាំ 2030។
ពិធីសម្ពោធនេះ យើងឃើញមានវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ លោកជំទាវ កិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកិច្ចការនារី លោក សែម ផល្លា អគ្គលេខាធិការ នៃគណៈកម្មាធិការប្រតិបត្តិម៉ារ៉ាតុង លោក Andrew Loh អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន  អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្រុមការងាររបស់ក្រសួងកិច្ចការនារី និង អេ អាយ អេ ទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត ដៃគូអាជីវកម្ម និងភ្ញៀវកិត្តិយសជាច្រើនទៀត។
លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី បានថ្លែងថា៖ “យុទ្ធនាការ Fit for Hope  បានឆ្លើយតប និងសមស្របទៅនឹងចក្ខុវិស័យនៃកិច្ចសហការរវាងស្ថាប័នរបស់យើងទាំងពីរលើគម្រោង “លើកកម្ពស់សុខភាព និងហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រីកម្ពុជា” ដោយផ្នែកមួយនៃគម្រោង គឺផ្តោតលើការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពី ជំងឺមហារីកសុដន់ ដោយលើកទឹកចិត្តការទៅពិនិត្យដើម្បីស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ដំណាក់កាលដំបូងដើម្បី រកឲ្យឃើញទាន់ពេល ដើម្បីមានភាពងាយស្រួលក្នុងការព្យាបាល និងឱកាសច្រើនក្នុងការជាសះស្បើយ ដើម្បីសង្គ្រោះជីវិត។  លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី ក៏បានបន្ថែមទៀតថា “តាងនាមឲ្យក្រសួងកិច្ចការនារី ក៏ដូចជារូបនាងខ្ញុំផ្ទាល់ សូមប្រកាសគាំទ្រយុទ្ធនាការ Fit for Hope 2023 ហើយនាងខ្ញុំ ក៏សូមជូនពរឲ្យយុទ្ធនាការដ៏មានសារៈសំខាន់នេះប្រព្រឹត្តទៅដោយភាពរលូន និងទទួលបានលទ្ធផលជាផ្លែផ្កាដូចអ្វីដែលបានរំពឹងទុក។ ហើយខ្ញុំក៏សូមអំពាវនាវដល់សាធារណជន ជាពិសេសស្ត្រី សូមអញ្ជើញទៅពិនិត្យ ស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់នៅតាមទីតាំង និងកាលបរិច្ចេទដែលបានកំណត់ក្នុងយុទ្ធនាការ Fit for Hope 2023។”
លោក Andrew Loh បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យុទ្ធនាការ AIA Fit for Hope គឺជាយានដ៏សំខាន់ របស់យើងក្នុងការបង្កើនការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ និងជួយលើកម្ពស់ស្ត្រីកម្ពុជាឲ្យមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរឡើង។ ខណៈពេលដែលយុទ្ធនាការរបស់យើងបានធ្វើដំណើរការផ្សព្វផ្សាយ យ៉ាងទូលំទូលាយក្នុងការផ្ដល់ព័ត៌មានចាប់តាំងពីការចាប់ផ្តើមដំបូងមក យើងជឿជាក់ថាយើងអាចធ្វើបានកាន់តែប្រសើរជាមួយនឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរួមគ្នាជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ដៃគូរបស់យើង និងសាធារណជន។
“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា សូមអរគុណចំពោះការគាំទ្រ និងគាំទ្រពីក្រសួងកិច្ចការនារី។ ការគាំទ្រដ៏សំខាន់មួយនេះនឹងអនុញ្ញាតឲ្យយើងជួយដល់ស្ត្រីកាន់តែច្រើន និងផ្តល់ឲ្យពួកគាត់នូវការយល់ដឹងបន្ថែមអំពីកត្តាហានិភ័យ អត្ថប្រយោជន៍នៃការស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ដំណាក់កាលដំបូងដូចជា ការពិនិត្យសុដន់ដោយខ្លួនឯងដើម្បីស្វែងរករោគវិនិច្ឆ័យ និងវិធានការការពារដើម្បីបញ្ចៀស ពួកគាត់ឲ្យជៀសផុតពីជំងឺមហារីក។”
យុទ្ធនាការនេះក៏សូមលើកទឹកចិត្តឲ្យសាធារណជនទាំងអស់ ចូលរួម ពិនិត្យស្វែងរកជំងឺមហារីកសុដន់ដំណាក់កាលដំបូងដោយឥតគិតថ្លៃ និងចូលរួមវេទិកាអប់រំសុខភាពនៅតាមទីតាំងមួយចំនួននៅភ្នំពេញនិងនៅតាមមន្ទីរពេទ្យដៃគូ របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដែលបានកំណត់។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីយុទ្ធនាការ AIA Fit For Hope សូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រ ហ្វេសប៊ុក ផ្លូវការរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា។ សម្រាប់ព័ត៌មានលម្អិតលើដំណោះស្រាយការពារអាយុជីវិត ជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់ចៃដន្យ និងការការពាសុខភាព សូមទាក់ទង AIA Client Care តាមរយៈលេខ 086 999 242 ចូលទៅកាន់ aia.com.kh/km/FitForHope ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.facebook. com/AIACambodia

AIA Cambodia’s Fit for Hope enters seventh year as a nationwide landmark in increasing breast cancer awareness
30 August 2023 dot 5-min read
Phnom Penh, 30 August 2023 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) today kicked off the seventh edition of their AIA Fit for Hope breast cancer awareness campaign, which has today emerged a landmark in the Kingdom’s fight against the disease.
The launch also marks the second year the campaign has been endorsed by the Ministry of Women’s Affairs (MoWA). Already the defining event in the nation’s efforts to reduce breast cancer, the recognition strengthens AIA Cambodia’s commitment to share information, escalate the importance of prevention and equip women with a healthier lifestyle.
The month-long initiative centers on three key elements: awareness education, complimentary breast screenings and AIA Pink Run – a new event on 22 October in collaboration with the Cambodia Marathon Committee that replaces the well-received AIA Pink Walk first introduced in 2018.
AIA Pink Run will include a three-day breast health screening expo at Wat Botum Park. Through AIA Fit for Hope, AIA Cambodia also aims to act as a Breast Cancer Community Center where the public, cancer patients and their families can obtain information and engage with other members.
The insurer will also set up a website containing treatment options, costs and other related facts and figures that offer a comprehensive overview and understanding of the disease.
This year’s AIA Fit for Hope campaign will comprise free breast cancer screenings and health education sessions at various locations in Phnom Penh and at selected AIA Cambodia partner hospitals in provinces and cities to ensure these programs are easily accessible.
These primary initiatives are supplemented with online and on-ground activities that aim to provide knowledge on steps to detect, reduce and treat breast cancer, which is the second most prevalent cancer in Cambodia.
The 2022 edition of AIA Fit for Hope saw the highest number of screenings since the campaign’s introduction in 2017. More than 3,000 women underwent tests, and from this number, 492 cases, or 16% of the total, were referred for follow-ups after the detection of breast lumps.
Held in conjunction with International Breast Cancer Awareness Month, AIA Fit for Hope underlines the Kingdom’s leading life insurer’s purpose of providing Cambodians with Healthier, Longer and Better Lives. It also aligns with the AIA Group’s AIA One Billion initiative to help one billion people in Asia do the same by 2030.
The launch was attended by its guest of honor, MoWA Minister H.E. Kithi Bandith Dr. Ing Kantha Phavi, Mr. Sem Phalla, Secretary General of Cambodian Marathon Committee, AIA Cambodia Chief Executive Officer Mr. Andrew Loh, MoWA and AIA staff, AIA Life Planners, business partners and invited guests.
H.E. Dr. Ing Kantha Phavi said: “The AIA Fit for Hope campaign aligns with the collective vision of our two organizations, which is to raise awareness about breast cancer by encouraging women to undergo screenings as well as how early diagnosis enables better treatment, higher chances of recovery and the saving of lives.”
She added: “On behalf of the Ministry of Women's Affairs, I declare my support for AIA Fit for Hope 2023, and wish this important campaign a smooth run and fruitful results. I would also like to call upon all women to undergo breast cancer screenings at the locations and dates set out in the campaign.”
Mr. Andrew Loh said: “AIA Fit for Hope is our primary vehicle to grow breast cancer awareness and help Cambodian women lead Healthier, Longer and Better Lives. While our campaign has made inroads in sharing information since its launch, we believe we can do much more with the combined cooperation of the Royal Government, our partners and the public.
“AIA Cambodia is thankful to be endorsed by the Ministry of Women’s Affairs. Their backing will allow us to reach more women and provide them additional awareness of risk factors, the benefits of early detection methods such as breast self-examinations and a positive attitude to prevention that increases their chances of avoiding cancer.”
Members of the public are strongly encouraged to participate in the free screenings and health education sessions in Phnom Penh and provincial AIA Cambodia partner hospitals.
For updates on AIA Fit For Hope, please visit AIA Cambodia’s official Facebook page. For more on AIA Cambodia’s comprehensive life, critical illness and accident solutions and medical coverage, do contact AIA Client Care at 086 999 242, visit aia.com.kh/en/FitForHope or browse www.facebook.com/AIACambodia.