យុទ្ធនាការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ FIT FOR HOPE ឆ្នាំ 2021 របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បានបញ្ចប់ជាមួយការគាំទ្រផ្នែកសីលធម៌ និងហិរញ្ញវត្ថុ
14/02/2022 dot  អាន 4 នាទី
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 14 ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ 2022 – ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីរិត អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៉ិនសួរេន ម.ក (អេ អាយ អាយ ខេមបូឌា)​ បានបិទបញ្ចប់ជាផ្លូវការនូវយុទ្ធនាការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ Fit for Hope ឆ្នាំ 2021 ជាមួយនឹងការប្រគល់ប្រាក់ចំនួន 40,557 ដុល្លារអាមេរិក ដល់មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលក្តីនៃសង្ឃឹម (SHCH)។
ទឹកប្រាក់ទទួលបាននេះនឹងផ្តល់ជូនមន្ទីរពេទ្យក្នុងការជួយពិនិត្យរោគវិនិច្ឆ័យលើជំងឺមហារីកសុដន់ដល់អ្នកជំងឺបានជិត 2,605ករណី ព្យាបាលអ្នកជំងឺបានជាង 2,210 ករណី និងបោះពុម្ពខិត្តប័ណ្ណប្រហែល 83,300 ច្បាប់ ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់។ Fit for Hope ដែលធ្វើឡើងចាប់ពីខែតុលាដល់ចុងខែធ្នូកាលពីឆ្នាំមុន ទទួលបានការបរិច្ចាគពីសាធារណៈជនក៏ដូចជា ធនាគារកម្ពុជាសាធារណៈ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុអម្រឹត ពីអតិថិជន ទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត និងបុគ្គលិករបស់អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ។
អេ​ អាយ អេ ខេមបូឌា ដែលជាអ្នកដឹកនាំឈានមុខគេក្នុងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក៏បានចូលរួមចំណែក 5% នៃបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងដែលប្រមូលបានពីបណ្ណសន្យារ៉ាប់រងដែអតិថិជនបានទិញ ជាមួយនឹងការផ្តល់ជូនលើការធានារ៉ាប់រងជំងឺមហារីកក្នុងអំឡុងពេលយុទ្ធនាការនេះ។ យុទ្ធនាការនេះត្រូវបានអនុវត្តជាកាយវិការសុច្ឆន្ទៈជំនួសអតិថិជនរបស់ អេ អាយ អេ ចូលរួមជួយត្រលប់ដល់សង្គមវិញ។
លោក យ៉ាន សាឌីន នាយកប្រតិបត្តិនៃមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម បានទទួលមូលប្បទានប័ត្រទឺកប្រាក់ពីលោក Andrew Loh អគ្គនាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីរិត អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងពិធីនេះផងដែរ។លោក Ong Ming Teck អគ្គនាយកប្រតិបត្តិនៃធនាគារកម្ពុជាសាធារណៈ និង លោក Alan Wee នាយកអង្គភាពពាណិជ្ជកម្មនៃគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុអម្រឹត ក៏ដូចជាទីប្រឹក្សាផែនការជីវិត និងបុគ្គលិករបស់អេ អាយ អេក៏បានចូលរួមផងដែរ។
លោក Andrew Loh មានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងសូមអរគុណដល់សប្បុរសជនគ្រប់រូប ដូចជា ធនាគារកម្ពុជាសាធារណៈ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុអម្រឹត ដែលបានបរិច្ចាគ និងជួយដល់សុខុមាលភាពរបស់អ្នកជំងឺមហារីកសុដន់រាប់រយនាក់នៅទូទាំងប្រទេស។ វាពិតជាគួរឱ្យរីករាយណាស់ដែលប្រជាជនកម្ពុជាជាច្រើនមកពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានបានមកជួបជុំគ្នាដើម្បីគាំទ្រយុទ្ធនាការរបស់យើង បើទោះបីជាស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមដែលបណ្តាលមកពីជំងឺរាតត្បាតកាលពីឆ្នាំមុនក៏ដោយ។
"ជាពិសេសសូមអរគុណមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមជ្ឈមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម ដែលសហការណ៍ជាមួយយើង។ វាជាកិត្តិយសមួយក្នុងការចាប់ដៃគូជាមួយមន្ទីរពេទ្យដែលសម្រេចបានច្រើនក្នុងការលើកកំពស់ការយល់ដឹងពីផលប៉ះពាល់នៃជំងឺមហារីកសុដន់ និងផ្តល់ជំនួយផ្នែកវេជ្ជសាស្រ្ត និងហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈការពិនិត្យដោយឥតគិតថ្លៃ ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់លើការវិភាគរោគវិនិច្ឆ័យ ការផ្តល់ការប្រឹក្សា និងការព្យាបាល។
“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ជឿជាក់ថា ការបង្កើនការយល់ដឹងអំពីហានិភ័យ និងរោគសញ្ញាដំបូងនៃជំងឺមហារីកអាចដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការកាត់បន្ថយអត្រាមរណភាព ហើយយើងសង្ឃឹមថាស្ត្រីយល់អំពីកត្តាទាំងនេះ ចាត់វិធានការបង្ការចាំបាច់ និងប្រើប្រាស់សេវាកម្មរបស់មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម ឱ្យបានពេញលេញ។”
លោក យ៉ាន សាឌីន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក្នុងការគាំទ្រ មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម នឹងសង្ឃឹមថានឹងមានស្ត្រីកាន់តែច្រើនឡើងៗដែលបានទទួលការពិនិត្យ។ ប្រជាជនកម្ពុជាជាច្រើនពន្យារពេលមកទទួលយកការពិនិត្យព្យាបាល ដោយសារហេតុផលជាច្រើន ហើយយើងសង្ឃឹមថាបេសកកម្មរបស់ Fit for Hope ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងជាសាធារណៈ និងចែករំលែកព័ត៌មាននឹងលើកទឹកចិត្តពួកទទួលយកការពិនិត្យរោគវិនិច្ឆ័យតាំងពីដំណាក់កាលដំបូងដើម្បីកាត់បន្ថយអត្រាកើតជំងឺមហារីកសុដន់ និងបង្កើនអត្រាជោគជ័យនៃការព្យាបាល។
Fit for Hope ដែលប្រារព្ធឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំដោយភ្ជាប់ជាមួយនឹងខែនៃការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ត្រូវបានរៀបចំជាលើកដំបូងជាមួយមន្ទីរពេទ្យមិនរកប្រាក់ចំណេញក្នុងឆ្នាំ 2017។ មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមជ្ឈមណ្ឌលក្តីសង្ឃឹម ដែលបានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការនៅឆ្នាំ 1996 ដំណើរការកម្មវិធីជំងឺមហារីកសុដន់ដែលដំណើរការយូរជាងគេបំផុតរបស់ប្រទេស ហើយផ្តល់ជូននូវការពិនិត្យដោយឥតគិតថ្លៃ និងការធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យផ្សេងទៀត និងនីតិវិធីព្យាបាលសម្រាប់អ្នកដែលមិនមានលទ្ធភាព។
យុទ្ធនាការ Fit For Hope ឆ្នាំ 2021 ក៏បានជួយស្ត្រីជាង 617 នាក់ទទួលយកការផ្តល់ជូនរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា លើការពិនិត្យមហារីកសុដន់ដោយឥតគិតថ្លៃ ជួយដល់ស្ត្រីក្នុងការស្វែងយល់អំពីជំងឺនេះ និងរបៀបពិនិត្យរោគវិនិច្ឆ័យរកឃើញទាន់ពេលវេលា ងាយស្រួលក្នុងការព្យាបាល ផ្តល់ឱកាសខ្ពស់ក្នុងការជាសះស្បើយ និងសង្គ្រោះជីវិត។ ការស្វែងយល់អំពីជំងឺនេះធ្វើឲ្យពួកគាត់យកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀតលើរាងកាយរបស់ពួកគាត់ ហើយយកបញ្ហាទៅក្នុងដៃរបស់ពួកគេដោយធ្វើការពិនិត្យដោយខ្លួនឯង ទទួលបានព័ត៌មាន និងទៅពិគ្រោះជាមួយវេជ្ជបណ្ឌិតជំនាញររាល់សំណួរ ឬចម្ងល់ណាមួយ។
ក្នុងឆ្នាំ 2020 ទីភ្នាក់ងារអន្តរជាតិសម្រាប់ការស្រាវជ្រាវលើជំងឺមហារីកបានបង្ហាញថា ជំងឺមហារីកសុដន់ជាជំងឺមហារីកដែលត្រូវបានគេធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យឃើញញឹកញាប់បំផុតលើពិភពលោក។ សព្វថ្ងៃនេះជំងឺមហារីកសុដន់ជាមូលហេតុប្រឈមខ្លាំងនៃការស្លាប់ដោយសារជំងឺមហារីកចំពោះស្ត្រី និងឈរលំដាប់ទី 5 នៃការស្លាប់ដោយសារជំងឺមហារីកទាំងអស់។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីរបៀបដែលដំណោះស្រាយជីវិត និងជំងឺធ្ងន់ធ្ងររបស់ AIA អាចការពារគ្រួសារអ្នក និងខ្លួនអ្នកបាន សូមទាក់ទង សេវាកម្មអតិថិជនរបស់ អេ អាយ អេ តាមរយៈលេខទូរស័ព្ទ 086 999 242 ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ aia.com.kh ។

Phnom Penh, 14 February 2022 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) officially closed their 2021 Fit for Hope breast cancer awareness campaign with a handover of $40,557 to beneficiary Sihanouk Hospital Center of Hope (SHCH).
Funds raised will help screen nearly 2,605 cases, treat more than 2,210 cases, and print around 83,300 fliers to increase breast cancer awareness. Fit for Hope, held from October to end of December last year, saw funds coming in via public donations as well as from AIA Cambodia’s customers, Life Planners, and staffs, Cambodian Public Bank Plc (“Campu Bank”) and Amret Microfinance Institution (“Amret MFI”).
AIA Cambodia, a leading advocate of raising breast cancer awareness in the Kingdom, also contributed 5% from premiums collected from policies purchased with attached cancer coverage during the campaign period. This was implemented as a goodwill gesture on behalf of their customers and to enable policyholders to give back to society.
SHCH, represented by Mr. Yan Sadin, received a mock cheque for the amount from Mr. Andrew Loh, Chief Executive Officer of AIA Cambodia during a presentation ceremony. Mr. Ong Ming Teck, CEO of Campu Bank, and Mr. Alan Wee, CCO Amret MFI, as well as AIA Life Planners and staffs were also in attendance.
Mr. Andrew Loh said: “We thank all the individuals and organizations such as Campu Bank and Amret Microfinance who donated and are making a difference to the welfare of hundreds of breast cancer patients nationwide. It is indeed heartwarming that so many generous Cambodians from different walks of life came together to support our cause despite the economic and social circumstances caused by the pandemic last year.
“We especially thank SHCH for working with us. It is an honor to partner an organization that has achieved so much to highlight the impact of breast cancer and one that offers medical and financial support via free, high-quality screenings, counselling, and treatment.
“AIA Cambodia believes that increased awareness of risks, early signs and symptoms can play a key role in reducing mortality rates, and we hope that women understand these factors, take the necessary preventive measures and make full use of SHCH’s services.”
SHCH’s Mr. Yan Sadin said: “AIA Cambodia’s efforts to support SHCH will hopefully result in more women undergoing screening. Many Cambodians delay doing so for numerous reasons, and we hope that Fit for Hope’s mission to increase public awareness and share information will encourage them to step forward at an early stage to reduce breast cancer incidence and increase the success rate of treatment.”
Fit for Hope, held annually in conjunction with Breast Cancer Awareness Month, was first organized with the non-profit hospital in 2017. SHCH, which commenced operations in 1996, operates the nation’s longest-running breast cancer program and offers free screenings and other diagnosis and treatment procedures for those unable to pay (TBC by HOPE).
The 2021 campaign, which saw more than 617 women take up AIA Cambodia’s offer of free breast cancer screenings, empowers women to learn about the disease and how early detection makes it easier to treat, offers a higher chance of recovery and saves lives. It asks that they pay more attention to their bodies and take matters into their own hands by conducting self-examinations, reading up on available information and consulting their doctor with any questions or concerns.
In 2020, the International Agency for the Research on Cancer revealed that breast cancer had become the world’s most commonly diagnosed cancer. It is today the most prevalent cause of cancer death in women and the fifth most common cause of cancer death overall.
For more information on how AIA’s life and critical illness solutions can protect your family and you, please contact AIA Client Care at 086 999 242 or visit aia.com.kh.
The business that is now AIA was first established in Shanghai more than a century ago in 1919. It is a market leader in Asia (ex-Japan) based on life insurance premiums and holds leading positions across the majority of its markets. It had total assets of US$330 billion as of 30 June 2021.
AIA meets the long-term savings and protection needs of individuals by offering a range of products and services including life insurance, accident and health insurance and savings plans. The Group also provides employee benefits, credit life and pension services to corporate clients.
Through an extensive network of agents, partners and employees across Asia, AIA serves the holders of more than 39 million individual policies and over 16 million participating members of group insurance schemes.