CNCC អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងក្លិប SPURS បញ្ចប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្វឹកបាល់ទាត់សម្រាប់សហគមន៍ ដោយជោគជ័យ
06/12/2019 dot  អាន 5 នាទី
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី០៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩ – គ្រូបង្វឹក​ពី​ក្លិបបាល់ទាត់ Tottenham Hotspur (“Spurs”) នៃក្របខណ្ឌ English Premier League បាន​មាន​វត្តមាន​នៅ​ក្នុង​​ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីរៀបចំ «វគ្គបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្វឹក ដើម្បីអភិវឌ្ឍវិស័យបាល់ទាត់សម្រាប់សហគមន៍» លើកទី​បួន និងជាវគ្គបញ្ចប់​ផងដែរ។ កម្មវិធី​នេះ ជា​កិច្ច​ផ្តួច​ផ្តើម​ដំបូងគេ​បំផុត ​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ធានារ៉ាប់រង​អាយុ​ជីវិត អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិន​សួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) រួម​គ្នា​ជាមួយ​ក្លិបបាល់​ទាត់ Spurs ព្រម​ទាំងគណៈកម្មការប្រកួតបាល់ទាត់ជាតិកម្ពុជា (“CNCC”)។ កិច្ច​ផ្តួច​ផ្តើម​នេះ បាន​ចាប់​ផ្តើម​ពី​ខែកុម្ភៈ ដើម​ឆ្នាំ​នេះ ដោយ​មាន​គោល​ដៅ​លើក​កំពស់​វិស័យ​បាល់​ទាត់​សម្រាប់​សហគមន៍​ថ្នាក់មូលដ្ឋាន​នៅ​កម្ពុជា តាមរយៈ​ការ​បណ្តុះ​បណ្តាល​ចំណេះ ជំនាញអភិវឌ្ឍកម្មវិធីសម្រាប់​យុវជន ដល់គ្រូ​បង្វឹក​បាល់​ទាត់ក្នុង​ស្រុក។ បុព្វហេតុចំបង​នៃ​កិច្ច​ផ្តួចផ្តើមនេះ កើតឡើង​ចេញ​ពី​ការ​ប្តេជ្ញាចិត្តរបស់​ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដើម្បី​ជំរុញឲ្យ​ប្រជាជនខ្មែរ​មាន​សុខភាព និង​ជីវិតកាន់តែប្រសើរ។
គ្រូបង្វឹកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិពីក្លិបបាល់ទាត់ Tottenham Hotspur ពីររូបគឺលោក Anton Blackwood និង Aaron Tillbrook បាន​មកកម្ពុជាជា​ច្រើន​ដងក្នុង​ឆ្នាំនេះ ផ្តល់​ការ​ហ្វឹក​ហាត់​ដល់​គ្រូបង្វឹក​ប្រមាណ ៥០​រូបពី CNCC និងពី​ក្លិបនានា​ក្នុងក្របខណ្ឌខេមបូឌាន លីគ។
វគ្គបណ្តុះ​បណ្តាល​កាល​ពី​ខែកុម្ភៈ មិថុនា និង​ខែកញ្ញា​កន្លងទៅនេះ ផ្តោតលើវិធីសាស្ត្របង្កើត​បរិយាកាស​ហ្វឹកហាត់ដ៏ល្អ វិធីសាស្ត្រ​រៀបចំវគ្គហ្វឹកហាត់​សម្រាប់​ក្រុម​ក្មេងៗ វិធីសាស្ត្ររៀបចំកម្មវិធីបង្ហាត់ពិស្តារ វិធីសាស្ត្ររៀបចំវគ្គ៦សប្តាហ៍សម្រាប់​សហគមន៍ដោយ​ជោគជ័យផ្អែក​លើ​វិធីសាស្ត្រមុំបួន ដែល​ជាវិធីសាស្ត្រពិសេសមួយរៀបរៀង​ដោយ​ក្លិប Spurs ផ្ទាល់។
វគ្គចុង​ក្រោយ​ នៃ​កម្មវិធីនេះ រួម​មាន​ទាំង​ការ​បណ្តុះ​បណ្តាល​ក្នុង​ថ្នាក់​រៀន និង​ការហ្វឹកហាត់​នៅ​ក្នុង​តារាង​បាល់ទាត់នៃ​សាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកាំងភ្នំពេញ។ វគ្គនេះ ផ្តោត​លើ​ការ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​វិធី​សាស្ត្រ​ទាំង​ឡាយ​ដែល​បានលើក​ឡើង​កន្លងមក ដើម្បី​ធានាថា​គ្រូ​បង្វឹក​ចូលរួម​អាច​អនុវត្ត​នូវ​កម្មវិធី​ហ្វឹក​ហាត់​ដែល​មាន​រចនាសម្ព័ន្ធត្រឹម​ត្រូវ​ សម្រាប់​ក្រុមយុវជននៃ​ក្លិបនីមួយៗរៀងៗខ្លួន​ក្នុង​ពេល​អនាគត។ ការ​អនុវត្ត​របស់​គ្រូ​បង្វឹក​នី​មួយៗ ក៏​ត្រូវ​បាន​វាយ​តម្លៃ​ផង​ដែរ។
គ្រូបង្វឹករបស់ Spurs លោក Anton Blackwood បានមានប្រសាសន៍ថា «ពេល​យើង​មើល​លើ​ការ​ហ្វឹក​ហាត់​ដែល​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ យើង​ពិត​ជា​រីករាយ​ដែល​បាន​ឃើញ​គ្រូ​បង្វឹក​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​បទពិសោធន៍​ថ្មីៗជាច្រើន។ មក​ដល់​ពេលនេះ យើង​បាន​ចែក​រំលែក​ជំនាញ​ និង​វិធីសាស្ត្របង្វឹក​មូល​ដ្ឋាន​ទាំង​ឡាយ។​ ដូច្នេះ នៅ​ក្នុង​វគ្គចុង​ក្រោយ​នេះ យើង​ពិនិត្យ​មើល​លើ​កម្មវិធីទាំង​មូលជា​ពិស្តារ និង​ផ្តោត​លើ​វិធីសាស្ត្រ​ល្អ​បំផុតក្នុង​ការ​អនុវត្ត​ជំនាញដែល​បាន​រៀន​កន្លងមក ក្នុង​ការ​បង្វឹក​ជាក់ស្តែង។»
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា អាច​រៀបចំ​«វគ្គបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្វឹក ដើម្បីអភិវឌ្ឍវិស័យបាល់ទាត់សម្រាប់សហគមន៍»នេះ​បាន ដោយ​សារ​តែក្រុមហ៊ុននេះ​ជា​ដៃគូ​សាកលផ្លូវការ​របស់​ក្លិប​បាល់​ទាត់​ Spurs។ ជាផ្នែកមួយនៃការចាប់ដៃគូនេះ Spurs បានដាក់មូលដ្ឋានគ្រូបង្វឹកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍបាល់ទាត់សាកលបីរូបនៅទ្វីបអាស៊ី ដើម្បីគាំទ្រដល់ អេ អាយ អេ ក្នុងការជួយកុមារា កុមារីទាំងឡាយបណ្តុះចំណាប់អារម្មណ៍របស់ពួកគេនៅលើវិស័យបាល់ទាត់ ស្របពេល​នឹង​ការ​ជួយ​ឲ្យ​ពួក​គេទទួល​បាន​សុខភាព និង​ជីវិត​កាន់តែ​ប្រសើរ ដែល​នេះគឺ​ជាការ​ប្តេជ្ញារបស់ អេ អាយ អេ ទាំងមូល។
លោកស្រី Pauline Teoh នាយិកាប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា «ក្នុង​នាម​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ធានារ៉ាប់រង​អាយុជីវិត​ធំ​ជាងគេនៅ​លើ​ពិភព​លោក ដែល​មាន​សាវតាប្រកបមោទភាព​ក្នុង​ការ​លើក​កំពស់​ការ​រស់នៅ​ដោយ​សុខភាព​ល្អ យើង​ពិត​ជា​រីករាយណាស់​ដែល​យើង​អាច​អញ្ជើញគ្រូ​បង្វឹកលំដាប់​ពិភពលោកពី​ក្លិប​ Spurs ដៃគូរបស់​យើង មក​កម្ពុជា និង​ជួយ​អភិវឌ្ឍបទដ្ឋានបាល់ទាត់សហគមន៍។ យើង​ប្តេជ្ញាចាប់​យក​តួនាទីយ៉ាងសកម្ម​លើការងាយ​ជួយ​សហគមន៍របស់​យើង ហើយ​សម្រាប់​កម្មវិធីនេះ ជំនួយ​របស់​យើង​ផ្តោតលើ​ការ​ធ្វើឲ្យ​ការ​ហ្វឹក​ហាត់​បាល់​ទាត់​ថ្នាក់​សហគមន៍កាន់តែប្រសើរ និង​ផ្តោតលើ​ការ​អភិវឌ្ឍទេពកោសល្យក្មេងៗ។​ បើ​ទោះ​បី​ជា​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​មួយ​នេះបាន​មក​ដល់​ទី​បញ្ចប់​ក៏ពិតមែន តែយើង​ត្រៀម​ខ្លួន​រួច​ជា​ស្រេច​ដើម្បីរៀបចំកិច្ចផ្តួចផ្តើម​ជាច្រើន​ផ្សេងទៀតនាពេល​អនាគត ដែល​ផ្តល់​គុណ​ប្រយោជន៍​ដល់​សុខភាព និង​សុខុមាលភាពប្រជាពល​រដ្ឋខ្មែរ។»
សម្ព័ន្ធ​ AIA មានវត្តមាន​នៅក្នុង​ទីផ្សារ​ចំនួន១៨នៅ​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលក្នុងនោះមានសាខា និងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិទាំងស្រុង នៅហុងកុង ថៃ សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ចិន កូរ៉េ ហ្វីលីពីន អូស្ត្រាលី ឥណ្ឌូនេស៊ី តៃវ៉ាន់ វៀតណាម ណូវែលហ្សេឡង់ ម៉ាកាវ ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ព្រមទាំងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិ៩៧ភាគរយនៅសិរីលង្កា និងការវិនិយោគរួមគ្នា៤៩ភាគរយនៅឥណ្ឌា។ AIA ក៏ទទួលបានការអនុញ្ញាតសម្រាប់ប្រតិបត្តិការនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា តាមរយៈបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិ១០០ភាគរយ។ AIA គឺជាក្រុមហ៊ុន​ឈានមុខគេនៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (លើកលែងជប៉ុន) ដោយយោងលើបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងជីវិត និងជាក្រុមហ៊ុន​ឈានមុខគេនៅក្នុងទីផ្សារភាគច្រើនរបស់ខ្លួន។ AIA មានទ្រព្យសរុប២៥៦ពាន់លានដុល្លាអាមេរិក គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩។ តាម​រយៈ​បណ្តាញ​ដ៏ទូលំទូលាយ​នៃ​ភ្នាក់ងារ ដៃគូ និង​ធនធាន​មនុស្ស​នានា​ទូ​ទាំង​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក AIA បម្រើ​ម្ចាស់បណ្ណ​សន្យាធានារ៉ាប់រងច្រើន​ជាង៣៤​លាន​បណ្ណ និង​សមាជិកទទួល​អត្ថប្រយោជន៍​ធានារ៉ាប់​រង​តាម​ក្រុមហ៊ុន​នានា​ច្រើន​ជាង​១៦លាន​នាក់។
• អ្នកគាំទ្រលើសពី ៤៦០ លាននាក់ទូទាំងពិភពលោក ដោយមានមូលដ្ឋានគាំទ្រធំៗនៅទូទាំងចក្រភពអង់គ្លេស សហរដ្ឋអាមេរិក និងទ្វីបអាស៊ី
មូលនិធិដែលទទួលបានពានរង្វាន់ដែលបានបង្កើតឱកាស ៣ លានដង ដើម្បីជួយលើកកម្ពស់ជីវិតប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍មូលដ្ឋានរបស់ខ្លួនតាមរយៈការអប់រំ ការងារ សុខភាព និងកម្មវិធីផ្សេងៗដែលមានក្នុងសង្គម។

CNCC, AIA CAMBODIA AND SPURS WRAP UP THE TRAINING FOR TRAINERS ON GRASSROOT DEVELOPMENT WITH SUCCESS
06 December 2019 dot 5-min read
Phnom Penh, 06 December 2019 – Top-level coaches from the English Premier League’s Tottenham Hotspur Football Club (“Spurs”) were in Cambodia today to oversee the fourth and final phase of the “Training for Trainers on Grassroot Development Programme”, a pioneering initiative developed by AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) in conjunction with Spurs and the Cambodia National Competitions Committee (“CNCC”). The initiative began in February this year with the aim of improving Cambodian football at the grassroots level by equipping domestic football coaches with the skills and knowledge to develop advanced youth-training programmes. The idea for the initiative was borne out of AIA Cambodia’s staunch dedication to promoting healthier, longer, better lives.
The two Tottenham Hotspur International Development Coaches, Anton Blackwood and Aaron Tillbrook, have been in Cambodia intermittently throughout this year training over 50 of their local counterparts from the CNCC and the Cambodian Football League.
Previous phases of the initiative—held in February, June and September—saw the Cambodian coaches being taught how to create the best training environment, how to develop coaching sessions for younger age groups, how to maintain a holistic training approach, how to successfully plan a 6-week grassroots training programme and the elements of the 4-Corner Model, a signature coaching system developed by Spurs.
The final phase of the training programme—consisting of both practical and classroom sessions and taking place today at American University of Phnom Penh—focused how the coaches can link all the methodologies they have learned throughout the course to ensure they can implement structured training programs for youth teams in the future. The coaches’ practical delivery was also assessed.
Coach Anton Blackwood said: “Looking back over the past year, it’s a pleasure to see how far the coaches have come. We’ve now covered all of the core skills and methodologies, so this last session is about taking a holistic look at the training programme and advising the coaches on how best to implement the skills they’ve learned in a real-world environment.”
AIA Cambodia was able to launch the “Training for Trainers on Grassroot Development Programme” due to its role as the Global Principal Partner of Spurs. As part of this exclusive agreement, Spurs has based three of their International Development Coaches within Asia to assist AIA in helping young people develop their interest in football while helping them live healthier, longer, better lives – AIA’s core brand promise.
Pauline Teoh, CEO of AIA Cambodia, said: “As the world’s largest life insurer with a proud history of promoting participation in healthy living, we are delighted we can invite world-class coaches from Spurs, our partner, to come to Cambodia and help develop the standard of grassroots football. We are passionate about taking an active role in helping the communities we serve, and our support to the Programme is about helping improve the quality of grassroots football training and development of young talents. Though this particular training programme is coming to an end, we look forward to launching more initiatives beneficial to health and wellbeing in the future.”
• A global following in excess of more than 460 million, with strong supporter bases across the UK, Europe, USA and Asia
An award-winning Foundation that has created 3 million opportunities to help enhance the lives of people in its local community through education, employment, health and social inclusion programmes.