ដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងជីវិតដ៏ទូលំទូលាយបំផុតនៅកម្ពុជា៖ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បន្ថែមការការពាររហូតដល់២៦ស្ថានភាពជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ ដោយឥតគិតថ្លៃ
10/01/2019 dot អាន 4 នាទី
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០១៩ – អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានប្រកាសបន្ថែម​ការការពារចំពោះ AIA សម្រាប់ជីវិត ដែលជាដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងជីវិតឈានមុខគេនៅកម្ពុជា ក្នុងឱកាសប្រារព្ធខួប១00ឆ្នាំរបស់សម្ព័ន្ធ AIA Group Limited (“AIA”) ។ AIA សម្រាប់ជីវិត គឺ​ជាដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងជីវិតដំបូងគេបង្អស់ក្នុងកម្ពុជាតាំងពីខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៧ ផ្តល់ការការពារលើជំងឺធ្ងន់ធ្ងរជាច្រើនពីដំណាក់កាលដំបូង រហូតដល់ដំណាក់កាលចុងក្រោយដូចជា ជំងឺមហារីក ជំងឺដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល ជំងឺថ្លើម ជំងឺសួត និងជំងឺបេះដូង។ ឥឡូវនេះ ក្រុមហ៊ុនបានបង្កើនការការពារលើជំងឺតម្រងនោម និងការប្តូរសរីរាង្គសំខាន់ៗ ដែលរួមមានលំពែងផងដែរ សរុបដល់ទៅ២៦លក្ខខណ្ឌ។ ទាំងអតិថិជនបច្ចុប្បន្ន និងអតិថិជនថ្មី នឹងទទួលបានការធានារ៉ាប់រងបន្ថែមនេះ ដោយឥតគិតថ្លៃ។  ការបន្ថែម​នេះ ធ្វើឲ្យ AIA សម្រាប់ជីវិត ក្លាយជាដំណោះស្រាយសម្រាប់ជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ ដែលទូលំទូលាយបំផុតនៅកម្ពុជា។
អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា លោក Richard Bates បានមានប្រសាសន៍ថា «ឆ្នាំ២០១៩ គឺជាខួប១០០ឆ្នាំរបស់ AIA។ ដូច្នេះយើងមានមោទនភាពក្នុងការអបអរឱកាសនេះ ដោយការបន្ថែមការការពារចំពោះ AIA សម្រាប់ជីវិត ដែលជាដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងជីវិតដំបូងបង្អស់សម្រាប់ជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ ដើម្បីបន្តជំរុញការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការជួយប្រជាជនកម្ពុជាឲ្យទទួល​បានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។» លោក Richard ក៏បានបន្តថា អតិថិជនយើងបច្ចុប្បន្ន អាចទទួលបានការការពារបន្ថែមនេះដោយមិនតម្រូវឲ្យមានការធ្វើ​បែបបទ ឬការពិនិត្យសុខភាពបន្ថែមឡើយ ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលជូនពួកគាត់ក្នុងការទទួល​បានការការពារនៅពេលក្រោយ ក្នុងករណីគាត់មានជំងឺ។
ការបន្ថែមការការពារនេះ គឺក្នុងគោលបំណងឆ្លើយតបនឹងការកើនឡើងនៃជំងឺតម្រងនោម និងតម្រូវការសម្រាប់ការប្តូរសរីរាង្គនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ យោងតាមទិន្នន័យរបស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) បានឲ្យដឹងថានៅឆ្នាំ២០១៧ មានអ្នកស្លាប់ជិត២,៥00នាក់ ដោយ​សារជំងឺតម្រងនោម1 ហើយការប្តូរតម្រងនោមគឺជា «ការផ្លាស់ប្តូរសរីរាង្គ ដែលត្រូវបានគេធ្វើឡើងច្រើនជាងគេបំផុតលើពិភពលោក។»2
ការព្យាបាលជំងឺតម្រងនោម អាចមានតំលៃរាប់សិបពាន់ដុល្លារ ហើយអាចត្រូវការការព្យាបាលដោយការលាងសារធាតុពុលក្នុងឈាមជាទៀងទាត់។ ដូចគ្នានេះផងដែរ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ចំនួនអ្នកឯកទេសផ្នែកតម្រងនោម និងឧបករណ៍បច្ចេកទេសចាំបាច់ ក៏នៅមានកម្រិតនៅឡើយ។ កត្តាទាំងនេះ បង្ហាញថាការមានដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងទូលំទូលាយមួយ គឺមាន​សារៈសំខាន់ណាស់ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺនេះដោយជោគជ័យ។
ការព្យាបាលដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់ជំងឺតម្រងនោមដំណាក់កាលចុងក្រោយ គឺការប្តូរសរីរាង្គតែម្តង ដែលឥឡូវត្រូវបានរ៉ាប់រងដោយ AIA សម្រាប់ជីវិត។ លើសពីនេះ ដំណោះស្រាយនេះក៏រ៉ាប់រងលើការផ្លាស់ប្តូរសរីរាង្គសំខាន់ៗដទៃទៀតផងដែរ ដែលនេះធ្វើឲ្យ AIA សម្រាប់ជីវិត ក្លាយជាដំណោះស្រាយដ៏មានឥទ្ធិពលសម្រាប់ការទទួលបានសុខភាពល្អឡើងវិញក្នុងករណីមានជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ។
AIA សម្រាប់ជីវិត ក៏នឹងបន្តផ្តល់ជូនការធានារ៉ាប់រងលើការព្យាបាលជំងឺធ្ងន់ធ្ងរជាច្រើនផ្សេងទៀតដូចជា ជំងឺមហារីក ជំងឺដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល ជំងឺថ្លើម ជំងឺសួត និងជំងឺបេះដូង។ បើយោងតាមអង្គការសុខភាពពិភពលោក បច្ចុប្បន្នជំងឺធ្ងន់ធ្ងរទាំងនេះ មានអត្រាកើនឡើងខ្ពស់ ហើយ​ចំនួន​អ្នក​បាត់បង់​ជីវិត​ដោយ​សារជំងឺនេះ បានកើនឡើងដល់ទៅ៦៤ភាគរយនៃការស្លាប់សរុបប្រចាំឆ្នាំក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។៣
ជាមួយនឹងការការពារបន្ថែមរបស់ AIA សម្រាប់ជីវិត ឥឡូវនេះប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែមានភាពងាយស្រួល និងអាចចំណាយថវិកាដោយមានប្រសិទ្ធិភាពកាន់តែខ្ពស់ ក្នុងការទទួលយកការការពារដ៏ទូលំទូលាយ មានជីវិតយូរអង្វែង និងពេញលេញ ដោយមិនចាំបាច់មានភាពតានតឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុប្រសិនបើពួកគាត់មានជំងឺនៅថ្ងៃក្រោយ។
(១) World Life Expectancy (2018). Health profile: Cambodia. ទាញយកនៅថ្ងៃទី 09 មករា 2018 ពី https://www.worldlifeexpectancy.com/country-health-profile/cambodia
(២) World Health Organisation (2018). Human organ transplantation. ទាញយកនៅថ្ងៃទី 09 មករា 2018 ពី https://www.who.int/transplantation/organ/en/
(៣) World Health Organisation (2018). Cambodia. Retrieved on 09 January 2018 from https://www.who.int/nmh/countries/khm_en.pdf
សម្ព័ន្ធ AIA មានវត្តមាននៅក្នុងទីផ្សារចំនួន១៨នៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលក្នុងនោះមានសាខា និងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិទាំងស្រុង នៅហុងកុង ថៃ សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ចិន កូរ៉េ ហ្វីលីពីន អូស្ត្រាលី ឥណ្ឌូនេស៊ី តៃវ៉ាន់ វៀតណាម ណូវែលហ្សេឡង់ ម៉ាកាវ ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ព្រមទាំងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិ៩៧ភាគរយនៅសិរីលង្កា ក្រុមហ៊ុនសម្ព័ន្ធអាជីវកម្ម៤៩ភាគរយនៅឥណ្ឌូនេស៊ី និងការិយាល័យតំណាងនៅមីយ៉ាន់ម៉ា។ AIA គឺជាក្រុមហ៊ុននាំមុខទីផ្សារក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (លើកលែងជប៉ុន) ដោយយោងលើបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងជីវិត និងជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេនៅក្នុងទីផ្សារភាគច្រើនរបស់ខ្លួន។ AIA មានទ្រព្យសរុប២២១ពាន់លានដុល្លាអាមេរិក គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨។ តាមរយៈបណ្តាញដ៏ទូលំទូលាយនៃភ្នាក់ងារ ដៃគូ និងធនធានមនុស្សនានាទូទាំងអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក AIA បម្រើម្ចាស់បណ្ណសន្យាធានារ៉ាប់រងច្រើនជាង៣២លានបណ្ណ និងសមាជិកទទួលអត្ថប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រងតាមក្រុមហ៊ុននានាច្រើនជាង១៦លាននាក់។

Phnom Penh, 10 January 2019 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) launched a major upgrade to its market-leading life insurance solution AIA Samrab Chivit today as part of the celebration of AIA Group Limited’s (“AIA”) Centennial year. Originally launched in May 2017, AIA Samrab Chivit was the first-ever life insurance solution in Cambodia to provide coverage from early to late stage against a range of critical illnesses, such as cancer, stroke, liver, lung and heart diseases. It has now been enhanced to cover kidney disease and major organ transplantation, including that of pancreas—26 conditions in total. Both new and existing customers will enjoy the added coverage at no added charge, further establishing AIA Samrab Chivit as the Kingdom’s most comprehensive solution for critical illnesses.
AIA Cambodia CEO Richard Bates said: “2019 is AIA’s Centennial year, so we are proud to mark the occasion by providing a tangible upgrade to our first-of-its-kind life insurance solution AIA Samrab Chivit while further underlining our commitment towards helping Cambodians live healthier, longer, better lives.” Mr. Bates added that, for existing customers, there would be no additional measures or screening in order to receive the upgraded coverage, ensuring that people will get easy access to potentially life-changing treatments should they fall sick in later life.
The upgrade intends to tackle the growing problem of both kidney disease and the need for organ transplants in Cambodia. According to data from the World Health Organization (WHO), there were nearly 2,500 deaths attributed to kidney disease in 2017 alone,1 while kidney transplants are “by far the most frequently carried out transplantation globally.”2
Treatment for kidney disease can potentially run into the tens of thousands of dollars and may requires regular dialysis treatment, which filters the blood of impurities like a healthy kidney. Also, in Cambodia kidney specialists and necessary equipment are not widely available across the country. These make the need for comprehensive insurance vital to combat the disease successfully.
An important cure for late-stage kidney disease is a transplant, which is now included in AIA Samrab Chivit along with all other major organs, making it the most powerful solution for regaining health in the event of serious illness.
AIA Samrab Chivit will also continue offering coverage against many other critical and non-communicable diseases, such as cancer, stroke, liver, lung and heart diseases, which are currently at an uncomfortably high rate in Cambodia and are responsible for an astounding 64% of all premature deaths, according to the WHO.3
With AIA Samrab Chivit’s additional protection, it is now easier and more cost-effective for Cambodians to access comprehensive protection and live longer, more fulfilling lives without the burden of financial stress should they fall sick.