អេ អាយ អេ ខេមបូឌា អបអរខួប១០០ឆ្នាំ៖ ១០០ឆ្នាំដើម្បីការបេ្តជ្ញា១ — ជួយឲ្យប្រជាជនកម្ពុជាទទួលបានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ
22/02/2019 dot អាន 4 នាទី
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី១៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០១៩ – អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បានប្រកាសគម្រោង “ទីលានបាល់ទាត់១០០” របស់ខ្លួននៅថ្ងៃនេះ ដើម្បីប្រារព្ធខួប១០០ឆ្នាំរបស់សម្ព័ន្ធ AIA Group Limited (“AIA”) នៅសណ្ឋាគារសុខាភ្នំពេញ។ មនុស្សច្រើនជាង ៤,០០០នាក់ ដែល​ជាអតិថិជន បុគ្គលិក ទីប្រឹក្សាផែនការជីវិតAIA និងអ្នកចូលរួម​ជាច្រើនទៀត ត្រូវបានអញ្ជើញចូលរួមក្នុង​ការ​អបអរក្រោមប្រធានបទ «ខួប១០០ឆ្នាំ ដើម្បីការបេ្តជ្ញា១»  ដោយរួមមានកម្មវិធី និងសកម្មភាពជាច្រើនដើម្បីពង្រឹងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ AIA ក្នុងការជួយឲ្យប្រជាជនទទួលបានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះផ្តោតសំខាន់លើការរត់​រួម​គ្នាចំងាយមួយគីឡូម៉ែត្រ ដោយមានការចូលរួមពីក្រុមអ្នកតំណាងសតវត្សន៍ AIA ដែល​ជាបុគ្គលិក ទីប្រឹក្សាផែនការជីវិតAIA អតិថិជន វេជ្ជបណ្ឌិត គិលានុបដ្ឋាយិកា អត្តពលិក និងតារាល្បីៗជាច្រើននាក់។ អ្នកតំណាង​ទាំង​អស់បានកាន់គប់និមិត្តរូប១០០ឆ្នាំ ដើម្បីអបអរ​ប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់ AIA។ គប់​និមិត្តរូប​នោះ ត្រូវ​បាន​រចនាឡើង​ដោយ​បង្ហាញនូវ​បណ្ណ​សន្យារ៉ាប់រង​ជីវិត​ដំបូងបង្អស់ និង​ព្រម​ទាំង​មាន​បំពាក់​នូវ​បច្ចេកវិទ្យាទំនើបដើម្បីតាមដាន​ចំងាយ​ផ្លូវ។
ក្នុងថ្ងៃនោះដែរ អ្នកចូលរួមទទួលបានការពិនិត្យ និងពិគ្រោះសុខភាពដោយឥតគិតថ្លៃ ព្រមទាំង​បាន​រីករាយទស្សនាវិចិត្រសាលស្តីពីសុខភាព ដែលមានតាំងបង្ហាញនូវគន្លឹះសុខភាពល្អៗទាក់ទិននឹងអាហារូបត្ថម្ភ សុខភាពរាងកាយ សុខុមាលភាពផ្លូវចិត្ត តុល្យភាពការងារនិងជីវិត និងបរិស្ថានរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ។ បន្ថែមពីនេះ ក៏មានការរៀបចំសកម្មភាពលក្ខណៈគ្រួសារសប្បាយៗជាច្រើនពេញមួយថ្ងៃ។
អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា លោក Richard Bates បានមានប្រសាសន៍ថា «យើងមានមោទនភាពដែល​បាន​ក្លាយ​ជា​ទី​ផ្សារ AIA ទីមួយ សម្រាប់​ការ​អបអរទំព័រប្រវត្តិសាស្ត្រដ៏សំខាន់មួយនេះរបស់សម្ព័ន្ធ AIA។​ នេះគឺជាដំណើរពេញ១០០ឆ្នាំ ដែលបានធ្វើឲ្យជីវិតមនុស្សរាប់លាននាក់កាន់​តែប្រសើរឡើង។ ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ ខ្ញុំរីករាយនឹងអបអរខួប១០០ឆ្នាំដោយដាក់ឲ្យដំណើរការនូវគម្រោង “ទីលានបាល់ទាត់១០០” ដែលនឹងផ្តល់ការកែលម្អតារាងបាល់ទាត់ឲ្យសាលារៀនចំនួន១០០សាលាទូទាំងកម្ពុជា តាមរយៈការផ្តល់ជូនសម្ភារៈជាច្រើន ដើម្បីបណ្តុះក្តីស្រឡាញ់សម្រាប់កីឡា និងការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អឲ្យក្មេងៗជំនាន់ក្រោយ»។
គម្រោង “ទីលានបាល់ទាត់១០០” របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា នេះ នឹង​ផ្តល់ជូនសាលាបឋមសិក្សាចំនួន១០០ទូទាំងប្រទេសនូវ បង្គោលទី២ ក្តារអមតារាង៤ បាល់១០គ្រាប់ អាវកាក់៣០ និងកោណហាត់បាល់៤០ សម្រាប់សាលានីមួយៗ។ សាលាបឋមសិក្សាទាំងឡាយ អាចដាក់ពាក្យស្នើ និងស្វែងយល់បន្ថែមពីគម្រោងនេះ នៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុក AIA Cambodia។
គប់និមិត្តរូបខួប១០០ឆ្នាំ តំណាង​ឲ្យដំណើរ​ប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់​ AIA ហើយគប់​នេះនឹងធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ទីផ្សារទាំងអស់របស់ AIA ដោយចាប់ផ្តើមពីកម្ពុជាដែលជាទីផ្សារមានអាយុកាលក្មេងជាងគេ បន្តដល់ទីក្រុងសៀងហៃ ដែលជាដែនកំណើតនៃសាវតារបស់ខ្លួន  និងបញ្ចប់​ដំណើរ​នៅទី​ក្រុង​ហុង​កុង ដែល​ជាទីតាំងសម្ព័ន្ធ AIA។
លោក Jacky Chan នាយកប្រតិបត្តិប្រចាំតំបន់របស់សម្ព័ន្ធ AIA បានមានប្រសាសន៍ថា «AIA មានដើម​កំណើតនៅទីក្រុងផ្តើមចំងាយមួយគីឡូម៉ែត្រសៀងហៃ ក្នុងឆ្នាំ១៩១៩ ហើយ​គ្រប់គ្នានៅ AIA មានមោទនភាពយ៉ាងខ្លាំង ដែលបានឃើញថាអាជីវកម្មមួយនេះមានការរីកចម្រើនក្នុងទីផ្សារថ្មីមួយដូចជាប្រទេសកម្ពុជា។ នៅពេលយើងសម្លឹងមើលទៅ១០០ឆ្នាំបន្ទាប់ យើងមានអារម្មណ៍ថាការប្តេជ្ញារបស់យើងក្នុងការជួយប្រជាជនទទួល​បាន​សុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរនេះ កាន់តែ​មាន​សារៈសំខាន់ខ្លាំងឡើង​ថែម​ទៀត»។
នៅឆ្នាំ១៩១៩ សហគ្រិនជនជាតិអាមេរិកឈ្មោះ Cornelius Vander Starr បានចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មធានារ៉ាប់រងមួយដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃសម្ព័ន្ធ AIA បច្ចុប្បន្ន។ ១00ឆ្នាំក្រោយមក AIA បានក្លាយទៅជាសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងជីវិត ចុះបញ្ជីជាសាធារណៈឯករាជ្យធំបំផុតប្រចាំតំបន់អាស៊ី។ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដែល​ជាផ្នែកមួយនៃសម្ព័ន្ធ AIA មានមោទនភាពប្រារព្ធខួប១00ឆ្នាំដ៏សំខាន់នេះ។ ដំណើរប្រវត្តិសាស្ត្រនេះ គឺជាដំណើរ​មួយ​ប្រកបដោយភាពក្លាហាន សម្រាប់ការ​ត្រួសត្រាយផ្លូវ​ឲ្យ​អ្នកជំនាន់ក្រោយ។ វាជាដំណើរពេញ១00ឆ្នាំនៃភាពរីកចម្រើន និងភាពជោគជ័យ។ ហើយ​ពិតណាស់ ការធ្វើដំណើររបស់យើងនៅតែបន្តឆ្ពោះទៅមុខជានិច្ច។
សម្ព័ន្ធ​ AIA មានវត្តមាន​នៅក្នុង​ទីផ្សារ​ចំនួន១៨នៅ​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលក្នុងនោះមានសាខា និងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិទាំងស្រុង នៅហុងកុង ថៃ សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ចិន កូរ៉េ ហ្វីលីពីន អូស្ត្រាលី ឥណ្ឌូនេស៊ី តៃវ៉ាន់ វៀតណាម ណូវែលហ្សេឡង់ ម៉ាកាវ ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ព្រមទាំងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិ៩៧ភាគរយនៅសិរីលង្កា ក្រុមហ៊ុនសម្ព័ន្ធអាជីវកម្ម៤៩ភាគរយនៅឥណ្ឌូនេស៊ី និងការិយាល័យតំណាងនៅមីយ៉ាន់ម៉ា។ AIA គឺជាក្រុមហ៊ុន​នាំមុខទីផ្សារក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (លើកលែងជប៉ុន) ដោយយោងលើបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងជីវិត និងជាក្រុមហ៊ុន​ឈានមុខគេនៅក្នុងទីផ្សារភាគច្រើនរបស់ខ្លួន។ AIA មានទ្រព្យសរុប២២១ពាន់លានដុល្លាអាមេរិក គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨។ តាម​រយៈ​បណ្តាញ​ដ៏ទូលំទូលាយ​នៃ​ភ្នាក់ងារ ដៃគូ និង​ធនធាន​មនុស្ស​នានា​ទូ​ទាំង​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក AIA បម្រើ​ម្ចាស់បណ្ណ​សន្យាធានារ៉ាប់រង ៣២​លាន​បណ្ណ និង​សមាជិកទទួល​អត្ថប្រយោជន៍​ធានារ៉ាប់​រង​តាម​ក្រុមហ៊ុន​នានា​ច្រើន​ជាង​១៦លាន​នាក់។

19 January 2019 dot 4-min read
Phnom Penh, 19 January 2019 – AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) today announced the launch of its 100 Football Fields initiative to celebrate the Centennial of AIA Group Limited (“AIA”) at Sokha Phnom Penh Hotel & Residence. Under the theme of “100 Years with 1 Promise”, more than 4,000 people—customers, staff, AIA Life Planners and many others—were invited to join AIA for a variety of activities to reinforce AIA’s commitment to helping people live healthier, longer, better lives.
The event centred around a 1km run by a team of AIA100 Champions, which comprised special individuals affiliated with AIA including employees, AIA Life Planners, customers, doctors, nurses, athletes and celebrities. They carried the AIA “Centennial Baton”, which celebrates AIA’s past by featuring a design of its very first Life Policy and which also incorporates modern-day distance-tracking technology.
Participants of the event were offered a free health check-up and consultation. There was also a Healthy Living Gallery offering valuable tips on nutrition, physical fitness, mental wellbeing, work-life balance and healthy living environment. In addition, there were dozens of family activities running through the entire day.
AIA Cambodia CEO Richard Bates said: “We are proud to be the first AIA market celebrating an important milestone in the history of the AIA Group, a 100-year journey that has impacted millions of lives for the better. I’m also particularly excited to be marking our Centennial by rolling out our new 100 Football Fields initiative. We will provide 100 schools across Cambodia with equipment to enhance their football fields and help instil a love of sport and healthy living in the next generation.”
AIA Cambodia’s 100 Football Field initiative will equip 100 primary schools across the country with each eligible school receiving 2 goal posts, 4 A-boards, 10 footballs, 30 bibs and 40 cones. Primary schools can apply and learn more about the programme on AIA Cambodia’s official Facebook page.
The AIA Centennial Baton is a metaphor for AIA’s 100-year journey and will travel across all of AIA markets; from Cambodia, the youngest business, all the way back to Shanghai where the story began, and finishing its journey in Hong Kong, home of the AIA Group.
Jacky Chan, Regional Chief Executive of AIA Group, said: “AIA’s origins can be traced back to 1919 in Shanghai, and to see the business flourishing in a new market like Cambodia makes everyone at AIA extremely proud. As we look to the next 100 years, we feel our commitment to helping people live healthier, longer, better lives could not be more relevant.”
In 1919, American entrepreneur Cornelius Vander Starr began an insurance business which laid the foundation of today’s AIA Group. 100 years on from those early origins, AIA has become the largest independent publicly listed pan-Asian life insurance group. AIA Cambodia, as part of the AIA Group, is proud to be celebrating this significant 100-year milestone in a courageous journey of pioneering spirit, which has seen extraordinary growth and success. And, of course, our journey continues.
The Group has a presence in 18 markets in Asia-Pacific – wholly-owned branches and subsidiaries in Hong Kong, Thailand, Singapore, Malaysia, China, Korea, the Philippines, Australia, Indonesia, Taiwan, Vietnam, New Zealand, Macau, Brunei, Cambodia, a 97 per cent subsidiary in Sri Lanka, a 49 percent joint venture in India and a representative office in Myanmar. AIA is a market leader in the Asia-Pacific region (ex-Japan) based on life insurance premiums and holds leading positions across the majority of its markets. It had total assets of US$221 billion as of 30 June 2018. Through an extensive network of agents, partners and employees across Asia-Pacific, AIA serves the holders of 32 million individual policies and over 16 million participating members of group insurance schemes.