អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម រួមគ្នាលើកកំពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់
22/10/2017 dot  អាន 5 នាទី
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ២១ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០១៧ – រៀងរាល់ខែតុលា មាន​ព្រឹត្តិការណ៍ជាច្រើន​ទូទាំងពិភពលោក​ដើម្បីប្រារព្វ​ខែសម្រាប់​ការ​លើកកំពស់​ការយល់ដឹងអំពី​ជំងឺមហារីក ដែល​ជា​យុទ្ធនាការសុខភាព​ជាអន្តរជាតិ​ប្រចាំឆ្នាំ ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ការ​យល់ដឹង​អំពី​ជំងឺនេះ និង​ដើម្បីអង្គាសថវិកា​សម្រាប់​ការ​ស្រាវជ្រាវ ការ​បង្កា និង​ការ​ព្យាបាល។ នៅ​កម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន​ធានារ៉ាប់រង​ជីវិត អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) បាន​រៀបចំ​ព្រឹត្តិការណ៍ “Fit for Hope” ដើម្បីជួយគាំទ្រ​មន្ទីរ​ពេទ្យ​ព្រះ​សីហនុមណ្ឌល​នៃ​ក្តី​សង្ឃឹម (“SHCH”) ក្នុង​កិច្ចខំប្រឹងប្រែងរបស់ខ្លួន​លើ​ការ​លើក​កំពស់​ការយល់ដឹង និង​ព្យាបាលជំងឺមហារីកសុដន់។ SHCH ជាមន្ទីរ​ពេទ្យ​សប្បុរសធម៌មួយ មាន​កម្មវិធីជំងឺមហារីកសុដន់យូរជាងគេបំផុតនៅកម្ពុជា។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ បានធ្វើឡើង​នៅ​ Central Park Sports Complex នៅ​ទីតាំងបឹងកក់ និង​បាន​បើកចូលរួម​ដោយ​សេរី ដោយ​មាន​ផ្តល់ជូន​នូវ​ការ​ពិនិត្យ និងការ​អប់រំអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ពី​អ្នកជំនាញ​មក​ពី ​មន្ទីរ​ពេទ្យ​ព្រះ​សីហនុមណ្ឌល​នៃ​ក្តី​សង្ឃឹម។ ព្រឹត្តិការណ៍ “Fit for Hope” បានទទួល​ការ​ចូលរួម​ពី​សាធារណៈជន​ប្រមាណ ១៥០០នាក់ ដែល​បានចូលរួម​រីករាយ​​ហាត់យោគៈ និង​រាំហ្សូមបា សកម្មភាព​កម្សាន្ត​បែប​ក្រុមគ្រួសារ និង​ម្ហូបអាហារសុខភាព​ជា​ច្រើន។ នៅ​ល្ងាច​នោះ​ផង​ដែរ ក៏​មាន​ការ​ប្រគំ​តន្ត្រី​សប្បុរសធម៌​ ដែល​មាន​ការ​សម្តែង​ដោយតារាចម្រៀង ពេជ្រ សោភា ទេព បូព្រឹក្ស ចិត្ត​ កញ្ចនា និងក្រុម SmallWorld SmallBand។
មហារីកសុដន់ គឺ​ជាជំងឺ​មហារីកដែល​មាន​កើត​​ឡើងច្រើន​បំផុត​ចំពោះ​ស្ត្រី​ទូទាំងពិភពលោក។ នៅ​កម្ពុជា អ្នក​កើត​ជំងឺ​នេះ​មាន​អត្រា​រស់រានមានជីវិត​ទាប ដោយ​សារ​តែ​កង្វះ​ការ​យល់​ដឹង​ និង​ព័ត៌មាន​អំពីការពិនិត្យ​ និង​ការធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យតាំង​ពីដំណាក់​កាល​ដំបូង ព្រមទាំង​កង្វះការ​ព្យាបាលផងដែរ។ លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ព្រាប លៃ ប្រធាន​ផ្នែក​វះកាត់នៃ SHCH បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា “អ្នក​ជំងឺ​ជា​ច្រើន​បាន​ឈាន​ដល់​ដំណាក់កាលធ្ងន់ធ្ងររួច​ទៅ​ហើយ​នៅ​ពេល​ដែលគាត់​មក​កាន់មន្ទីរពេទ្យ​យើង ដែលជាកត្តា​ធ្វើ​ឲ្យ​ការ​ព្យាបាល​​លំបាកនឹង​ទទួល​ជោគជ័យ។” ក្រុមវេជ្ជបណ្ឌិត និងក្រុមអ្នកជំនាញនៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍ “Fit for Hope” បាន​ពិនិត្យរោគសញ្ញាជំងឺមហារីកជូន​ដល់​ស្ត្រីចំនួន ១៧៤នាក់ ដោយ​មាន​ផ្តល់​នូវការ​បង្ហាត់​បង្ហាញពួក​គាត់​ឲ្យ​ចេះពិនិត្យរោគសញ្ញា​​ដោយ​ខ្លួន​ឯង និងចេះកាត់​បន្ថយហានិភ័យពីជំងឺនេះ។ លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ព្រាប លៃ បាន​បន្តថា “ស្ត្រី​កម្ពុជាជាច្រើន នៅ​តែមាន​ការ​ស្ទាក់ស្ទើរក្នុង​ការពិភាក្សាអំពីក្តីបារម្ភ​ផ្នែក​សុខភាព​របស់​ខ្លួន មិនថា​ជាមួយក្រុម​គ្រួសាររបស់​គាត់ ឬ​ជាមួយ​នឹង​វេជ្ជបណ្ឌិត​ឡើយ។ យើងសង្ឃឹមថា ព្រឹត្តិការណ៍មួយនេះ​បាន​លើកទឹកចិត្តពួកគាត់​ឲ្យ​មាន​ភាព​ក្លាហាន ហើយ​ទទួល​បាន​នូវ​ចំណេះដឹង និង​ការ​គាំទ្រពី​គ្រួសារ​របស់​គាត់។”
ការចែក​រំលែក​ព័ត៌មាននៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ មានសារៈសំខាន់​យ៉ាងខ្លាំង។ ភ្នាក់ងារ​មិត្ត​អប់រំមិត្ត ប្រាំពីរនាក់ពីមន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុ មណ្ឌលនៃ​ក្តី​សង្ឃឹម ដែល​ជា​អ្នក​ជាសះស្បើយ​ពី​ជំងឺ​មហារីកសុដន់ បាន​ចែក​រំលែក​បទពិសោធន៍​របស់​ខ្លួនចាប់តាំងពី​ឃើញរោគសញ្ញាដំបូង រហូត​ដល់​ពេល​វះកាត់ និង​ការ​ព្យាបាល​ជា​បន្តបន្ទាប់។ ម្នាក់​ក្នុង​ចំណោម​នោះ​ បាន​លើកឡើងថា “ប្រសិន​បើ​បទពិសោធន៍របស់​ខ្ញុំអាចជួយស្ត្រីម្នាក់​ទៀតឲ្យ​មាន​ភាពក្លាហាន​ក្នុង​ការ​ទទួល​យកការ​ពិនិត្យ​មហារីកសុដន់ ​ខ្ញុំ​រីករាយនឹង​ជួយគាត់។”
ព្រឹត្តិការណ៍ “Fit for Hope” បានទទួល​ការឧបត្ថម្ភគាំទ្រចំនួន US $១០០០០ សម្រាប់មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុមណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម ដែលថវិកាទាំងនេះនឹង​ប្រើប្រាស់សម្រាប់​កម្មវិធី​អប់រំ និង​ព្យាបាល​ជំងឺមហារីកសុដន់។ លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ព្រាប លៃ មាន​ប្រសាសន៍ថា​ព្រឹត្តិការណ៍នេះ​ល្អលើស​ការ​រំពឹង​ទុក​របស់​គាត់។ “ជាមួយ​នឹង​ការ​ឧបត្ថម្ភគាំទ្រនេះ យើង​អាចជួយដល់ស្ត្រី ១០០០នាក់ ក្នុង​ការធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យដោយ​ថតកាំរស្មីអ៊ិច/អេកូ ឬអាច​ផ្តល់ព័ត៌មាន​អប់រំអំពីមហារីកសុដន់ទៅកាន់ប្រជាពលរដ្ឋច្រើនជាង ៤០០ ០០០នាក់។” លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ក៏​មាន​សេចក្តី​រីករាយ ដែល​ក្រុម​ការ​ងារ​របស់​គាត់អាច​ជួយចែក​រំលែក​ការ​យល់​ដឹង​ដល់​ក្រុមគ្រួសារ​ជាច្រើន និងអាចជម្រាបប្រជាពលរដ្ឋទាំងឮក្មេង​ទាំង​ចាស់​អំពី​ជំងឺមហារីកសុដន់។ “ទាល់តែមាន​ការ​យល់ដឹង និង​ព័ត៌មាន​ច្រើន ទើបយើងអាច​កាត់​បន្ថយ​ចំនួនអ្នកកើតជំងឺនេះ និងបង្កើនអត្រាជោគជ័យនៃការព្យាបាលជំងឺនេះបាន។”
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា កន្លងមក​បាន​ផ្តល់​ការ​ពិនិត្យ​សុខភាព​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃដល់ប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណ ២ ០០០នាក់។ លោក Richard Bates អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បាន​មាន​ប្រសាសន៍ថា “​នៅ​ពេល​ដែល​យើង​ឃើញមនុស្សរាប់រយ​អ្នកមកចូលរួម ខ្លះធ្វើដំណើរពីខេត្តមកតាំងពីយប់ ដើម្បីទទួល​បាន​ការពិនិត្យ​សុខភាព​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ យើង​ដឹងថា​វាមាន​សារៈសំខាន់​ប៉ុណ្ណាសម្រាប់​យើង​ក្នុង​ការ​បន្ត​ផ្តល់​ការ​ជ្រោមជ្រែងដល់​អ្នក​ដែល​ត្រូវការ។ មន្ទីរពេទ្យ​ព្រះ​សីហនុមណ្ឌល​នៃ​ក្តី​សង្ឃឹម បាន​ដើរ​តួ​យ៉ាង​សំខាន់ក្នុង​ការ​អប់រំ​សហគមន៍ និងព្យាបាល​ជំងឺ​មហារីកសុដន់។ ដូច្នេះ​យើង​ចង់ចូលរួម​គាំទ្រ​កិច្ច​ខំប្រឹង​ប្រែង​របស់​មន្ទីរពេទ្យ​នេះ។
លោក​ Richard ក៏បាន​លើកឡើង​ពី​ផលប៉ះពាល់​នៃ​ជំងឺ​មហារីកទៅលើ​ក្រុម​គ្រួសារទាំងឡាយ ថា “មាន​គ្រួសារ​ជា​ច្រើន ដែល​បាន​រងឥទ្ធិពល​យ៉ាង​ដំណំពី​ជំងឺមហារីកសុដន់ ហើយ​ស្ត្រី​ក្នុង​គ្រួសារ​ទាំង​នោះ​ពុំ​បាន​ទទួល​ការ​ព្យាបាល​ពី​ដំណាក់​កាល​ដំបូង​ឡើយ។ ពី អេ អាយ អេ យើងចង់​ជួយស្ត្រីកម្ពុជា​ដោយ​ធានាថាពួក​គាត់ ព្រម​ទាំង​ក្រុមគ្រួសាររបស់​គាត់​ ទទួល​បាន​ការ​គាំទ្រផ្នែក​វេជ្ជសាស្ត្រ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ ដែល​ពួក​គាត់​ត្រូវ​ការ​ដើម្បី​យក​ឈ្នះ​ជំងឺមហារីកសុដន់ និង​បន្តការ​រស់​នៅ​ដោយ​មាន​សុខភាព​ល្អ។”
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ព្រាប លៃ បានមាន​ប្រសាសន៍ចុង​ក្រោយ​ថា “យើង​សូម​អរគុណអ្នក​ចូល​រួម​ទាំង​អស់ចំពោះការឧបត្ថម្ភគាំទ្រ សូម​អរគុណ​ អេ អាយ អេ សម្រាប់​ការ​លើកកំពស់បុព្វហេតុរបស់​យើង និង​សូម​អរគុណ​អ្នកទាំងឡាយ​ដែល​បានចំណាយពេលវេលា និងកម្លាំងជាច្រើន​ដើម្បីធ្វើឲ្យ​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ទទួលបាន​ជោគជ័យ។
សម្ព័ន្ធ​ AIA មានវត្តមាន​នៅក្នុង​ទីផ្សារ​ចំនួន ១៨ នៅ​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលក្នុងនោះមានសាខា និងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិទាំងស្រុង នៅហុងកុង ថៃ សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ចិន កូរ៉េ ហ្វីលីពីន អូស្ត្រាលី ឥណ្ឌូនេស៊ី តៃវ៉ាន់ វៀតណាម ណូវែលហ្សេឡង់ ម៉ាកាវ ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ព្រមទាំងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិ ៩៧ ភាគរយនៅសិរីលង្កា ក្រុមហ៊ុនសម្ព័ន្ធអាជីវកម្ម ៤៩ ភាគរយនៅឥណ្ឌូនេស៊ី និងការិយាល័យតំណាងនៅមីយ៉ាន់ម៉ា។ AIA គឺជាក្រុមហ៊ុន​នាំមុខទីផ្សារក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (លើកលែងជប៉ុន) ដោយយោងលើបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងជីវិត និងជាក្រុមហ៊ុន​ឈានមុខគេនៅក្នុងទីផ្សារភាគច្រើនរបស់ខ្លួន។ AIA មានទ្រព្យសរុប ១៨៥ ពាន់លានដុល្លាអាមេរិក គិតត្រឹមថ្ងៃទី ៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៦។ តាម​រយៈ​បណ្តាញ​ដ៏ទូលំទូលាយ​នៃ​ភ្នាក់ងារ ដៃគូ និង​ធនធាន​មនុស្ស​នានា​ទូ​ទាំង​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក AIA បម្រើ​ម្ចាស់បណ្ណ​សន្យាធានារ៉ាប់រងច្រើន​ជាង ៣០​លាន​បណ្ណ និង​សមាជិកទទួល​អត្ថប្រយោជន៍​ធានារ៉ាប់​រង​តាម​ក្រុមហ៊ុន​នានា​ច្រើន​ជាង​ ១៦លាន​នាក់។
អំពី មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុ មណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម
មន្ទីរពេទ្យព្រះសីហនុ មណ្ឌលនៃក្តីសង្ឃឹម (“SHCH”) បាន​ចាប់​ផ្តើម​នៅ​ឆ្នាំ ១៩៩៦ ដោយ​មាន​បេសកកម្មផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស វេជ្ជសាស្រ្តដល់បុគ្គលិក និងគ្រូពេទ្យកម្ពុជា រួមជាមួយនឹងសេវាព្យាបាល២៤ម៉ោង ប្រកបដោយ គុណភាពខ្ពស់ដោយឥតគិតថ្លៃដល់ប្រជាជនក្រីក្រ និងខ្វះខាតក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ SHCH បាន​ចូលរួមលើកកំពស់សុខភាពសម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាដែលក្រីក្របំផុត​ ជម្រុញ​ជីវភាព​រស់នៅ ហ្វឹកហ្វឺន​ក្រុមការងារ​សុខាភិបាលជំនាញ និង​បង្ការ​ការរង់គ្រោះពីជំងឺ និងពីភាពលំបាកលំបិនផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចនៃ​ជំងឺទាំងនោះ។ SHCH បានទទួលពិនិត្យជំងឺ និងពិគ្រោះយោបល់ច្រើនជាង ៣៩​ ០០០ នាក់ក្នុងមួយឆ្នាំៗ ហើយ​គិត​ត្រឹមខែ កក្កដា ឆ្នាំ២០១៧ SHCH បាន​ផ្តល់ជូនសេវាសុខាភិបាលជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ច្រើន​ជាង ១,៣ លាននាក់​នៅ​កម្ពុជា។
SHCH បានដំណើរការកម្មវិធីជំងឺមហារីកសុដន់ (BCI) តាំងពីឆ្នាំ ២០០៨។ កម្មវិធីនេះគឺជាកម្មវិធីទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ ដែល​រួម​មានការបន្តលើកកម្ពស់នៃការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ ការស្រាវជ្រាវរកជំងឺមហារីកសុដន់អោយទាន់ពេល និងការព្យាបាលជំងឺមហារីកសុដន់។ នៅក្នុង​ឆ្នាំ ២០១៦ មិត្តអប់រំមិត្ត និង​គិលានុបដ្ឋាករបស់ SHCH បានផ្តល់​ការអប់រំអំពី​ជំងឺមហារីក​សុដន់​ទៅកាន់​ស្ត្រី​ជា ១០.០០០ នាក់ ដោយផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរបស់ពួកគាត់ទៅកាន់ SHCH នៅ​ពេលដែល​ពួកគាត់ត្រូវការ។ មាន​ស្ត្រី ៧០៣ នាក់ ទទួល​បានការ​​ពិនិត្យស្រាវជ្រាវរកជំងឺមហារីក។ មាន​អ្នកជំងឺមហារីកសុដន់ស្រាប់ ៥៧៦ នាក់ បន្តទទួលការ​ព្យាបាល។ កម្មវិធី BCI ទទួល​បាន​ថវិកាភាគច្រើន​ពីក្រុមហ៊ុន AstraZeneca Pharmaceuticals និង អង្គការ AmeriCares។ ទោះជាទទួលបានថវិការពីក្រុមហ៊ុន និងអង្គការខាងលើក៏ដោយ SHCH នៅតែ​ត្រូវ​ការ​អ្នកឧបត្ថម្ភ និង​ការ​រៃអង្គាសថវិកាជារៀងរាល់ឆ្នាំ​ សម្រាប់​ការ​ទ្រទ្រង់កម្មវិធីនេះដើម្បីបន្តនិរន្តភាពសម្រាប់បម្រើប្រជាជនកម្ពុជា។

AIA CAMBODIA AND SIHANOUK HOSPITAL JOINTLY PROMOTE PUBLIC AWARENESS ON BREAST CANCER
Phnom Penh, 21 October 2017 – Every October, events are held across the world to mark Breast Cancer Awareness Month, an annual international health campaign to increase awareness of the disease and to raise funds for research into its cause, prevention and treatment. Here in Cambodia, AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) hosted the “Fit for Hope” event to support Sihanouk Hospital Center of HOPE (“SHCH”) in its efforts to raise awareness and provide treatment for breast cancer. SHCH is a non-profit hospital with the longest-running breast cancer program in Cambodia. The event, which was open to the public, took place at the Central Park Sports Complex at Boeung Kok, offering free breast cancer screenings and educational talks by health professionals from SHCH. It drew around 1,500 enthusiastic participants who enjoyed yoga and Zumba sessions, family games and activities, and healthy food and beverage options. In the evening, a benefit concert was performed by local artists Pich Sophea, Tep Boprek, Chet Kanchna, and SmallWorld SmallBand.
Breast cancer is the most common cancer in women across the world. In Cambodia, it has a relatively low survival rate due to a lack of awareness and information about early detection, diagnosis and options for treatment. "Many of our patients are already at a late stage of breast cancer when they come in, which makes it more difficult to treat successfully," said Dr. Preap Ley, Director of Surgery at SHCH. The medical team at “Fit for Hope” screened 174 women for breast cancer while giving guidance on self-examination and explaining how to minimise risk factors. Dr. Ley added, "There is a reluctance among Cambodian women to discuss their health concerns whether with their families or with doctors. We hope that this event has encouraged them to come forward, and will gain the understanding and support of their family members."
The information sharing sessions were particularly impactful. As peer educators from SHCH, seven breast cancer survivors spoke about their journeys from detection and diagnosis through to surgery and further treatment. As one of the survivors observed, "If my story can help another woman have the courage to go for a breast cancer check-up, then I am happy that I could help her."
“Fit for Hope” raised US$10,000 for SHCH which will go towards its breast cancer education and treatment programs. Dr. Ley says the event surpassed his expectations. "With this amount, we will be able to provide 1,000 women with Ultrasound/X-ray screening to detect and diagnose breast cancer, or educational materials to over 400,000 people." Dr. Ley was also pleased that his team was able to spread their message to so many families, and educate young and old about breast cancer. "Only with more awareness and information can we reduce the incidence of this disease, and increase the success rate of treatment," he said.
AIA Cambodia has previously held free health check sessions that have attracted around 2,000 participants. "When we saw how hundreds of people came, many travelling overnight from the provinces, just to receive these free health checks, we realised how important it is for us to continue to provide our support for those in need," said Richard Bates, Chief Executive Officer of AIA Cambodia. "Sihanouk Hospital Center of HOPE has been instrumental in educating communities and treating breast cancer so we wanted to do our part in supporting their efforts."
Mr. Bates highlighted the impact breast cancer can have on families, saying “Many families have been deeply affected by breast cancer when women have not received treatment early enough. At AIA we want to help ensure that Cambodian women and their families have access to the medical and financial support that they need to beat breast cancer and continue to lead healthy lives."
Dr. Ley concluded, "We are grateful to all participants for their kind donations, to AIA for championing our cause, and to those who have generously given their time and effort to make this event a success."
The Group has a presence in 18 markets in Asia-Pacific – wholly-owned branches and subsidiaries in Hong Kong, Thailand, Singapore, Malaysia, China, Korea, the Philippines, Australia, Indonesia, Taiwan, Vietnam, New Zealand, Macau, Brunei, Cambodia, a 97 per cent subsidiary in Sri Lanka, a 49 percent joint venture in India and a representative office in Myanmar. AIA is a market leader in the Asia-Pacific region (ex-Japan) based on life insurance premiums and holds leading positions across the majority of its markets. It had total assets of US$185 billion as of 30 November 2016. Through an extensive network of agents, partners and employees across Asia-Pacific, AIA serves the holders of more than 30 million individual policies and over 16 million participating members of group insurance schemes.
AIA Cambodia offers differentiated life insurance products and services to meet the growing need for financial protection and long-term savings of people in Cambodia. AIA Cambodia is committed to contributing to the kingdom’s economic and social development over the long term.
About Sihanouk Hospital
Sihanouk Hospital Center of HOPE (“SHCH”) started in 1996 with a mission to provide further education and training for medical professionals while delivering free, 24-hour high-quality medical care to the poor and disadvantaged of Cambodia. SHCH has contributed to better health outcomes for the poorest Cambodians, enabled livelihoods, trained a health professional workforce, and prevented needless suffering from illness and the economic hardship that accompanies it. SHCH receives over 39,000 patients each year, and by July 2017, SHCH has provided healthcare services to more than 1.3 million people in Cambodia.
SHCH has been running its Breast Cancer Initiative (BCI) since 2008. It is an internationally recognised innovative breast cancer program which spans the continuum of awareness-raising, screening and treatment. In 2016 alone, SHCH’s peer educators and nurses provided breast cancer education to over 10,000 women, linking them to care at SHCH when needed; 703 women were evaluated and screened for breast cancer; and 576 existing breast cancer patients continued to receive follow-up treatments. BCI receives the majority of its funding from AstraZeneca Pharmaceuticals and AmeriCares; SHCH relies on individual donors and annual fundraising to provide the rest of the program’s funding.