អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និង SMART AXIATA រួមគ្នាប្រកាសការចាប់ដៃគូ៖ ភាពច្នៃប្រឌិតគាំទ្រដោយបច្ចេកវិទ្យាទំនើបសម្រាប់ការធានារ៉ាប់រងជីវិត
19/04/2017 dot  អាន 4 នាទី
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និង Smart Axiata រួម​គ្នា​ប្រកាសការចាប់ដៃគូ៖ ភាពច្នៃប្រឌិតគាំទ្រដោយបច្ចេកវិទ្យាទំនើបសម្រាប់ការធានារ៉ាប់រងជីវិត
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ១៩ ខែ មេសា ឆ្នាំ ២០១៧៖ ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អ៊ិនសួរេន ម.ក (“អេ អាយ អេ ខេមបូឌា”) និង​ក្រុមហ៊ុន ស្មាតអាស្យាតា ខូអិលធីឌី (“Smart”) បាន​រួម​គ្នា​ប្រកាសការ​ចាប់ដៃគូ​រយៈពេល​វែង ដែល​ក្នុង​នោះ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា នឹង​ប្រើ​ប្រាស់​សេវាកម្ម​ដ៏ទំនើប​របស់ Smart ដើម្បី​​នាំ​យក​នូវ​ដំណោះ​ស្រាយ និង​សេវាកម្ម​ធានារ៉ាប់រង​ជីវិតបែបថ្មី មកជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា ដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវ​ការលើការ​ការពារផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ការ​សន្សំរយៈពេលវែង ដែល​កំពុង​តែ​កើនឡើង។
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា គឺ​ជាផ្នែក​មួយ​នៃ AIA Group Limited ដែល​ជា​សម្ព័ន្ធ​ក្រុមហ៊ុន​ធានារ៉ាប់រង​ជីវិត​ឯករាជ្យ​ចុះ​បញ្ជីសាធារណៈធំ​ជាង​គេ​​បំផុត​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី និង​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ធានា​រ៉ាប់រង​ជីវិតធំជាងគេទីពីរទូទាំង​ពិភពលោក។ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បាន​​ទទួល​អាជ្ញាបណ្ណអាជីវកម្ម​ធានារ៉ាប់រង​ពី​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុកាល​ពី​ដើម​ឆ្នាំ​នេះ ហើយ​រំពឹង​ថា​នឹង​ចាប់​ផ្តើម​ប្រតិបត្តិ​ការ​របស់​ខ្លួន​នៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ក្នុង​ពេលឆាប់​ៗ​នេះ។ Smart គឺ​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ទូរគមនាគមន៍​ចល័ត​ឈាន​មុខ​គេមួយ​នៅ​កម្ពុជា ដែល​កំពុង​បម្រើ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ច្រើន​ជាង ៨លាន​នាក់​ទូទាំង ២៥ ខេត្ត-​ក្រុង ជា​មួយនិង​សេវា​អ៊ិនធឺណិតចល័ត​ល្បឿន​លឿន​បំផុត​នៅ​កម្ពុជា គឺ​ប្រព័ន្ធ 4G LTE ពីក្រុមហ៊ុន Smart។
Smart នឹង​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​ដល់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដើម្បី​​ភ្ជាប់​ទំនាក់​ទំនង​ជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា និង​ធ្វើ​ឲ្យ​ការផ្តល់​ជូន​ដំណោះ​ស្រាយ​ធានារ៉ាប់​រងជីវិត​ដែល​មាន​បច្ចេកវិទ្យា​ខ្ពស់​បំផុត​របស់​ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដំណើរ​ការទៅ​បានតាមរយៈ​បណ្តាញ​ទូរគមនាគមន៍​​​ដែល​ឈាន​មុខ​ក្នុង​ទីផ្សារ និង​សេវាកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​ចល័ត​របស់​ខ្លួន។ ជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ​ ក្រុមហ៊ុន​ទាំង​ពីរ នឹង​សហការគ្នា ដើម្បីធ្វើ​ឲ្យ​មាន​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ជាវិជ្ជមាន​សម្រាប់​ជីវិតរស់នៅ​របស់​អ្នកទាំង​អស់គ្នា និង​ចូល​រួម​លើក​កំពស់ការអភិវឌ្ឍ​សង្គម-សេដ្ឋកិច្ចនៃ​ព្រះ​រាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ឲ្យ​បាន​យូរ​អង្វែង។
លោក Richard Bates អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា៖ “យើងរីករាយចំពោះ​ការ​ចាប់​ដៃ​គូរយៈពេលវែង​ជាមួយ Smart។ ដោយ​មាន​​ការ​គាំទ្រ​ពី Smart អេ អាយ​ អេ ខេមបូឌា នឹង​អាច​ភ្ជាប់​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ​រាប់​លាននាក់ និង​អាច​ផ្តល់​ជូន​នូវ​ភាពស្ងប់​ចិត្ត​ទៅ​កាន់ពួកគាត់ តាម​រយៈដំណោះ​ស្រាយ​ និង​សេវាកម្ម​ធានារ៉ាប់រងជីវិតបែប​ថ្មី​។”
លោក Thomas Hundt នាយកប្រតិបត្តិរបស់​ក្រុមហ៊ុន Smart ទទួល​ស្គាល់​អំពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​ធានារ៉ាប់​រង​ជីវិត និង​បាន​មាន​ប្រសាសន៍ដោយ​ក្តីសោមនស្ស​រីករាយដូច​គ្នា​ដែរ ថា៖ “ក្រុមហ៊ុន Smart ជឿជាក់​យ៉ាង​មុត​មាំ​លើ​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​ជីវិត​កាន់តែប្រសើរ​​ឡើង​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា តាមរយៈការផ្តល់ជូន​​ការ​ភ្ជាប់​ទំនាក់​ទំនងដ៏​ទូលំទូលាយ​ និង​មាន​ល្បឿន​លឿន​បំផុត ព្រម​ទាំង​សេវាកម្មនានា​ដែល​បន្ថែមអត្ថ​ប្រយោជន៍ដ៏​មាន​គុណ​ភាពដល់អ្នក​ទាំង​អស់​គ្នា។ ការ​ចាប់​ដៃ​គូដ៏រំភើប​ជាមួយ​នឹង អេ អាយ អេ ខេមបូឌា គឺ​ជា​កញ្ចក់មួយ​ឆ្លុះ​បញ្ចាំងអំពី​ការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត​ឥតស្រាកស្រាន្តរបស់ Smart ឆ្ពោះ​ទៅ​កាន់គោល​ដៅ​មួយ​នេះ និង​អំពី​ដំណើរ​ឆ្ពោះ​ទៅមុខ​របស់​យើង​ក្នុង​ការ​ក្លាយ​ទៅ​ជា​និមិត្តរូប​នៃ​ការ​រស់នៅ​បែបឌីជីថល។ ជាមួយនឹងសេវា​អ៊ិនធឺណិត និង​បណ្តាញ 4G ទូទាំង​ប្រទេស ដែល​បាន​ឈ្នះ​ពានរង្វាន់​នោះ យើង​ជួយលើក​កំពស់​ការទទួលបានការធានារ៉ាប់រង​ជីវិត និង​​​ត្រួសត្រាយ​​ផ្លូវ​​ទៅកាន់​សុវត្ថិភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់​ក្រុមគ្រួសារ​កម្ពុជា ដោយ​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព។”
សេវាធានារ៉ាប់រង​ជីវិត គឺ​ជា​សេវាកម្ម​​ថ្មី​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា។ ដោយឡែក​ប្រជាពលរដ្ឋដែលចូល​ចិត្ត​​ប្រើ​ប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាកំពុង​តែ​កើនឡើង និងកាន់តែ​យល់​ដឹង​អំពី​គុណ​សម្បត្តិ​នៃ​សេវាកម្ម​នេះ។ ដូច្នេះ​ Smart និង អេ អាយ អេ ខេមបូឌា មានទំនុក​ចិត្ត​ថាការ​ចាប់​ដៃគូ​ថ្មីនេះ នឹង​នាំទៅ​​រកគុណ​ភាព​ជីវិត​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង និងឱកាសកាន់​តែ​ច្រើន​សម្រាប់​ប្រជា​ពលរដ្ឋទូទាំង​ប្រទេសកម្ពុជា។
សម្ព័ន្ធ​ AIA មានវត្តមាន​នៅក្នុង​ទីផ្សារ​ចំនួន ១៨ នៅ​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលក្នុងនោះមានសាខា និងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិទាំងស្រុង នៅហុងកុង ថៃ សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ចិន កូរ៉េ ហ្វីលីពីន អូស្ត្រាលី ឥណ្ឌូនេស៊ី តៃវ៉ាន់ វៀតណាម ណូវែលហ្សេឡង់ ម៉ាកាវ ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ព្រមទាំងបុត្រសម្ព័ន្ធដែលជាកម្មសិទ្ធិ ៩៧ ភាគរយនៅសិរីលង្កា ក្រុមហ៊ុនសម្ព័ន្ធអាជីវកម្ម ៤៩ ភាគរយនៅឥណ្ឌូនេស៊ី និងការិយាល័យតំណាងនៅមីយ៉ាន់ម៉ា។ AIA គឺជាក្រុមហ៊ុន​នាំមុខទីផ្សារក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (លើកលែងជប៉ុន) ដោយយោងលើបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងជីវិត និងជាក្រុមហ៊ុន​ឈានមុខគេនៅក្នុងទីផ្សារភាគច្រើនរបស់ខ្លួន។ AIA មានទ្រព្យសរុប ១៨៥ ពាន់លានដុល្លាអាមេរិក គិតត្រឹមថ្ងៃទី ៣០ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៦។ តាម​រយៈ​បណ្តាញ​ដ៏ទូលំទូលាយ​នៃ​ភ្នាក់ងារ ដៃគូ និង​ធនធាន​មនុស្ស​នានា​ទូ​ទាំង​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក AIA បម្រើ​ម្ចាស់បណ្ណ​សន្យាធានារ៉ាប់រងច្រើន​ជាង ៣០​លាន​បណ្ណ និង​សមាជិកទទួល​អត្ថប្រយោជន៍​ធានារ៉ាប់​រង​តាម​ក្រុមហ៊ុន​នានា​ច្រើន​ជាង​ ១៦លាន​នាក់។
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា បាន​ទទួល​អាជ្ញាបណ្ណអាជីវកម្ម​ធានារ៉ាប់រងពី​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ នៅ​ក្នុង​ខែ​ កុម្ភៈ​ ឆ្នាំ ២០១៧។ ដោយ​មាន​គម្រោង​ចាប់ផ្តើម​ប្រតិបត្តិការ​របស់​ខ្លួននៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា នឹង​ណែនាំ​មក​នូវ​ដំណោះស្រាយ និង​សេវាកម្ម​ធានារ៉ាប់រង​ជីវិត​ដែល​ថ្មី​ប្លែក ដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវ​ការ​លើ​ការ​ការពារ និង​ការ​សន្សំ​រយៈពេល​វែង របស់​ប្រជាពល​រដ្ឋ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ប្តេជ្ញាចូលរួម​លើក​កំពស់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គមនៃ​ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ឲ្យ​បាន​យូរ​អង្វែង។
អំពី​ក្រុមហ៊ុន ស្មាត
ក្រុមហ៊ុនស្មាត អាស្យាតា ខូ អិលធីឌី ជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តឈានមុនគេក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលសព្វថ្ងៃនេះកំពុងបម្រើអតិថិជនជាង ៨ លាននាក់ក្រោមស្លាកសញ្ញា “ស្មាត” ។ ស្មាត អាស្យាតា គឺជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ Axiata Group Berhad ដែលជាសម្ព័ន្ធទូរគមនាគមន៍ធំជាងគេមួយក្នុងទ្វីបអាស៊ី ។
ក្នុងខែមករា ឆ្នាំ២០១៤ ស្មាត បានដាក់ដំណើរការបណ្តាញ 4G LTE របស់ខ្លួន ហើយបានក្លាយជាប្រតិបត្តិករដំបូងបង្អស់ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលផ្ដល់សេវានេះ។ សេវា 4G LTE របស់​ ស្មាត ផ្តល់ជូនអ៊ិនធឺណិតទូរស័ព្ទល្បឿនលឿនបំផុតក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយបានគ្របដណ្តប់យ៉ាងទូលំទូលាយទូទាំង ២៥រាជធានី-ខេត្ត ។ បន្ថែមពីលើនេះទៀត ស្មាត ក៏ផ្តល់ជូនផងដែរនូវ សេវាទូរស័ព្ទ  2G, 2.5G, 3G និង 3.75G ដែលអាចប្រើប្រាស់ជាមួយនឹងពហុប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងសេវាអ៊ិនធឺណិតទូរស័ព្ទ ចុងក្រោយបំផុត និងសេវា roaming អន្តរជាតិនៅជាង ១៩០ ប្រទេស ។​​ នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ បណ្តាញរបស់ ស្មាត បានគ្របដណ្តប់ទៅដល់ប្រជាជនកម្ពុជាច្រើនជាង ៩៨% ទូទាំងប្រទេស ។
តាមរយៈភាពជាដៃគូរបស់ខ្លួនជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុន Apple ក្រុមហ៊ុន ស្មាត បានក្លាយប្រតិបត្តិករតែមួយគត់ដែលមានសិទ្ធិចែកចាយ iPhone និងiPad នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបាន ។ លើសពីនេះទៅទៀត ស្មាត គឺជាដៃគូផ្តាច់មុខរបស់ Universal Music ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ Smart ជាក្រុមហ៊ុនដែលលើកស្ទួយការបង្កើតថ្មីបែបឌីជីថល ដោយផ្តល់នូវសេវាបន្ថែម និងសេវាបែបឌីជីថលនានារួមមាន SmartLuy, Smart LifeInsurance, SmartPay, Smart Music និង SmartNas ។
ស្មាត ត្រូវបានទទួលស្គាល់ជា ក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូរគមនាគមន៍ចល័តល្អជាងគេនៅកម្ពុជា ប្រចាំឆ្នាំ២០១៦  និងជា ក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូរគមនាគមន៍ ដែលរីកលូតលាស់ឆ្នាំ ២០១៥ នៅទីផ្សារអាស៊ីប៉ា-ស៊ីហ្វិក ពីក្រុមហ៊ុន Frost & Sullivan។ ស្មាត ក៏ទទួលបានពានរង្វាន់ជា ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ល្អបំផុតក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និង​ជាក្រុមហ៊ុនដែលបានចូលរួមចំណែកការងារ​សង្គមខ្ពស់បំផុតក្នុងប្រទេស​​កម្ពុជា បីឆ្នាំជាប់គ្នា គឺឆ្នាំ២០១៥,​ ២០១៦ និង២០១៧ ដោយ Global Banking & Finance Review ។ បន្ថែម​ពីនេះ ស្មាត រក្សាតំណែងជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេផ្នែកបណ្តាញអ៊ីនធឺណិតចល័ត ដោយ បានទទួលស្គាល់​ថា ជាក្រុមហ៊ុន​ដែលផ្តល់ល្បឿនអ៊ីនធឺណិតចល័តលឿនជាងគេនៅកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំ២០១៦ ដោយស្ថាប័ន Ookla ។
ក្រុមហ៊ុនមានបុគ្គលិកជាង ១០០០ នាក់ ដែលរួមមានទាំងអ្នកជំនាញក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ ។ ក្រុមហ៊ុនស្មាត បានប្តេជ្ញាចិត្តជូនដល់អតិថិជន បុគ្គលិក និងប្រជាជនកម្ពុជា ក្នុងការធ្វើអោយជីវិតរបស់ពួកគេកាន់តែប្រសើរឡើង ។ ​

Phnom Penh, 19th April 2017: AIA (Cambodia) Life Insurance Plc. (“AIA Cambodia”) and Smart Axiata Co., Ltd. (“Smart”) have jointly announced a long-term partnership where AIA Cambodia will leverage the cutting-edge services provided by Smart to bring differentiated life insurance products and services to people in Cambodia to meet their growing financial protection and long-term savings needs.
AIA Cambodia is part of AIA Group Limited, the largest independent publicly listed pan-Asian life insurance group and the second largest life insurer in the world. Having received an insurance license from the Ministry of Economy and Finance earlier this year, AIA Cambodia expects to launch its operations in the Kingdom soon. Smart is a leading mobile telecommunications company in Cambodia serving over 8 million people across all 25 provinces with the fastest mobile Internet in Cambodia – 4G LTE powered by Smart.
Smart will support AIA Cambodia in connecting with the Cambodian people, and will enable the life insurer’s state-of-the-art interactive sales platform via its market-leading telecommunications network and mobile financial services. The two companies will also work together to make a positive difference in the lives of Cambodians, and contribute to the Kingdom’s socioeconomic development in the long-term.
Mr. Richard Bates, Chief Executive Officer of AIA Cambodia, said: “We are delighted about our long-term partnership with Smart. With the support from Smart, AIA Cambodia will be able to connect with millions of people in Cambodia and to provide peace of mind to them with differentiated life insurance solutions and services.”
Chief Executive Officer of Smart Axiata, Mr. Thomas Hundt, is equally enthusiastic about this partnership as he recognizes the significance of life insurance: “Smart firmly believes in improving lives across Cambodia by providing the widest and fastest connection and quality value-added services. This exciting partnership with AIA Cambodia is a mirror of Smart’s tireless commitment to this goal and our journey towards being a digital lifestyle brand. With our award-winning nationwide Internet services and 4G network, we are helping to improve access to life insurance and effectively open the pathway to financial security for Cambodian families.”
Life insurance services are still largely new to Cambodia, but as the country’s growing tech-savvy population continues to become aware of the advantages, both Smart and AIA Cambodia are confident that their new partnership will lead to improved quality of life and opportunities for people across Cambodia.
AIA (Cambodia) Life Insurance Plc. (“AIA Cambodia”) is a wholly owned subsidiary of AIA Group Limited (“AIA” or the “Group”), the largest independent publicly listed pan-Asian life insurance group and the second largest life insurer in the world by market capitalisation .
The Group has a presence in 18 markets in Asia-Pacific – wholly-owned branches and subsidiaries in Hong Kong, Thailand, Singapore, Malaysia, China, Korea, the Philippines, Australia, Indonesia, Taiwan, Vietnam, New Zealand, Macau, Brunei, Cambodia, a 97 per cent subsidiary in Sri Lanka, a 49 per cent joint venture in India and a representative office in Myanmar. AIA is a market leader in the Asia-Pacific region (ex-Japan) based on life insurance premiums and holds leading positions across the majority of its markets. It had total assets of US$185 billion as of 30 November 2016. Through an extensive network of agents, partners and employees across Asia-Pacific, AIA serves the holders of more than 30 million individual policies and over 16 million participating members of group insurance schemes.
AIA Cambodia received an insurance licence from the Ministry of Economy and Finance in February 2017. Planning to start its operation this year, AIA Cambodia will introduce differentiated life insurance products and services to meet the growing protection and long-term savings needs of people in Cambodia. AIA Cambodia is committed to contributing to the kingdom’s economic and social development over the long term.
About Smart
Smart Axiata Co., Ltd., a leading mobile telecommunications company of Cambodia, serves currently over 8 million subscribers under the 'Smart' brand. Smart Axiata is part of Axiata Group Berhad, one of the largest telecommunications groups in Asia.
In January 2014, Smart launched its 4G LTE network and became the first mobile operator in Cambodia to provide true 4G services. 4G LTE powered by Smart, is available across all 25 provinces widely. Smart also provides 2G, 2.5G, 3G and 3.75G mobile services, supporting the very latest in multimedia and mobile internet services as well as international roaming across more than 190 countries. Its extensive nationwide network coverage now covers more than 98% of the Cambodian population. In September 2016, Smart launched 4G+ aka LTE Advanced using Carrier Aggregation, fostering its data leadership position in Cambodia.
Through its partnership with Apple, Smart is the one and only telecom operator partner of Apple in Cambodia being able to offer iPhone’s and iPad’s. Smart moreover is the exclusive partner of Universal Music in Cambodia. Being a strong advocate of digital innovation, Smart has launched various ranges of value added services and digital services such as SmartLuy, Smart Life Insurance, SmartPay, Smart Music and SmartNas.
Smart Axiata was recognized as Cambodia’s Mobile Service Provider 2016 by Frost & Sullivan following the Asia Pacific Emerging Market Telecom Service Provider of the Year Award in 2015. Smart Axiata has also been awarded as the Best Telecommunications Company Cambodia and Best CSR Company Cambodia for three consecutive years in 2015, 2016 and 2017 by Global Banking & Finance Review. Smart’s data leadership position was certified by Ookla by awarding Smart being the winner of Ookla’s Speedtest Award 2016 | Cambodia’s Fastest Mobile Network.
The company's workforce consists of more than 1000 people including local and foreign experts. Smart is committed to its customers, employees and the people of Cambodia in delivering its promise of improving their lives. "Live. Life. Be Smart."